Mír podle Ukrajiny? Podpora světa roste, ruské agresi ale budeme čelit léta, míní Marian

Ukrajinští vojáci u města Avdijivka

Západní pomoc Ukrajině

Státy světa začínají v čím dál větším počtu souznět s plánem Ukrajiny na mír s Ruskem. Pro CNN Prima NEWS to řekl náměstek ministra zahraničí Jan Marian, který se o víkendu účastnil tematického jednání ve švýcarském Davosu.

„Ukrajině se daří získávat další země, které jsou ochotné se různou formou podílet a podporovat mírový plán,“ řekl redakci Marian. Zdůraznil, že hledání míru se neobejde bez strany agresora – Ruska. To o mír zatím zájem nejeví, přinejmenším ne o ten navržený Ukrajinci.

S ukrajinským plánem zároveň nesouhlasí ani některé státy, které se jednání v Davosu účastnily. „Účastníci se v zásadě shodují v podpoře principu Charty OSN, mezinárodního práva a suverenity, a územní celistvosti Ukrajiny. Nicméně je jasné, že jsou země, pro které ruská agrese není takovou prioritou a zároveň volají hlavně po tom, aby se jednalo o míru i za cenu nějakých kompromisů ze strany Ukrajiny,“ pokračoval představitel české diplomacie.

Jste „naši“ a bojujete za Rusko? Zrádce si rádi podáme, vzkázali čeští bojovníci na Ukrajině

Zatímco domácí justice potrestala českého odstřelovače, který před ruskou invazí na Ukrajině zabil v barvách separatistů čtyři lidi, na straně Kremlu má údajně bojovat pár dalších „našich“. Aspoň to tvrdí Češi ve zbrani, kteří narukovali do ukrajinských armádních útvarů. Přesný počet ovšem neznají, konkrétnější detaily o daných krajanech také ne. Pokud ale na ně na bojišti narazí, na přátelská objetí mohou obě strany rovnou zapomenout. „České zrádce na ruské straně si podáme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS česko-ukrajinský voják Aleks.

Ten jednal v Davosu s vedoucím kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrijem Jermakem. „Ujistil jsem ho o naší pokračující podpoře,“ dodal Marian pro CNN Prima NEWS s tím, že Česko, které společně s Francií a Švédskem předsedá pracovní skupině pro jadernou a radiační bezpečnost, plánuje na duben v Praze uspořádat expertní akci právě zaměřenou tímto směrem.

Jaderná bezpečnost je jedním z kritických bodů války na Ukrajině, neboť se pod palbou často ocitla i jaderná elektrárna v Záporoží. Už delší dobu ji kontrolují ruští vojáci.

Bez ruské účasti a ochoty ovšem mírový plán naplnit nelze. „Naším cílem a zájmem musí být dál pomáhat Ukrajině, protože je to Ukrajina, kdo třeba díky naší pomoci, včetně dodávek zbraní, může rozhodnout o tom, jaká bude ta situace na bojišti,“ pokračoval Marian.

Memento s Minskými dohodami

Podle něj vzhledem k tomu, že Ukrajina je s Ruskem de facto v konfliktu již od roku 2014, kdy byl v Kyjevě svržen proruský prezident Viktor Janukovyč, a Rusové mezitím zabrali poloostrov Krym a podpořili separatisty na Donbase k ozbrojenému odporu, bude v případě konce bojů nutné zaručit, že se znovu nerozběhnou.

„I kdyby došlo k nějakému míru nebo příměří, tak se musíme podívat na zkušenost s Minskými dohodami, kdy se Rusko také k něčemu zavázalo a pak je porušovalo,“ komentoval Marian.

Kromě toho dodal, že s nebezpečím v podobě Ruska se Evropa bude zřejmě potýkat ještě léta. „Čelíme agresivnímu Rusku a obávám se, že to je něco, co nás bude čekat i v dalších letech,“ doplnil pro CNN Prima NEWS Marian.

Co obsahuje Zelenského plán?

Ukrajinský mírový plán představil už v roce 2022 ukrajinský prezident Zelenskyj. Obsahuje následující body:

  • radiační a jaderná bezpečnost s důrazem na obnovení bezpečnosti v okolí Záporožské jaderné elektrárny, kterou nyní okupují ruská vojska
  • potravinová bezpečnost včetně zajištění vývozu ukrajinského obilí do nejchudších států světa
  • energetická bezpečnost s důrazem na omezení cen ruských energetických zdrojů a na pomoc s obnovou zničené ukrajinské energetické infrastruktury
  • propuštění všech vězňů a osob deportovaných do Ruska včetně válečných zajatců a dětí
  • obnova ukrajinské územní celistvosti s tím, že Rusko ji uzná na základě Charty OSN
  • stažení ruských vojsk z Ukrajiny, ukončení násilností a obnova ukrajinských státních hranic s Ruskem
  • spravedlnost včetně ustavení speciálního tribunálu pro potrestání ruských válečných zločinů
  • zabránění rozsáhlému ničení ekosystémů a ochrana životního prostředí s důrazem na obnovu zařízení určených k úpravě vody a jejich odminování
  • prevence vyostření konfliktu a vytvoření bezpečnostních struktur v euroatlantickém prostranství včetně záruk pro Ukrajinu
  • stvrzení ukončení války včetně toho, že zapojené strany podepíší příslušný dokument

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina Davos Česko Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Charta Spojených národů válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu Jan Marian