Menstruační chudoba se týká i Češek, o to více v době krize, říká pirátská poslankyně Klára Kocmanová. Zasazuje se proto o pilotní projekt, který by se mohl aplikovat i plošně. V praxi by hygienické pomůcky pro ženy byly zdarma k dispozici na toaletách úřadů či jiných veřejných budov. Tabuizované téma chce připomínat i poslancům a sama dodává, že by prospělo, kdyby i na půdě Sněmovny zasedlo více žen.
Říkáte, že nevidíte důvod, proč by v Česku měly být hygienické pomůcky placené, chcete se inspirovat v zahraničí. Jakým modelem?
Nevidím důvod, proč by menstruační potřeby neměly být dostupné, a to například na toaletách ve veřejných institucích. Například ve Skotsku mají od minulého roku nově přijatý zákon, podle něhož musí být ve veřejných institucích a školách poskytnuty menstruační potřeby zdarma. Inspirovat se chceme i Slovenskem, podobnou praxi zavedli v Banskobystrickém kraji, chceme čerpat z jejich zkušeností. V první řadě je ale důležité situaci u nás nejprve zmapovat.
ČTĚTE TAKÉ: Dobrá zpráva před dovolenými. Léky na recept půjde vyzvednout i v zahraničí, má to ale háček
Kolik žen v Česku musí řešit menstruační chudobu, tedy to, že nemají na zaplacení hygienických pomůcek?
Data o tom, v kolika českých rodinách je menstruační chudoba skutečně problém, právě nemáme. Když se ale podíváme do zahraniční a na jejich průzkumy, jsou to zejména západní země jako třeba Velká Británie, kde je problém docela rozsáhlý, takže není důvod se domnívat, že u nás je to výrazně jiné. Myslím, že je především potřeba poskytnout hygienické menstruační potřeby na školách, kde kvůli nedostatku financí na hygienické pomůcky některé studentky vynechávají výuku a zůstávají doma.
V jaké fázi realizace těchto změn jste?
Domlouváme se s naším hejtmanem Rudolfem Špotákem (Piráti) z Plzeňského kraje, že bychom na některých středních školách Plzeňského kraje udělali pilotní projekt, kde bychom menstruační potřeby studentkám poskytli. Byly by k dispozici na záchodcích a na základě toho bychom získali první data, jestli dívky poté třeba méně vynechávaly výuku.
Pokud by se zjistilo, že menstruační pomůcky zdarma mají pozitivní dopad, aplikovali byste tento model plošně?
Ano, třeba na úřady nebo v jiných veřejných budovách, kde i nyní máte zdarma přístup na toaletu. Tam si dokážu představit, že by mohly být i menstruační potřeby. Zatím to nebudeme dělat výrazně plošně, protože nejprve potřebujeme zjistit, jaký dopad to celkově bude mít a kolik to bude stát.
Projekt ukáže přínos
Kde na to vezmete peníze?
V tuhle chvíli o tom jednáme s Plzeňským krajem, bude to platit kraj. Aktuálně je domluvené, že by projekt fungoval na jedné škole, takže nepředpokládám, že by částka byla závratná. Potom se uvidí, jak to bude dál, jestli se třeba zapojí další kraje, jestli o to budou mít zájem další školy.
Debata o podobných změnách na půdě Poslanecké sněmovny zatím neprobíhá?
Neprobíhá, v současné situaci se bavíme celkově o konsolidaci veřejných financí a o celkovém balíku, jak se budou upravovat veřejné finance, jak budou vypadat daně a o všech těchto věcech. Menstruační chudoba stojí trochu na okraji. Myslím si však, že v době, kdy je krize a kdy je zvýšená inflace, je tento problém ještě palčivější.
Takže se budete snažit vysvětlovat problematiku i kolegům poslancům?
Já bych ráda, i když myslím, že než tam dojdeme, čeká nás ještě dlouhá cesta.
V Poslanecké sněmovně jste navíc jenom čtyři Piráti. Jak svou vizi prosadíte?
Myslím, že je strašně důležité se začít bavit o tom, že menstruace existuje, že to není tabu.
Oslovila bych Schillerovou
Oslovila byste třeba šéfku klubu ANO Alenu Schillerovou, která chtěla snížit DPH u menstruačních pomůcek?
Určitě bych byla ráda, kdybychom se shodli na řešení napříč koalicí i opozicí. Čím větší podporu to bude mít, tím to bude lepší. Vím, že se paní Schillerová v minulosti o snížení DPH snažila, a nakonec k tomu nedošlo… Určitě bych jí ale oslovila.
Pokud by bylo snížení DPH ve hře, podpořila byste ho?
Určitě bych podpořila nižší sazbu, protože jsme jedna ze zemí, která má nejvyšší sazbu DPH na menstruační pomůcky. Podle mě to ale patří do kategorie zdravotnických a sociálních potřeb, kdy by nižší DPH určitě bylo vhodné i symbolicky. Na druhou stranu nejsem si jistá, jestli by snížená sazba skutečně pomohla snížení koncové ceny, to přece jenom určují prodejci.
Menstruace nesmí být tabu
Podle průzkumu agentury NMS Market Research je pro českou populaci největší tabu menstruace. Čím to podle vás je?
Taky jsem ten průzkum viděla, hodně mě to překvapilo. Asi je to tím, že se o tom doposud moc nemluvilo, edukace v tomhle směru není rozsáhlá. Myslím, že toto téma by si zasloužilo určitě větší pozornost ve školách, stejně tak jako sexuální výchova, výchova k plánovanému rodičovství a další věci spojené s reprodukcí. Konkrétně menstruace je přirozená funkce těla, kterou zažívá nadpoloviční většina populace, nemělo by to být tabu. Přitom znám řadu žen, které se stydí si jít třeba i nakoupit menstruační potřeby.
Ze zmíněného průzkumu také vyplývá, že pro mladší populaci je snazší se o menstruaci bavit, zároveň svou roli hraje i pohlaví. Myslíte si, že by problematice pomohlo, kdyby v Poslanecké sněmovně bylo více žen, anebo mladší poslanci?
Myslím, že určitě, a nejenom v Poslanecké sněmovně, ale obecně – kdyby ve veřejné debatě bylo více žen, ať už političek, specialistek, odbornic, které jsou zvány do médií a podobně. Myslím si, že by to určitě pomohlo, protože rovné zastoupení odráží složení společnosti. Zvlášť, když máme dokonce více žen než mužů. Stejně tak si ale myslím, že je potřeba, aby debata probíhala i s muži, protože nežijeme na jiné planetě, žijeme tu společně.
Piráti často řeší ekologii, stát přitom nakoupil tisíce balíčků jednorázových vložek do státních rezerv. Nemělo by se přemýšlet třeba o nákupu menstruačních kalhotek nebo jiných alternativních produktů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí?
Určitě bych byla pro, aby se podporovaly i ekologičtější alternativy. Je pravda, že jednorázové menstruační potřeby jsou velká zátěž, tvoří velkou část odpadu. Jako Piráti máme veřejnou sbírku Až na krev pro nízkopříjmové ženy, která má za cíl právě nákup menstruačních kalíšků a menstruačních kalhotek. Máme cílovou částku 100 tisíc korun, kterou bychom chtěli nasbírat. Myslím, že jsme někde za půlkou. Ekologická varianta je určitě skvělá, z mých kruhů si to spousta lidí pochvaluje. Na druhou stranu ale prvotní výdaj je prostě vyšší než u klasických potřeb, takže ne každý si to může dovolit. Je však důležité dávat důraz i na zásady hygieny a edukovat lidi, jak pomůcky používat.
Sick days místo menstruačního volna
V poslední době rezonovalo téma menstruačního volna. K jakému se přikláníte řešení?
Podle mého názoru by ženy i muži měli mít možnost tzv. sick days, to znamená, když se necítí dobře, mají možnost si vzít pár dní volna, to je podle mě důležité. Ať už se to týká žen a menstruačních bolestí nebo jiných problémů, nebo zdravotních problémů mužů. V tomhle by to mělo být podle mě vyrovnané. Pokud by ženy měly vyloženě garantované menstruační volno, domnívám se, že by je to znevýhodňovalo na trhu práce. Zaměstnavatelé by tak mohli preferovat raději mužské zaměstnance.
Když to otočím, nedělá se kolem menstruace zbytečný humbuk, není démonizovaná?
Ne, já ji určitě nechci démonizovat. Je to přirozená součást života, která pro některé ženy může být zároveň bolestivější nebo hůře snesitelná než pro jiné. Proto se bavíme o tom, že by menstruační potřeby měly být dostupné třeba pro ty ženy, které si je nemohou dovolit. Stejně jako máme ve veřejných institucích přístupné toalety, kde máme k dispozici mýdlo a toaletní papír, mohly by být dostupné i menstruační potřeby. Nevidím na tom nic tak zvláštního.