Čeká nás těžký rok 2023. Výhled světové ekonomiky značně potemněl, varuje šéfka MMF

Kristalina Georgievová, ředitelka Mezinárodního měnového fondu

ZPRÁVY PLUS - 4.7. v 10:30

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová připustila, že světová ekonomika může brzy upadnout do recese. Situace se podle ní od dubna razantně zhoršila, inflace trápí větší část světa a centrální banky reagují zvyšováním úrokových sazeb. „Riziko výrazně vzrostlo, takže recesi nelze vyloučit,“ řekla Goergievová. Nevyhne se jí zřejmě ani české hospodářství.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v nejbližších týdnech podstatně zhorší výhled pro světovou ekonomiku. Aktuálně platná prognóza z letošního dubna však hovoří o růstu globálního HDP o 3,6 %. To je nyní podle výkonné ředitelky fondu Kristaliny Georgievové již zastaralé číslo. „Výhled světové ekonomiky od dubna značně potemněl,“ řekla v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Podle ní ekonomové Mezinárodního měnového fondu finalizují svou aktuální prognózu na základě nových čísel. MMF tak změní předpověď globálního hospodářského vývoje pro tento rok již potřetí. Georgievová vyjmenovala faktory, které se podepisují pod neustále se zhoršující ekonomický výhled.

Těžký letošek, příští rok ještě těžší

„Inflace se rozšířila do většího počtu zemí, centrální banky začaly výrazněji zvyšovat úrokové sazby, ekonomický růst v Číně zpomaluje a eskalují protiruské sankce v důsledku jeho vojenské agrese na Ukrajině,“ řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu.

Podle ní se svět nachází ve velmi rozbouřených vodách. „Riziko recese výrazně vzrostlo, takže ji nelze vyloučit,“ dodala. Georgievová uvedla, že z aktuálních dat vyplývá, že některé velké světové ekonomiky, včetně Číny a Ruska, se ve druhém čtvrtletí letošního roku propadly. „Rok 2022 bude těžký, ale rok 2023 bude ještě mnohem těžší. Riziko recese je pro příští rok ještě větší,“ dodala.

Šéfka MMF apelovala na vlády, aby svou rozpočtovou politikou spolupracovaly s centrálními bankami ve snaze potlačit inflaci. „Potřebujeme upevnit koordinaci mezi centrálními bankami a ministry financí, aby nedocházelo k oslabování měnové politiky s ohledem na cíle, kterých se snaží dosáhnout,“ řekla dále v rozhovoru Georgievová.

Mírně klesne i česká ekonomika

Recese světové ekonomiky bude nejspíše znamenat i hospodářský pokles České republiky. Myslí si to bývalý člen bankovní rady České národní banky Vojtěch Benda. „Naše květnová prognóza počítala s tím, že se ekonomika ve druhém pololetí dočasně dostane do záporu. Obávám se, že je to nevyhnutelné, protože prostředí není nakloněno nějaké konjunktuře,“ řekl CNN Prima NEWS.

Podle něho zde panuje velká nejistota ohledně vývoje zahraničních ekonomik. „Navíc vůbec nevíme, jestli dojde k nečekané uzávěře plynu, což by znamenalo výrazný šok nejen do naší, ale i do světové ekonomiky. Ale i kdyby došlo k dočasnému ekonomickému poklesu, situace nebude tak dramatická, protože jsme zažili několik let svižného růstu mezd, mimořádně nízké nezaměstnanosti, a je něco jiného, když jdete do poklesu ekonomiky s nezaměstnaností dvě procenta, nebo dvanáct procent,“ dodal.

Benda však zůstává optimistou v tom smyslu, že nás nějaká hluboká recese nečeká. „Ekonomický růst ale není modla, ekonomický růst dává smysl, pokud je tažen produktivitou, udržitelným vývojem. Ekonomický růst tažený deficity a inflačními penězi udržitelný není a dlouhodobě přináší zkázu,“ uzavřel bývalý člen bankovní rady ČNB.

Tagy: