reklama

Mercedes-Benz EQA: Nové elektrické SUV má pohon předních kol a dojezd až 486 km

Mercedes-Benz plánuje v tomto roce představení hned několika nových elektromobilů. Ofenzivu startuje kompaktním elektrickým SUV EQA. Jde o elektrickou verzi předloni představeného GLA. Místo speciální elektrické platformy tedy novinka používá multienergetickou architekturu, která zvládne konvenční motory i čistě elektrický pohon.

reklama

Platforma ale musela přece jen projít změnami. Baterie jsou integrovány v konstrukci jako strukturální součást podlahy. Jejich obal se podílí na pevnosti, kterou předtím podporoval příčný nosník. Celý elektrický pohon byl navíc zcela izolován od podvozku, aby negeneroval vibrace ani hluk.

Designem se EQA velmi blíží ke svým klasickým sourozencům, což platí i o rozměrech. Je dlouhé 4 463, široké 1 849 a vysoké 1 620 mm. Má však lepší aerodynamiku, která vychází z přední zaslepené masky evokující větší EQC, ale také z aerodynamicky optimalizovaných nárazníků a kol, které mohou mít průměr až 20 palců. Výsledkem je koeficient čelního odporu vzduchu Cx 0,28 při čelní ploše 2,47 čtverečního metru.

Na příslušnost k rodině elektromobilů odkazuje EQA reflektory propojenými světelným pásem, a to vpředu i vzadu. Nechybí ani modré akcenty. Podobně je to v interiéru, kde se objevují růžovozlaté lemy průduchů ventilace. Tento odstín najdeme i na sedadlech. Přístrojový panel má specifickou grafiku s funkcemi elektrického pohonu.

V plné palbě

Do sériové výbavy patří adaptivní LED světla, zadní elektricky ovládané dveře, ambientní osvětlení s 64 barvami, komfortní sedadla, couvací kamera či kožený sportovní volant. Za příplatek si můžete dopřát designové linie AMG Line, Electric Art či paket Night s černými doplňky. Automatická klimatizace dokáže vyhřát interiér ještě předtím, než si sednete za volant.

Jako první se představí verze EQA 250 s předním elektromotorem o výkonu 140 kW a točivým momentem 375 Nm. To stačí na slušnou akceleraci. Stovku zvládne za 8,9 sekundy, přičemž maximální rychlost je omezena na 160 km/h.

Akumulátory s kapacitou 66,7 kWh by měly EQA stačit na 486 km jízdy. Novinka bude s elektřinou nakládat hospodárně díky sériovému použití tepelného čerpadla. Pomůže i vyspělý infotainment MBUX se sériově dodávanou navigací s takzvanou „elektrickou inteligencí“.

V podstatě jde o pokročilý plánovač trasy pro co nejrychlejší dosažení cíle, který bere v úvahu třeba zastávky na nabíjecích stanicích, ale i topografické údaje a řadu dalších faktorů včetně počasí či jízdního stylu. Stres z nabíjení odstraní aplikace Mercedes me Charge, která zpřístupňuje více než 175 000 veřejných dobíjecích stanic.

Za půl hodiny do plna

Samotné nabíjení trvá na rychlonabíječce Ionity jen 30 minut. Z domácího wallboxu načerpají akumulátory energii za pět hodin a 45 minut. Kompromisy se nedělaly ani v bezpečnosti. EQA se může pochlubit sériově dodávaným asistentem pro udržování v jízdním proudu, autonomními brzdami i adaptivním tempomatem. Za příplatek dostanete asistent pro odbočování, vytváření záchranářské uličky nebo výstrahu před přibližujícími se cyklisty při vystupování.

Sympatické je, že EQA zvládne tažení přívěsu o hmotnosti 750 kg. Pomáhá mu v tom elektricky výsuvné tažné zařízení a stabilizační systém. Teprve později se objeví verze s pohonem obou náprav a výkonem do 200 kW.

Výrobu Mercedesu-Benz EQA zajistí německý závod v Rastattu a pro čínský trh závod v Pekingu. Baterie dodá dceřiná společnost Accumotive ve městě Kamenz a později nový závod v polském Jaworu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama