Čeká nás těžký rok 2023. Výhled světové ekonomiky značně potemněl, varuje šéfka MMF

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová připustila, že světová ekonomika může brzy upadnout do recese. Situace se podle ní od dubna razantně zhoršila, inflace trápí větší část světa a centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. „Riziko výrazně vzrostlo, takže recesi nelze vyloučit,“ řekla Goergievová. Nevyhne se jí zřejmě ani české hospodářství.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v nejbližších týdnech podstatně zhorší výhled pro světovou ekonomiku. Aktuálně platná prognóza z letošního dubna však hovoří o růstu globálního HDP o 3,6 %. To je nyní podle výkonné ředitelky fondu Kristaliny Georgievové již zastaralé číslo. „Výhled světové ekonomiky od dubna značně potemněl,“ řekla v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Podle ní ekonomové Mezinárodního měnového fondu finalizují svou aktuální prognózu na základě nových čísel. MMF tak změní předpověď globálního hospodářského vývoje pro tento rok již potřetí. Georgievová vyjmenovala faktory, které se podepisují pod neustále se zhoršující ekonomický výhled.

Těžký letošek, příští rok ještě těžší

„Inflace se rozšířila do většího počtu zemí, centrální banky začaly výrazněji zvyšovat úrokové sazby, ekonomický růst v Číně zpomaluje a eskalují protiruské sankce v důsledku jeho vojenské agrese na Ukrajině,“ řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu.

Podle ní se svět nachází ve velmi rozbouřených vodách. „Riziko recese výrazně vzrostlo, takže ji nelze vyloučit,“ dodala. Georgievová uvedla, že z aktuálních dat vyplývá, že některé velké světové ekonomiky, včetně Číny a Ruska, se ve druhém čtvrtletí letošního roku propadly. „Rok 2022 bude těžký, ale rok 2023 bude ještě mnohem těžší. Riziko recese je pro příští rok ještě větší,“ dodala.

Šéfka MMF apelovala na vlády, aby svou rozpočtovou politikou spolupracovaly s centrálními bankami ve snaze potlačit inflaci. „Potřebujeme upevnit koordinaci mezi centrálními bankami a ministry financí, aby nedocházelo k oslabování měnové politiky s ohledem na cíle, kterých se snaží dosáhnout,“ řekla dále v rozhovoru Georgievová.

Mírně klesne i česká ekonomika

Recese světové ekonomiky bude nejspíše znamenat i hospodářský pokles České republiky. Myslí si to bývalý člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda. „Naše květnová prognóza počítala s tím, že se ekonomika ve druhém pololetí dočasně dostane do záporu. Obávám se, že je to nevyhnutelné, protože prostředí není nakloněno nějaké konjunktuře,“ řekl CNN Prima NEWS.

Podle něho zde panuje velká nejistota ohledně vývoje zahraničních ekonomik. „Navíc vůbec nevíme, jestli dojde k nečekané uzávěře plynu, což by znamenalo výrazný šok nejen do naší, ale i do světové ekonomiky. Ale i kdyby došlo k dočasnému ekonomickému poklesu, situace nebude tak dramatická, protože jsme zažili několik let svižného růstu mezd, mimořádně nízké nezaměstnanosti, a je něco jiného, když jdete do poklesu ekonomiky s nezaměstnaností dvě procenta, nebo dvanáct procent,“ dodal.

Benda však zůstává optimistou v tom smyslu, že nás nějaká hluboká recese nečeká. „Ekonomický růst ale není modla, ekonomický růst dává smysl, pokud je tažen produktivitou, udržitelným vývojem. Ekonomický růst tažený deficity a inflačními penězi udržitelný není a dlouhodobě přináší zkázu,“ uzavřel bývalý člen bankovní rady ČNB.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.