Miloš Zeman, Pavel Novotný nebo Alena Stillerová. Kandidátky politických stran do říjnových sněmovních voleb se opět hemží lidmi, kterým může vzhůru pomoci jméno snadno zaměnitelné se slavnějším kolegou. V minulých volbách vydělala na svém příjmení třeba zdravotní sestra a současná poslankyně z Bohumína Andrea Babišová (ANO).
I v roce 2021 najdeme na volebních kandidátkách politiky, kteří mohou na svém jménu či příjmení vydělat, aniž by možná primárně chtěli. Snadno je totiž zaměníte s vrcholnými českými politiky nebo jinými známými osobnostmi.
Za hnutí Přísaha například kandiduje v Ústeckém kraji Miloš Zeman. Nejedná se o ale českého prezidenta, nýbrž o 64letého podnikatele. Čtrnáctka ve Středočeském kraji pak připadá 60letému státnímu zaměstnanci Petru Schillerovi, který toho má s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) společného asi tolik, jako Andrea Babišová s českým premiérem.
Strana Roberta Šlachty nabízí na 2. místě v Moravskoslezském kraji také bývalého policistu a zastupitele obce Chlebičov Pavla Novotného. A nejedná se o další z vtípků kontroverzního starosty pražských Řeporyjí a člena ODS. A řidič sanitního vozu Martin Jakš kandidující z 22. pozice na jihu Čech by v závodě na běžkách ve světové konkurenci zřejmě také neobstál.
V roce 2017 využila této výhody Andrea Babišová, která za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji kandidovala až z osmé pozice. Získala ale šest tisíc preferenčních hlasů, více lidí kroužkovalo jen lídra Ivo Vondráka. Babišová se tak dostala až do Sněmovny. Sama ale připustila, že příjmení shodné se stranickým šéfem jí pomohlo. Příbuzná se současným premiérem nicméně není.
Hnutí ANO povolává dva Radky Vondráčky
Také další strany nabízejí kandidáty se známými jmény. Za ČSSD je 22. na kandidátce v Jihočeském kraji 29letý podnikatel Petr Lebeda, což rozhodně není kytarista ze známé kapely Rybičky 48. A 30letý hotelový manažer Jiří Bezděk ze Středočeského kraje by bez důkladného čtení mohl zmást zase fanoušky stejnojmenného hudebního skladatele.
Nezahálí ani hnutí ANO, které do boje posílá hned dva Radky Vondráčky. Zatímco současný předseda Poslanecké sněmovny vede kandidátku ve Zlínském kraji, na 17. místě ve středních Čechách se vyhřívá stejnojmenný 49letý starosta Slaného. V Moravskoslezském kraji opět nechybí Andrea Babišová.
V Královéhradeckém kraji jsme opět u podobnosti s ministryní financí. Jen místo Aleny Schillerové, která je lídrem v Jihomoravském kraji, je na 11. místě 62letá zastupitelka Jičína Alena Stillerová. S trochou nepozornosti si lze splést i Filipa Vojtěcha v Jihočeském kraji s šéfem komunistů Vojtěchem Filipem nebo ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Mnoho práce nedá ani zaměnit dvojku na Plzeňsku Jana Volného s poslancem a šéfem Volného bloku Lubomírem Volným.
Za koalici Pirátů a Starostů kandiduje na Vysočině 36letý PR manažer Jiří Svoboda, jenž také nemá se slavným režisérem a bývalým předsedou KSČM nic společného. Výtvarnice Tereza Kvitová zase aktuálně nedumá nad vypadnutím z tenisového US Open.
Milan Urban u ČSSD i na kandidátce SPD
Koalice Spolu nabízí na 21. místě v Olomouckém kraji 50letého starostu Václava Hampla. Ani zde se nejedná o bývalého rektora Univerzity Karlovy, vědce a do roku 2020 senátora Václava Hampla. V SPD lze na 7. pozici v Praze najít architekta Milana Urbana. Známější exministr průmyslu a obchodu Milan Urban z ČSSD ale kandiduje ve Středočeském kraji hned za Janem Hamáčkem.
Když už byla zmínka o starostovi Řeporyjí Pavlu Novotném, jeho otcem je známý moderátor Petr Novotný. Ten se politice vyhýbá, Petr Novotný na 20. místě středočeské kandidátky SPD ale přesto může doufat, že zmate některé fanoušky českého šoubyznysu.