reklama

Michl: Inflace v Česku je jako kečup. Přes hrdlo se jí nechce, ale pak vyprskne

Ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl hlásá, že vyšší inflaci bude mít Česká republika jen zhruba půl roku. Následně se podle něj začne snižovat. Michl to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ekonom dodal, že jedním z hlavních důvodů nynějšího růstu inflace je zdražení cen surovin.

reklama

Inflace v srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Michl. Ten jako hlavní důvod jejího zvyšování označil růst cen surovin. „Za rok ropa, stavební materiály, hliník a další podobné suroviny výrazně zdražily,“ připomněl ekonom.

Člen bankovní rady ČNB v pořadu 360° celý problém znázornil na příkladu kečupu. „Všechno to připomíná kečup. Když ho chcete použít, nejde vám přes to úzké hrdlo vypustit na talíř. A pak vám vyprskne,“ řekl Michl. Podobným způsobem se podle něj bude vyvíjet situace v ČR. „My se nyní snažíme protlačit tím hrdlem. Musíme to překonat – a najednou ten kečup proteče,“ pronesl Michl.

Samotné ceny suroviny by podle něj časem měly klesnout. „Čekám, že za rok či dva, uvidíme, nikdo to teď přesně neví,“ pravil Michl.

Ačkoliv opozice kvůli tomu kritizuje vládu, podle Michla za to není zodpovědná. „Vláda za to nemůže. Je to nabídka a je to po celém světě,“ řekl člen bankovní rady ČNB a poukázal na růst inflace například v USA, Německu, Polsku či Maďarsku. „Je to hlavně kvůli surovinám. Jak se snížily daně, neprojevilo se to na spotřebě, protože většina lidí zatím spíše šetřila,“ konstatoval ekonom s tím, že nyní čeká, že lidé začnou své úspory utrácet, a vracet tak do oběhu.

Jak na růst cen nemovitostí? Mít 20 procent hypotéky

Řeč v pořadu 360° padla i na úrokové sazby ČNB. Sám Michl řekl, že by je ještě nezvyšoval. „Když se zvýší sazby, já neovlivním cenu surovin,“ řekl ekonom. Podle něj bylo správné znormalizovat ekonomiku. „Netvrdím, že bych ty sazby nechal napořád, ale počkal bych, jak se ekonomiky stabilizují,“ dodal Michl.

Člen bankovní rady ČNB přišel s nápadem, jak zlepšit situaci s růstem cen nemovitostí. Zvýšil by poměrnou částku, kterou musí mít lidé při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru k dispozici. „Měli by dát 20 procent ze svého. Uklidnilo by to hypoteční boom,“ řekl Michl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o jediné opatření, které lze udělat. Doufá, že na něj bankovní rada kývne ještě letos.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?
Sledujte v TV

Sledujte velkou předvolební debatu a hlasujte v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

reklama