Prezident České republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že je proti druhému lockdownu, který by podle něj ohrozil českou ekonomiku. Také řekl, že je pro finanční trestání těch, kteří nenosí roušky, a to sankcí ve výši dvou až tří tisíc korun. Projevem Babišovy odpovědnosti byla podle Zemana výměna ministra zdravotnictví.
Jsem proti druhému lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, nebylo by z čeho brát.
„Plně podporuji opatření pana ministra Prymuly. Ale jsem proti druhému lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, nebylo by z čeho brát. Uzavření ekonomiky by mělo podobné následky jako virus,“ řekl pro Blesk.cz prezident Zeman.
Havlíček v Partii: Restaurace a obchody zavřít nechceme, ale výrazně omezíme shromažďování
Stojíme před hrozbou zavření ekonomiky. Vláda od nedělního rána jedná o dalších protiepidemických opatřeních. Ve hře je i lockdown, který si ale nikdo nepřeje. „Cílem je eliminovat shromažďování. Naší ambicí je, aby nenastalo zavírání obchodů jako na jaře,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Úvahy o lockdownu považuje za škodlivé a nebezpečné. „Myslím, že Prymula dělá dobře, když omezuje volnočasové aktivity. Má to být na 14 dní, ale očekávám, že se to protáhne minimálně na měsíc. Český národ přežil daleko větší pohromy, například komunismus a nacismus. Po Španělské chřipce byl řádově třikrát vyšší počet obětí, Češi mají tuhý kořínek,“ povzbudil Zeman národ.
Také v rozhovoru uvedl, že je pro finanční potrestání těch, kteří nenosí roušky na místech, kde jsou povinné. Jako příklad uvedl bavorského ministra, který oznámil, že za nenošení roušek bude pokuta sedm tisíc korun.
Byl bych za finanční trestání těch, kteří roušky nemají. Mělo by to být kolem dvou až tří tisíc korun s ohledem na životní úroveň České republiky.
„Byl bych za finanční trestání těch, kteří roušky nemají. Mělo by to být kolem dvou až tří tisíc korun s ohledem na životní úroveň České republiky. Vzhledem k tomu, že roušky odmítá nosit až třicet procent lidí, tak to bude mimo jiné i drobný příspěvek do státní kasy,“ dodal Miloš Zeman.
Za současnou situaci nese odpovědnost i vláda. Podlehli jsme tlaku veřejnosti, řekl Havlíček
Epidemiologická situace se v České republice nevyvíjí vůbec příznivě. V přepočtu na obyvatele máme třetí nejvyšší nárůst počtu nakažených za týden na celém světě. Vládní představitelé otevřeně hovoří o možnosti vyhlášení lockdownu. O jaká opatření by se mohlo jednat? Co by to znamenalo pro české hospodářství? A přežilo by zopakování jarní karantény? I o tom diskutovali ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.
Podle něj by se pokuty za roušky měly vymáhat stejně, jako policie vymáhá jakoukoliv jinou pokutu. „V první fázi pandemie policie pokutovala i ty, kteří byli v autě a neměli roušku, a tam nebyla povinnost nosit roušku. Kdybychom zapojili i městskou policii, tak by to takový problém nebyl,“ řekl prezident s tím, že by policie roušky ohlídat zvládla.
Projevem Babišovy zodpovědnosti byla výměna ministra zdravotnictví
Ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) prezident označil – v dobrém slova smyslu – řezníkem. „S ničím se nepáře, a když je nějaké nebezpečí, tak proti němu hned zasahuje,“ podotkl prezident.
Premiér Andrej Babiš v březnu při první vlně pandemie řekl, že přebírá plnou odpovědnost za situaci. Podle Zemana byla projevem zodpovědnosti výměna ministra zdravotnictví. „Uznávám, že Vojtěch nebyl špatným ministrem. Nebyl ministrem covidu, ale ministrem dobrého počasí. A teď musel přijít ten řezník,“ uvedl Zeman s tím, že premiér Babiš dostál své zodpovědnosti.
Politologové se však shodují, že by Babiš měl odstoupit. Zeman na to reagoval slovy, že politologové se množí jako hraboši.