Ministerstvo obrany chce posílit pravomoce vojenské policie
Ministerstvo obrany podle jeho šéfky Jany Černochové (ODS) chystá změnu předpisů, která by umožnila účinnější ochranu kritické infrastruktury v ČR kvůli ruské agresi na Ukrajinu a snaze oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině. Ministryně to v neděli uvedla v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Chtěla by například posílit pravomoci vojenské policie a zpravodajské služby. Pro větší ochranu objektů chce využít vojáky, kteří nyní pomáhají s ochranou hranic kvůli nelegální migraci.
Černochová uvedla, že po únorovém ruském vpádu na Ukrajinu zesílily pokusy monitorovat některé významné objekty pro kritickou infrastrukturu v Česku, zvýšila se proto i jejich ochrana. Z ruské strany hrozí snaha oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině, řekla ministryně.
Dostálová: Rada ministra Síkely je za hranou. Je jako útočník z pralesní ligy, nahraďte ho
Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) pobouřil svým výrokem, že se mají velké podniky tvářit jako malé či střední. Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) proto i vzhledem k dalším přešlapům ministra uvedla, že by vláda měla nahradit útočníka z pralesní ligy prvoligovým hráčem v oblasti průmyslu. Vládu kritizovala také za chaos v opatřeních, kdy například zrušila úsporný tarif pro příští rok.
„Předkládám změny legislativy, které umožňují rychlejší reakci na tyto pokusy a jejich následný postih,“ uvedla Černochová. Změny se podle ní týkají oprávnění vojenské policie a Vojenského zpravodajství.
S ruskou hybridní válkou vůči Západu může podle ministryně souviset sabotáž na kabelech, která v sobotu ráno zastavila vlaky na severu Německa. Dopad na český zbrojní průmysl bude mít podle Černochové i úterní výbuch v bulharské zbrojovce kvůli výrobě součástek do dělostřelecké munice. Podle bulharského žalobce se v závodě nevyráběly produkty pro vojenské účely. Ministryně připomenula výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v říjnu 2014, za nimiž podle českých úřadů stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.
Vojáky, kteří do konce října pomáhají policistům chránit hranice se Slovenskem v souvislosti s nárůstem nelegální migrace, by podle ministryně mohlo nahradit 320 příslušníků aktivních záloh. Ministryně už do připomínkového řízení předložila novelu, která by počet aktivních záložníků zvýšila ze 4 000 na 4 500.
Ministryně počítá s dalším posilováním obrany východního křídla NATO nad rámec dohodnutý na červnovém summitu aliance v Madridu. Vhodná by byla podle Černochové i přítomnost aliance na Blízkém východě a v Africe, aby se tyto oblasti nedostaly pod ruský vliv.
Česká armáda má podle Černochové stále dostatek vybavení, které je připravena nadále posílat na Ukrajinu. „Bude záležet na našich západních spojencích, jak rychle nám budou moct dodávat západní techniku, abychom my mohli posílat na Ukrajinu tu východní. Ta pomoc vyschnout nesmí,“ řekla. Zmínila také, že příjmy pro Českou republiku rozhodně už převýšily to, co Česko někam poslalo. „ČR je takzvaně dávno v plusu, byť bych ráda řekla, že naše pomoc byla nezištná, uvedla ministryně.
Koncem října pojede Černochová s Fialou do Kyjeva na společné zasedání vlád, na němž chce znovu nabídnout možnost léčení zraněných Ukrajinců v Česku.