Michl: Inflace v Česku je jako kečup. Přes hrdlo se jí nechce, ale pak vyprskne

360° 14.9.2021

Ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl hlásá, že vyšší inflaci bude mít Česká republika jen zhruba půl roku. Následně se podle něj začne snižovat. Michl to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ekonom dodal, že jedním z hlavních důvodů nynějšího růstu inflace je zdražení cen surovin.

Inflace v srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Michl. Ten jako hlavní důvod jejího zvyšování označil růst cen surovin. „Za rok ropa, stavební materiály, hliník a další podobné suroviny výrazně zdražily,“ připomněl ekonom.

Člen bankovní rady ČNB v pořadu 360° celý problém znázornil na příkladu kečupu. „Všechno to připomíná kečup. Když ho chcete použít, nejde vám přes to úzké hrdlo vypustit na talíř. A pak vám vyprskne,“ řekl Michl. Podobným způsobem se podle něj bude vyvíjet situace v ČR. „My se nyní snažíme protlačit tím hrdlem. Musíme to překonat – a najednou ten kečup proteče,“ pronesl Michl.

Samotné ceny suroviny by podle něj časem měly klesnout. „Čekám, že za rok či dva, uvidíme, nikdo to teď přesně neví,“ pravil Michl.

Ačkoliv opozice kvůli tomu kritizuje vládu, podle Michla za to není zodpovědná. „Vláda za to nemůže. Je to nabídka a je to po celém světě,“ řekl člen bankovní rady ČNB a poukázal na růst inflace například v USA, Německu, Polsku či Maďarsku. „Je to hlavně kvůli surovinám. Jak se snížily daně, neprojevilo se to na spotřebě, protože většina lidí zatím spíše šetřila,“ konstatoval ekonom s tím, že nyní čeká, že lidé začnou své úspory utrácet, a vracet tak do oběhu.

Jak na růst cen nemovitostí? Mít 20 procent hypotéky

Řeč v pořadu 360° padla i na úrokové sazby ČNB. Sám Michl řekl, že by je ještě nezvyšoval. „Když se zvýší sazby, já neovlivním cenu surovin,“ řekl ekonom. Podle něj bylo správné znormalizovat ekonomiku. „Netvrdím, že bych ty sazby nechal napořád, ale počkal bych, jak se ekonomiky stabilizují,“ dodal Michl.

Člen bankovní rady ČNB přišel s nápadem, jak zlepšit situaci s růstem cen nemovitostí. Zvýšil by poměrnou částku, kterou musí mít lidé při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru k dispozici. „Měli by dát 20 procent ze svého. Uklidnilo by to hypoteční boom,“ řekl Michl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o jediné opatření, které lze udělat. Doufá, že na něj bankovní rada kývne ještě letos.

Tagy: