Pražská magistrátní koalice opět otestovala svou odolnost. Prubířským kamenem se tentokrát stala novelizace vyhlášky, která v metropoli reguluje hazardní hry. Na pondělním jednání sice rada hlavního města schválila návrh, podle kterého by došlo k plošnému zákazu hracích automatů a videoloterijních terminálů na celém území Prahy, na čtvrtečním zastupitelstvu ale lze ještě očekávat přinejmenším živou diskusi. Před zpřísňováním regulace hazardu ale varují odborníci.
Nová vyhláška má výrazně omezit hazardní hry v Praze. Je o tom přesvědčena přinejmenším předkladatelka jejího návrhu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu, za STAN), radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení. Přestože prý dosavadní regulace zredukovala počet herních automatů asi o 75 procent za uplynulých deset let, je třeba vyhlášku změnit. Jedním z důvodů je podle Kordové Marvanové stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého je stávající úprava v rozporu se soutěžním právem.
Provozovatelé prý navíc začali obcházet legislativu a namísto provozování kvalitních kasin se živou hrou provozují často kvazikasina, která jsou de facto hernami. Živou hru tam nahrazuje kolo štěstí bez přítomnosti krupiéra. Vedení Prahy proto podle Kordové Marvanové přistoupilo k jediné schůdné variantě, tedy plošnému zákazu technické hry. Živá hra má být ponechána bez omezení a městské části by měly mít svobodu volby, zda se na jejich území bude provozovat. „Vyšli jsme vstříc městským částem, které si přejí kasina ponechat. Jedná se o šestnáct městských částí, v nichž by bylo možné i nadále provozovat kasina,“ uvedla na pondělní tiskové konferenci po jednání rady Hana Kordová Marvanová.
„Technické hry a kasina jsou dnes už velmi regulovány. Musíte se tam různě registrovat, v kasinech jsou kamery, recepce a podobně,“ řekl CNN Prima NEWS pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO). Otázka tedy podle něj zní, zda skutečně všechna pražská kasina splňují podmínky pro to, aby se tak mohla nazývat. „A to si myslím, že nesplňují. V tomto souhlasím s názory, aby kasina byla skutečně kasina a nikoli pseudokasina. Dovedu si představit zavedení kasin hotelového typu, která nemají negativní externalitu, nemagnetizují, nelákají člověka se sociálními dávkami, aby je tam prohrál,“ dodal.
Kasina hotelového typu
Podle Nachera je také nutné počítat s tím, že se omezí počet adres, kde by se tyto hry daly provozovat, a to z nynější zhruba stovky na polovinu. Součástí takových zařízení by musela být recepce, kde by personál zajistil, aby se k hraní nedostal každý, kdo jde okolo. „Taková podoba kasin by zaručila, že se minimalizují společenské náklady spojené s patologickým hraním. Těžko se třeba do hotelu Hilton vydá někdo z opačného konce Prahy městskou dopravou, tam v kasinu prohraje peníze a zase pojede zpět,“ doplnil Patrik Nacher s tím, že měl pocit, že na takovémto přístupu existuje obecná shoda.
Taková shoda nastat může, o čemž vedle pondělního hlasování rady svědčí také názor některých „spolustraníků“ Hany Kordové Marvanové. „Debatovali jsme o tom v zastupitelském klubu a řešíme přesné vymezení parametrů s tím, že právě tohle je jedna z těch nejrozumnějších, chcete-li smířlivějších, variant,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu, TOP 09).
Radou schválený návrh vyhlášky by mohli podpořit také občanští demokraté, byť zatím jejich postoj není sjednocený. „Mezi našimi zastupiteli panují různé názory, což pramení z toho, že naši starostové v různých městských částech přistupují k regulaci hazardu různě. Například na Praze 2 nebo v Řeporyjích prosazujeme nulovou toleranci, na Praze 11 nulová tolerance není,“ řekl CNN Prima NEWS Tomáš Portlík, magistrátní zastupitel a předseda pražské organizace ODS.
Podle Portlíka by hlavně z debaty o regulaci hazardu mělo zmizet pokrytectví, které vidí zejména u politiků sdružení Praha sobě. „Byl to jeden z bodů jejich předvolebního programu. O příjmech z hazardu hovořili jako o krvavých penězích, ale dosud od nich nevzešel jediný návrh, jak hazard řešit. Příjmy z hazardu se zřejmě do pokladny třeba Prahy 7 (kde je starostou Jan Čižinský právě za Prahu sobě, pozn. red.) hodí,“ dodal. Podle Portlíka je také nutné vnímat kontext, kdy za posledních několik let došlo k výraznému poklesu počtu heren v Praze, „někde i o devadesát procent“.
Problému se nezbavíme
Proti dalšímu zpřísňování regulace hazardních her se vymezují také adiktologové, kteří poukazují na to, že negativních doprovodných jevů spojených s hraním se s největší pravděpodobností nezbavíme. „Problém se možná v dané lokalitě zmenší. Gambleři ale budou vyhledávat jiný způsob, jak se k hraní dostat. Přirozeně se tak mohou přesouvat do on-line prostředí, k čemuž v minulosti už ve velmi masivním měřítku došlo,“ řekl CNN Prima NEWS Jindřich Vobořil, bývalý národní protidrogový koordinátor. Podobně skeptický je také Ivan Douda, hlavní psycholog Střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In. „Nové technologie mimo jiné způsobily, že dnes se mohu k hraní dostat přes internet, ať už za pomoci počítače nebo telefonu. Aby hráč uspokojil svou touhu, nemusí nikam chodit. Pokud je vyženeme z kamenných heren, vyřešíme tím pouze to, že jedna skupina byznysu ztratí, jiná naopak vydělá," uvedl pro CNN Prima NEWS.
V neposlední řadě bude mít nulová tolerance technických her a případné snížení počtu kasin v Praze dopad na městskou pokladnu. Odhaduje se, že Praha, respektive její městské části, by v takovém případě přišla až o 500 milionů korun ročně. A to nejen v podobě přímých výnosů z daní hazardních her, ale také v důsledku zániku živností jejich provozovatelů. Hana Kordová Marvanová při předkládání svého návrhu na novelizaci vyhlášky uvedla, že bude nutné najít zdroje, kterými by mohl být příjmový výpadek nahrazen.
„Slíbila jsem městským částem, že výpadek příjmů nepocítí a že bude dorovnán z rozpočtu hlavního města Prahy tak, aby tímto krokem neutrpělo financování důležitých veřejných aktivit, které dosud městské části financovaly z výnosů z daně z technické hry,“ řekla na pondělní tiskové konferenci Kordová Marvanová. Konkrétní návrh řešení přislíbil představit náměstek pro finance Pavel Vyhnánek. Podle Patrika Nachera je obětování části peněz v městské kase přijatelné za cenu, že se výrazně omezí negativní doprovodné jevy spojené s hazardem.