reklama

Místo záchrany smrt: Proč v přírodě nesbírat mláďata?

Vzít mládě králíka (divokého) nebo zajíce do ruky znamená odsoudit ho k smrti. Matka ucítí váš pach a opustí ho.

Tráva se zelená, vzduch voní hlínou a prvními rozkvetlými stromy a lidé vyráží do přírody užít si prvních jarních paprsků. Pro pracovníky záchranných stanic ale příchod jara znamená noční můru. Začíná totiž období sběru mláďat.

reklama

Co to znamená? Lidé najdou v trávě malého zajíčka nebo srnečka a v domnění, že jej matka opustila, ho odvezou do záchranné stanice. Nebo hůř, pomazlí se s ním a vesele pokračují v procházce. Přitom ani netuší, že jejich dotek odsoudil mládě k smrti. „Pokud naleznete mládě zvěře, které v klidu leží například v trávě, na kraji pole, toto mládě není ohroženo. Jeho matka Vás možná právě z dálky pozoruje. Je důležité místo, kde se mládě nachází rychle opustit a v ŽÁDNÉM případě se mláděte nedotýkat,“ upozorňuje myslivec Lubomír Hajný.

„Příroda nadělila zvěři instinktivně se před nebezpečím ukrýt. Mláďata srnčí a zaječí zvěře se po narození snaží bránit proti predátorům, což může být i člověk, přikrčením a splynutím s terénem. U některé zvěře, například koroptví nebo bažantí se matka snaží predátora od mláďat odlákat tím, že předstírá, že je poraněná a představuje tak pro něj snadnou kořist,“  vysvětluje Hajný.

Záchranné stanice v koncích

Možná si říkáte, že když mládě vezmete a přinesete do nejbližší záchranné stanice, nic se nestane. Vždyť tam pracují profesionálové a o mládě se postarají. To je samozřejmě pravda. Jenže odchov například mláďat zajíců je extrémně náročný. „Musí se o ně starat co nejmenší množství ošetřovatelů a to tak aby nebyli ničím rušeni. Dostávají speciální krmivo - sušené mléko pro selata či jehňata. Krmí se ručně několikrát denně. S ohledem na hendikep, se kterým k nám mláďata zajíců dostávají, je úspěšnost odchovu přibližně 50 %,“ popisuje Václav Nejman, vedoucí střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat Lesů hl. m. Prahy. jen v loňském roce přinesli lidé do Záchranné stanice v pražských Jinonicích 54 mláďat.

Člověk ale není jediný, kdo může v době kladení mláďat způsobit pohromu. Hrozbou je i volně pobíhající pes, který mláděti může ublížit nebo jej zabít. Je proto důležité mít své psí přátele pod kontrolou. Pokud víte, že by mohl ublížit, je potřeba zavést bezpečnostní opatření ve formě vodítka či náhubku. Pokud necháváte psa „proběhnout" za srnkou s tím, že pes ji neuloví, měli byste vědět, že zvíře může uhynout i následkem stresu, který mu váš čtyřnohý přítel způsobí. Navíc v případě, že na srnku čeká ukryté mládě, můžete nechtíc zavinit smrt dvojnásobnou.

Srnče není plyšová hračka. Vaše přítomnost mu způsobuje velký stres, proto je nejlepší nevšímat si ho a v tichosti odejít pryč.
Srnče není plyšová hračka. Vaše přítomnost mu způsobuje velký stres, proto je nejlepší nevšímat si ho a v tichosti odejít pryč.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka, má zatím zůstat na řadové pozici

Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka k 1. únoru z postu libereckého krajského policejního ředitele kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák jen na řadové pozici. Švejdar to napsal na Twitteru. „Věřím, že celá personální situace bude vyřešena co nejdříve,“ uvedl. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) považuje Husákovo odvolání za správné rozhodnutí.

Svět umění v slzách. Zemřel Vladimír Suchánek, získal i medaili Za zásluhy
Česko pokryl nový sníh a komplikuje dopravu. Místy napadne až 15 centimetrů
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak si s námi jeden policajt vytřel zadek

Názory

Domácí zpravodajství

Britská mutace koronaviru ochromuje slánskou nemocnici. Nakazil se i očkovaný personál
Hnilička hrubě pochybil a měl by odstoupit i z NSA, říká poslanec Jakub Janda
Vláda zaspala. Praha vzala situaci do vlastních rukou a založila web k očkování
Další články
reklama
reklama