reklama

Michl: Inflace v Česku je jako kečup. Přes hrdlo se jí nechce, ale pak vyprskne

Ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl hlásá, že vyšší inflaci bude mít Česká republika jen zhruba půl roku. Následně se podle něj začne snižovat. Michl to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ekonom dodal, že jedním z hlavních důvodů nynějšího růstu inflace je zdražení cen surovin.

reklama

Inflace v srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Michl. Ten jako hlavní důvod jejího zvyšování označil růst cen surovin. „Za rok ropa, stavební materiály, hliník a další podobné suroviny výrazně zdražily,“ připomněl ekonom.

Člen bankovní rady ČNB v pořadu 360° celý problém znázornil na příkladu kečupu. „Všechno to připomíná kečup. Když ho chcete použít, nejde vám přes to úzké hrdlo vypustit na talíř. A pak vám vyprskne,“ řekl Michl. Podobným způsobem se podle něj bude vyvíjet situace v ČR. „My se nyní snažíme protlačit tím hrdlem. Musíme to překonat – a najednou ten kečup proteče,“ pronesl Michl.

Samotné ceny suroviny by podle něj časem měly klesnout. „Čekám, že za rok či dva, uvidíme, nikdo to teď přesně neví,“ pravil Michl.

Ačkoliv opozice kvůli tomu kritizuje vládu, podle Michla za to není zodpovědná. „Vláda za to nemůže. Je to nabídka a je to po celém světě,“ řekl člen bankovní rady ČNB a poukázal na růst inflace například v USA, Německu, Polsku či Maďarsku. „Je to hlavně kvůli surovinám. Jak se snížily daně, neprojevilo se to na spotřebě, protože většina lidí zatím spíše šetřila,“ konstatoval ekonom s tím, že nyní čeká, že lidé začnou své úspory utrácet, a vracet tak do oběhu.

Jak na růst cen nemovitostí? Mít 20 procent hypotéky

Řeč v pořadu 360° padla i na úrokové sazby ČNB. Sám Michl řekl, že by je ještě nezvyšoval. „Když se zvýší sazby, já neovlivním cenu surovin,“ řekl ekonom. Podle něj bylo správné znormalizovat ekonomiku. „Netvrdím, že bych ty sazby nechal napořád, ale počkal bych, jak se ekonomiky stabilizují,“ dodal Michl.

Člen bankovní rady ČNB přišel s nápadem, jak zlepšit situaci s růstem cen nemovitostí. Zvýšil by poměrnou částku, kterou musí mít lidé při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru k dispozici. „Měli by dát 20 procent ze svého. Uklidnilo by to hypoteční boom,“ řekl Michl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o jediné opatření, které lze udělat. Doufá, že na něj bankovní rada kývne ještě letos.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama