Internetem se šíří emotivní video mladé neznámé Afghánky, která pár dnů před dobytím své země Tálibánem spílá Západu, jak se k Afghánistánu zachoval. Se slzami v očích říká, že nejen ona zmizí v dějinách. Téměř všechny ženy se obávají, že po nástupu Tálibánu pro ně začnou platit minimálně stejně tvrdá pravidla jako před 20 lety, za jejichž porušení se trestalo i smrtí.
„Nepočítáme se, protože jsme se narodili v Afghánistánu. Nemohu si pomoci, musím brečet. Musím si utírat slzy, abych mohla natočit toto video. Nikdo se o nás nestará, pomalu zmizíme v dějinách. Není to legrační?“ souká ze sebe silná slova značně rozrušená dívka na pokraji svých psychických sil.
"We don't count because we're from Afghanistan. We'll die slowly in history"
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) August 13, 2021
Tears of a hopeless Afghan girl whose future is getting shattered as the Taliban advance in the country.
My heart breaks for women of Afghanistan. The world has failed them. History will write this. pic.twitter.com/i56trtmQtF
Video sdílela na Twitteru minulý pátek íránská novinářka a aktivistka Masih Alinedžádová. Není jasné, kdy a kde ho mladá dívka natočila. Stalo se však hitem internetu a zhlédly ho už téměř dva miliony lidí. Další desítky tisíc ho sdílely a okomentovaly.
Alinedžádová, která dlouhodobě bojuje za práva svého pohlaví v muslimských zemích, v příspěvku napsala: „Srdce mi krvácí za afghánské ženy. Svět je zklamal.“ Ona i další aktivisté očekávají, že Tálibán omezí práva žen stejně jako v době své první vlády.
Mezi roky 1996 a 2001 nesměly ženy studovat ani pracovat. Bez mužského doprovodu z rodiny se nemohly stýkat s jinými muži, a to například ani při návštěvě lékaře. Měly zakázány používat kola a bez doprovodu i taxíky. Podle pohlaví byly rozdělené i autobusy.
Každému, kdo tyto zákony porušil, hrozilo vězení, bičování či trest smrti. Známým případem je ten z roku 1996. Ženě usekli článek palce jen kvůli tomu, že měla nalakované nehty. Jen o několik týdnů později bylo 225 žen z Kábulu zbičováno na nohou a na zádech za porušení nařízení o nošení předepsaného oděvu.
Nositelka Nobelovy ceny žije ve strachu
Ve stejný den, kdy bylo video zveřejněno, uvedl generální tajemník OSN António Guterres, že „Afghánistán se vymyká kontrole a konflikt si vybírá ještě větší daň na ženách a dětech než v minulosti“. Značně znepokojen byl i zprávami, že Tálibán již zavádí na dobytých územích zákony omezující lidská práva týkající se především žen a novinářů.
We watch in complete shock as Taliban takes control of Afghanistan. I am deeply worried about women, minorities and human rights advocates. Global, regional and local powers must call for an immediate ceasefire, provide urgent humanitarian aid and protect refugees and civilians.
— Malala Yousafzai (@Malala) August 15, 2021
O své obavy se rovněž podělila pákistánská aktivistka a nositelka Nobelovy ceny míru Malala Júsufzajová. „Naprosto šokováni sledujeme, jak Tálibán přebírá kontrolu nad Afghánistánem. Mám hluboké obavy o ženy, menšiny a zastánce lidských práv. Světové, regionální a místní mocnosti musí vyzvat k okamžitému zastavení palby, poskytnout naléhavou humanitární pomoc a chránit uprchlíky a civilisty,“ apelovala.
Malala se stala symbolem pro obhájce lidských práv, když v roce 2012 přežila ránu kulkou do hlavy od střelcem Tálibánu.
Ženy jako válečná kořist
Některá média uvádějí, že bojovníci Tálibánu již obcházejí domy a násilně provdávají dívky ve věku 12 let, neboť velitelé džihádu nařizují imámům, aby vytvořili jakési seznamy vhodných žen pro sňatky a nabízeli dívky k sexuálnímu otroctví.
Vojáci Tálibánu si mají brát ženy ve věku od 12 do 45 let, protože je považují za „válečnou kořist, kterou si mají rozdělit vítězové války“, píše britský web Daily Mail.
V neděli byl v Kábulu spatřen dělník, který přemaloval obraz modelky na obchodě s kosmetikou. Největší obavy mají kromě mladých dívek také rozvedené ženy, aktivistky za lidská práva a novinářky. Bojí se, že jakmile Tálibán najde jejich skrýše, nelítostně je zabije.