reklama

Mercedes-Benz EQA: Nové elektrické SUV má pohon předních kol a dojezd až 486 km

/ fotografií

Mercedes-Benz plánuje v tomto roce představení hned několika nových elektromobilů. Ofenzivu startuje kompaktním elektrickým SUV EQA. Jde o elektrickou verzi předloni představeného GLA. Místo speciální elektrické platformy tedy novinka používá multienergetickou architekturu, která zvládne konvenční motory i čistě elektrický pohon.

reklama

Platforma ale musela přece jen projít změnami. Baterie jsou integrovány v konstrukci jako strukturální součást podlahy. Jejich obal se podílí na pevnosti, kterou předtím podporoval příčný nosník. Celý elektrický pohon byl navíc zcela izolován od podvozku, aby negeneroval vibrace ani hluk.

Mercedes-Benz EQA (2021)
Mercedes-Benz EQA (2021)
Zdroj: Mercedes-Benz

Designem se EQA velmi blíží ke svým klasickým sourozencům, což platí i o rozměrech. Je dlouhé 4 463, široké 1 849 a vysoké 1 620 mm. Má však lepší aerodynamiku, která vychází z přední zaslepené masky evokující větší EQC, ale také z aerodynamicky optimalizovaných nárazníků a kol, které mohou mít průměr až 20 palců. Výsledkem je koeficient čelního odporu vzduchu Cx 0,28 při čelní ploše 2,47 čtverečního metru.

K tématu

Na příslušnost k rodině elektromobilů odkazuje EQA reflektory propojenými světelným pásem, a to vpředu i vzadu. Nechybí ani modré akcenty. Podobně je to v interiéru, kde se objevují růžovozlaté lemy průduchů ventilace. Tento odstín najdeme i na sedadlech. Přístrojový panel má specifickou grafiku s funkcemi elektrického pohonu.

V plné palbě

Do sériové výbavy patří adaptivní LED světla, zadní elektricky ovládané dveře, ambientní osvětlení s 64 barvami, komfortní sedadla, couvací kamera či kožený sportovní volant. Za příplatek si můžete dopřát designové linie AMG Line, Electric Art či paket Night s černými doplňky. Automatická klimatizace dokáže vyhřát interiér ještě předtím, než si sednete za volant.

Jako první se představí verze EQA 250 s předním elektromotorem o výkonu 140 kW a točivým momentem 375 Nm. To stačí na slušnou akceleraci. Stovku zvládne za 8,9 sekundy, přičemž maximální rychlost je omezena na 160 km/h.

Mercedes-Benz EQA (2021)
Mercedes-Benz EQA (2021)
Zdroj: Mercedes-Benz

Akumulátory s kapacitou 66,7 kWh by měly EQA stačit na 486 km jízdy. Novinka bude s elektřinou nakládat hospodárně díky sériovému použití tepelného čerpadla. Pomůže i vyspělý infotainment MBUX se sériově dodávanou navigací s takzvanou „elektrickou inteligencí“.

V podstatě jde o pokročilý plánovač trasy pro co nejrychlejší dosažení cíle, který bere v úvahu třeba zastávky na nabíjecích stanicích, ale i topografické údaje a řadu dalších faktorů včetně počasí či jízdního stylu. Stres z nabíjení odstraní aplikace Mercedes me Charge, která zpřístupňuje více než 175 000 veřejných dobíjecích stanic.

Za půl hodiny do plna

Samotné nabíjení trvá na rychlonabíječce Ionity jen 30 minut. Z domácího wallboxu načerpají akumulátory energii za pět hodin a 45 minut. Kompromisy se nedělaly ani v bezpečnosti. EQA se může pochlubit sériově dodávaným asistentem pro udržování v jízdním proudu, autonomními brzdami i adaptivním tempomatem. Za příplatek dostanete asistent pro odbočování, vytváření záchranářské uličky nebo výstrahu před přibližujícími se cyklisty při vystupování.

Sympatické je, že EQA zvládne tažení přívěsu o hmotnosti 750 kg. Pomáhá mu v tom elektricky výsuvné tažné zařízení a stabilizační systém. Teprve později se objeví verze s pohonem obou náprav a výkonem do 200 kW.

Výrobu Mercedesu-Benz EQA zajistí německý závod v Rastattu a pro čínský trh závod v Pekingu. Baterie dodá dceřiná společnost Accumotive ve městě Kamenz a později nový závod v polském Jaworu.

K tématu

Tagy: elektromobilita auto Mercedes-Benz elektromobily novinka Mercedes-benz EQA Prima šetří Prahu
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Počasí

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka

Vytrvalé deště zvedají hladiny řek v Česku. Druhého stupně od rána dosahuje Úslava u Koterova, Klabava v Nové Huti a Smutná u Ratají. Úslava u Prádla se vyšplhala na 3. stupeň. V noci na Opavsku stoupla na nejvyšší povodňový stupeň také řeka Hvozdnice. V Jakartovicích se pak vylila z koryta a velká voda udeřila i v Šilheřovicích. K ránu se ale řeka Hvozdnice vrátila do normálu.

Rozhovor

Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Současný předseda Pirátů Ivan Bartoš se krátce před svým zvolením do čela strany v roce 2009 nechal slyšet, že by neměl problém s tím, kdyby byla Evropa muslimská a přiznal i fakt, že v roce 2003 hlasoval proti vstupu Česka do Evropské unie. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS své tehdejší postoje vysvětluje tím, že šlo o mladickou rebelii zapříčiněnou i nedostatkem informací. Dnes je za členství v EU rád a problém by měl i s muslimskou Evropou.

Koronavirus mohl uniknout z laboratoře. Nemůžeme to vyloučit, kritizují WHO vědci
České policii nevěřím, řekl Andrej Babiš mladší. A zveřejnil nové dokumenty své kauzy
Program mistrovství světa v hokeji v Lotyšsku: Češi začínají za týden proti Rusům
Izraelci zaútočili na podzemní město Hamásu. Z Gazy přesto stále srší stovky raket
reklama
reklama
S muslimskou Evropou nemám problém, psal před lety Bartoš. Hlasoval proti vstupu do EU

Politika

Domácí zpravodajství

Epidemioložka: Někteří lidé si nevytvoří dostatek protilátek ani po očkování
Další články
reklama
reklama