Záchranné stanice: Místa, kde divoká zvířata našla zastání

Život ve stínu člověka, 1. díl

Svět živočichů, které si člověk nevyšlechtil ke svému užitku nebo potěšení, se scvrkává. Ze sta procent savců na naší planetě představují pouhá čtyři procenta volně žijící zvířata. Ze sta procent ptáků je volně žijících pouhých 30 procent. I tito přeživší ale neustále naráží na jednu velkou překážku – lidskou činnost. Až devadesát procent zvířat, která skončí v záchranných stanicích, se tam dostane kvůli člověku a jeho vlivu na okolí. Jak se žije ve stínu člověka? Jak vypadá jeden den v záchranné stanici, kde je na prvním místě volně žijící zvíře? A proč je tolik potřebujeme?

V prvním dílu seriálu ŽIVOT VE STÍNU ČLOVĚKA se dozvíte nejen odpovědi na tyto otázky, ale také to, jak každý z nás může ovlivnit velikost svého stínu. Třeba tím, že pomůže zvířeti v nouzi. Pokud na procházce nebo na zahradě najdete volně žijícího živočicha, který potřebuje pomoc, obraťte se neprodleně na nejbližší záchrannou stanici. Můžete k tomu použít aplikaci, která vám s hledáním stanice pomůže a propojí vás, nebo využijte centrální dispečink Národní sítě záchranných stanic (telefon 774 155 155).

Pracují 24 hodin denně

S kamerou jsme se vydali do Záchranné stanice hlavního města Prahy v Jinonicích, kde je pracovním dnem každý den –⁠ včetně víkendů i svátků. Práce začíná okolo šesté hodiny ranní a v letních měsících končí až po půlnoci. Kontroly, úklid, krmení, léky, odchyty, telefonáty –⁠ to všechno zaměstnává pracovníky a dobrovolníky ve stanici takřka neustále. Některá zvířata totiž potřebují péči 24 hodin denně.

Chcete záchranným stanicím pomoci? Pak můžete skrze sbírku Zvíře v nouzi nebo individuálně podle potřeb jednotlivých stanic. Pomůže i dovoz zraněného živočicha do stanice. Nepomůže však, když se lidé snaží kvalifikované pracovníky zastupovat. Zvířata v rukou laiků mohou pár dní prospívat, ale pak se stav rychle horší a do stanice se dostanou, až když je příliš pozdě. Vlivem neodborné manipulace mohou lidé zvíře také zranit –⁠ i s tím mají v jinonické stanici zkušenosti. Jaké? To se dozvíte ve videu.

Tagy: