reklama

BLOG: Místo zvyku soucit: Když tradice rostou spolu s lidmi

Jehňata jsou překrásná. Raději je vidím živá a šťastná u mámy, než na talíři.
Zdroj: Pixabay

Když jsem byla malá, Velikonoce pro nás začínaly velkým úklidem. Psi i s tátou a nejmladší sestrou byli vykázáni ven a nastalo smýčení, větrání, umývání a takové ty věci, které vás nebaví ani jako malé, ani jako odrostlé (natož dospělé). Pak se peklo a vařilo. Protože u nás doma byste jediné maso našli v granulích pro psy, je jasné, že vaření a pečení se obešlo bez něj. Máma je velká kuchařka a všechno, co vzešlo z kuchyně, bylo skvělé (občas mě mrzí, že jsem ten talent nepodědila po ní, ale co se dá dělat).

reklama

Velikonoční pondělí začínalo pravidelně tak, že nás táta ještě v postelích a rozespalé „vyšlehal“ větvičkou tisu (jakože au), na kterém byla ještě ranní rosa (poeticky to jenom zní). To vás vzbudí, i když sebevíc nechcete. Pak rychlá snídaně a chystání na koledníky, které bylo s naším dospíváním čím dál smutnější. Rok od roku šlo totiž stále více o panáka slivovice a vyplácení opačnými konci pomlázky (aby to víc bolelo) nebo pomlázkou pletenou z bužírky (ty jelita na stehnech vydržely týden). Z hezké tradice se tak stala příležitost, jak se zadarmo opít a najíst a já od čtrnácti let vázala stužky na pomlázky jen členům rodiny.

Předpis na tradice? Za mě jediný - být šťastný. Což platí i pro zvířata.
Předpis na tradice? Za mě jediný - být šťastný. Což platí i pro zvířata.

Byla to pro mě jedna z prvních tradic, na kterou jsem zanevřela a začala jsem přemýšlet nad tím, že to, co se dělá už dlouho, nemusí být nutně správné. Jistě, hlavní vliv na to měla proměna koledníků a kdyby se z nich nestali neurvalí ožralové, neměla bych důvod se k velikonoční pomlázce otáčet zády. Jenže věty typu „nedávej si ty ruce přes zadek, nebo to bude ještě horší“ doprovázené alkoholovými výpary a smíchem ve vás dobrý dojem prostě nezanechají.

Začala jsem se proto zamýšlet i nad dalšími tradicemi. Konkrétně u Velikonoc se nabízí roztomilá jehňata, která si posíláme na pohlednicích a zároveň si je nakládáme na talíř. Nebo pestrobarevná vajíčka, která jsou v drtivé většině z klecových chovů (a na těch veselé skutečně nic není). Přitom to jde přece i jinak. Jediný beránek, kterého jsme u nás doma mívali na talíři, byl ten sladký od mámy. Taky upekla bochánky (malé mazance, které se rozplývaly na jazyku) a udělala nádivku bez masa, po které se jen zaprášilo. A tak jsme si doma udělali tuhle tradici coby oslavu Velikonoc a příchodu jara plného života tak, že jsme ten život nikomu nevzali.

Těší mě vidět, že se nad tím zamýšlí stále více lidí a místo bojového volání po tradicích se objevuje oslava tradic taková, která neubližuje a přesto stále těší. Díky tomu si my lidé můžeme více uvědomit svou lidskou stránku a strávit šťastné a spokojené svátky, které neslavíme na úkor někoho jiného. A já vám ze srdce přeji, abyste takové svátky měli také – klidné, šťastné a nejen ty velikonoční plné lásky a úcty k životu.

Veselé Velikonoce!

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Kultura

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Nejlepším celovečerním filmem je Šarlatán, na Českých lvech bodoval i Hynek Bočan

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii v sobotu při udílení cen Český lev dostal režisér a scenárista Hynek Bočan. Dvaaosmdesátiletý tvůrce proslul celou řadou celovečerních filmů a seriálů. Zvláštní a oceňovanou kapitolou jeho tvorby je spolupráce s bývalým politickým vězněm, spisovatelem a scenáristou Jiřím Stránským. Nejlepším celovečerním filmem roku 2020 zvolila Česká filmová a televizní akademie snímek Šarlatán.

Partie

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Sledujte Partii: Jak tvrdý lockdown ještě Česko unese? Schillerová vs. Jurečka

Budou stačit dosavadní – už tak dost tvrdá – opatření v boji proti koronaviru? A unese to česká ekonomika? Nejen o těchto tématech budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. V další části pořadu budou mimo jiné hovořit hejtmani o českém zdravotnictví.

Policista pomáhající v nemocnici: Zdravotníci si sahají na dno, přesto je urážejí
Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše
reklama
reklama
Práce na prvním vesmírném hotelu začnou v roce 2025. Najdete v něm bar i lázně

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Na pracoviště jen s negativním testem, rozhodla vláda. Týká se to OSVČ i zaměstnanců
Štěstí přeje posilněným. Muž si chtěl pořídit selfie a hazardoval se životem
S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Neoblomná policie. Chůva nesměla jet hlídat dítě zdravotnici, doklad měla
Další články
reklama
reklama