Michl: Inflace v Česku je jako kečup. Přes hrdlo se jí nechce, ale pak vyprskne

Ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl hlásá, že vyšší inflaci bude mít Česká republika jen zhruba půl roku. Následně se podle něj začne snižovat. Michl to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ekonom dodal, že jedním z hlavních důvodů nynějšího růstu inflace je zdražení cen surovin.

Inflace v srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Michl. Ten jako hlavní důvod jejího zvyšování označil růst cen surovin. „Za rok ropa, stavební materiály, hliník a další podobné suroviny výrazně zdražily,“ připomněl ekonom.

Člen bankovní rady ČNB v pořadu 360° celý problém znázornil na příkladu kečupu. „Všechno to připomíná kečup. Když ho chcete použít, nejde vám přes to úzké hrdlo vypustit na talíř. A pak vám vyprskne,“ řekl Michl. Podobným způsobem se podle něj bude vyvíjet situace v ČR. „My se nyní snažíme protlačit tím hrdlem. Musíme to překonat – a najednou ten kečup proteče,“ pronesl Michl.

Samotné ceny suroviny by podle něj časem měly klesnout. „Čekám, že za rok či dva, uvidíme, nikdo to teď přesně neví,“ pravil Michl.

Ačkoliv opozice kvůli tomu kritizuje vládu, podle Michla za to není zodpovědná. „Vláda za to nemůže. Je to nabídka a je to po celém světě,“ řekl člen bankovní rady ČNB a poukázal na růst inflace například v USA, Německu, Polsku či Maďarsku. „Je to hlavně kvůli surovinám. Jak se snížily daně, neprojevilo se to na spotřebě, protože většina lidí zatím spíše šetřila,“ konstatoval ekonom s tím, že nyní čeká, že lidé začnou své úspory utrácet, a vracet tak do oběhu.

Jak na růst cen nemovitostí? Mít 20 procent hypotéky

Řeč v pořadu 360° padla i na úrokové sazby ČNB. Sám Michl řekl, že by je ještě nezvyšoval. „Když se zvýší sazby, já neovlivním cenu surovin,“ řekl ekonom. Podle něj bylo správné znormalizovat ekonomiku. „Netvrdím, že bych ty sazby nechal napořád, ale počkal bych, jak se ekonomiky stabilizují,“ dodal Michl.

Člen bankovní rady ČNB přišel s nápadem, jak zlepšit situaci s růstem cen nemovitostí. Zvýšil by poměrnou částku, kterou musí mít lidé při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru k dispozici. „Měli by dát 20 procent ze svého. Uklidnilo by to hypoteční boom,“ řekl Michl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o jediné opatření, které lze udělat. Doufá, že na něj bankovní rada kývne ještě letos.

Tagy:

Hlavní zprávy

Děsivé video ze střelby v Kodani. Útočník si oběti vybíral náhodně, o terorismus prý nejde
Zahraničí

Děsivé video ze střelby v Kodani. Útočník si oběti vybíral náhodně, o terorismus prý nejde

Muž, který v neděli odpoledne spustil střelbu v obchodním centru v dánské Kodani, si své oběti vybíral náhodně. V pondělí ráno s tímto oznámením přišla tamní policie. Podle ní navíc vše nasvědčuje tomu, že nešlo o terorismus. Střelec, kterým je mladý Dán, byl již zadržen. Při svém řádění zavraždil tři lidi a další zranil. Na sociálních sítích se už objevila i videa zachycující jeho násilný útok.

České stíhačky můžou Slovensko chránit až dva roky. Bráníme tím i sami sebe, říká Fiala
Petr Fiala

České stíhačky můžou Slovensko chránit až dva roky. Bráníme tím i sami sebe, říká Fiala

Slovenský vzdušný prostor by české stíhačky mohly chránit až dva roky. Na tiskovém brífinku před odletem do Švýcarska to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Obrana našich východních sousedů a bývalých federálních partnerů by měla trvat do doby, než si Slováci pořídí nové stroje. Fiala nyní míří na mezinárodní konferenci, která se zabývá obnovou Ukrajiny po válce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:00

Peklo na zemi, říkají o východní frontě ukrajinští vojáci

11:27

Bělorusko se nepřipravuje na invazi, říká ukrajinská výzvědná služba

11:03

EU se musí sjednotit proti Rusku napsal Fiala pro Politico

10:41

Fiala: K obnově Ukrajiny musí přispět státy, společnosti i banky

Živě
ON-LINE: Další tvrdý úder Ukrajinců na jihu, Rusové přišli o desítky mužů, děla i houfnice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Východoukrajinské město Slovjansk zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém bylo mnoho lidí zraněno nebo zabito. Rusko pak poprvé od začátku války na Ukrajině přiznalo, že má nedostatek zbraní.

Smutná zpráva z Itálie. Oběť nedělního sesuvu ledovce je z Česka, píší tamní média

Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z Česka, napsal deník Il Messaggero. Obětí je zatím šest, identifikovat se podařilo čtyři, z toho tři jsou Italové. Horská služba v pondělí ráno zvýšila odhad počtu pohřešovaných na 20 lidí, podle italských médií jsou mezi nimi Italové, Němci, Rumuni a Češi. Při tragédii na hoře Marmolada bylo zraněno nejméně osm lidí, včetně dvou cizinců, jejich národnost ale italská média neuvádějí.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Zeman: Rusnok se urazil, že jsem guvernérem ČNB jmenoval Michla, a odešel z mého týmu

Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Domácí zpravodajství

Drogy v krvi a zákaz řízení. Řidič u Bystřice ujížděl policistům po polích a loukách

Před policisty v Moravskoslezském kraji se snažil ujet další řidič, který měl zakázáno řízení a v krvi drogy. Pokoušel se v Bystřici na Frýdecko-Místecku uprchnout přes louky a pole, policisté ho dohonili v lese. Za maření výkonu úředního rozhodnutí mu hrozí až dva roky vězení. V pondělí to sdělila policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Jde o druhý podobný případ během posledního týdne.

Richterová: Jste z ANO, nedělejte pana Čistého. Piráti ale dopadli, opáčil Nacher

Nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS „ozdobilo“ několik slovních přestřelek mezi Olgou Richterovou (Piráti) a Patrikem Nacherem (ANO). Poslanci se pohádali například kvůli kauze hnutí STAN, jež sahá na pražský magistrát, sektorové dani nebo o tom, který politický subjekt je více propojený s korupčním prostředím. „Takhle jste dopadli, máte čtyři poslance a více funkcí než lidí ve Sněmovně,“ vmetl Nacher Richterové.