reklama

BLOG: Místo zvyku soucit: Když tradice rostou spolu s lidmi

Když jsem byla malá, Velikonoce pro nás začínaly velkým úklidem. Psi i s tátou a nejmladší sestrou byli vykázáni ven a nastalo smýčení, větrání, umývání a takové ty věci, které vás nebaví ani jako malé, ani jako odrostlé (natož dospělé). Pak se peklo a vařilo. Protože u nás doma byste jediné maso našli v granulích pro psy, je jasné, že vaření a pečení se obešlo bez něj. Máma je velká kuchařka a všechno, co vzešlo z kuchyně, bylo skvělé (občas mě mrzí, že jsem ten talent nepodědila po ní, ale co se dá dělat).

reklama

Velikonoční pondělí začínalo pravidelně tak, že nás táta ještě v postelích a rozespalé „vyšlehal“ větvičkou tisu (jakože au), na kterém byla ještě ranní rosa (poeticky to jenom zní). To vás vzbudí, i když sebevíc nechcete. Pak rychlá snídaně a chystání na koledníky, které bylo s naším dospíváním čím dál smutnější. Rok od roku šlo totiž stále více o panáka slivovice a vyplácení opačnými konci pomlázky (aby to víc bolelo) nebo pomlázkou pletenou z bužírky (ty jelita na stehnech vydržely týden). Z hezké tradice se tak stala příležitost, jak se zadarmo opít a najíst a já od čtrnácti let vázala stužky na pomlázky jen členům rodiny.

Byla to pro mě jedna z prvních tradic, na kterou jsem zanevřela a začala jsem přemýšlet nad tím, že to, co se dělá už dlouho, nemusí být nutně správné. Jistě, hlavní vliv na to měla proměna koledníků a kdyby se z nich nestali neurvalí ožralové, neměla bych důvod se k velikonoční pomlázce otáčet zády. Jenže věty typu „nedávej si ty ruce přes zadek, nebo to bude ještě horší“ doprovázené alkoholovými výpary a smíchem ve vás dobrý dojem prostě nezanechají.

Začala jsem se proto zamýšlet i nad dalšími tradicemi. Konkrétně u Velikonoc se nabízí roztomilá jehňata, která si posíláme na pohlednicích a zároveň si je nakládáme na talíř. Nebo pestrobarevná vajíčka, která jsou v drtivé většině z klecových chovů (a na těch veselé skutečně nic není). Přitom to jde přece i jinak. Jediný beránek, kterého jsme u nás doma mívali na talíři, byl ten sladký od mámy. Taky upekla bochánky (malé mazance, které se rozplývaly na jazyku) a udělala nádivku bez masa, po které se jen zaprášilo. A tak jsme si doma udělali tuhle tradici coby oslavu Velikonoc a příchodu jara plného života tak, že jsme ten život nikomu nevzali.

Těší mě vidět, že se nad tím zamýšlí stále více lidí a místo bojového volání po tradicích se objevuje oslava tradic taková, která neubližuje a přesto stále těší. Díky tomu si my lidé můžeme více uvědomit svou lidskou stránku a strávit šťastné a spokojené svátky, které neslavíme na úkor někoho jiného. A já vám ze srdce přeji, abyste takové svátky měli také – klidné, šťastné a nejen ty velikonoční plné lásky a úcty k životu.

Veselé Velikonoce!

Tagy:

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

reklama

Domácí zpravodajství

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama