Studie v sousedním Německu odhalila, že na jaře 2021 se pokusilo o sebevraždu výrazně více mladistvých než v předchozím roce. Mezi hlavní příčiny patří podle Christiana Dohna-Schwakeho, primáře a specialisty jednotky intenzivní péče Univerzitní nemocnice v Essenu, omezení sociálních kontaktů, zavírání škol a nárůst koronavirového zpravodajství v médiích.
Podle výsledků studie nahlásilo 27 dětských jednotek intenzivní péče v Německu v období od 15. března do 31. května 2021 celkem 93 pokusů o sebevraždu. To bylo výrazně více než ve stejných obdobích v letech 2017 (25 sebevražedných pokusů), 2018 (35), 2019 (37) a 2020 (22). Pokud se údaj z roku 2021 přepočítal na všechna dětská oddělení intenzivní péče v zemi, pak by se podle dosud nepublikované studie jednalo o 450 až 500 sebevražedných pokusů dětí a dospívajících v celém Německu.
Pomoc při sebevražedných myšlenkách
Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111. Linka funguje nonstop, anonymně a zdarma pro děti a studenty do 26 let. Česká asociace pracovišť linek důvěry zase nabízí seznam všech aktuálně sdružených linek, kdy si vyberete podle cílové skupiny nebo zaměření na jednotlivá témata.
Asociace poradců pro pozůstalé zase poskytuje profesionální a nestranné služby pro truchlící. Další odkazy a kontakty na jednotlivé poradny či krizová centra například ve větších městech naleznete přehledně na webu Sebevraždy.
Tým Christiana Dohna-Schwakeho již během prvního lockdownu na jaře 2020 kontaktoval kolegy z jiných nemocnic, protože v Essenu byly na jednotce intenzivní péče dvě děti po pádu z okna. „Zajímalo nás, jestli kvůli uzávěře nedojde k většímu počtu zranění v domácím prostředí,“ popsal Dohna-Schwake.
Poté, co zástupci 37 dětských jednotek intenzivní péče z celého Německa vložilo do registru údaje o pacientech přijatých během prvního lockdownu, se ukázalo, že dva pády z okna byly náhodné. „Celkově se stalo více nehod při rekreaci, což mohlo být způsobeno dobrým počasím, ale to je čistá spekulace,“ vysvětlil Dohna-Schwake. Projekt tedy v červnu 2020 ukončili.
Na konci druhého výrazného omezení školní docházky a celkového společenského života celkově, které začala na podzim 2020, však zdravotníci v Essenu zaznamenali více pokusů o sebevraždu mezi mladými lidmi, proto projekt znovu oživili.
Omezení kontaktů i sportování
„Tentokrát jsme spolupracovali s 27 dětskými jednotkami intenzivní péče a na jejich základě jsme vypracovali studii,“ řekl v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung Dohna-Schwake a doplnil: „Vyšlo najevo, že počet pokusů o sebevraždu se skutečně výrazně zvýšil. Přispělo k tomu více faktorů, především omezení sociálních kontaktů, které způsobilo nejen uzavření škol, ale také dočasný zákaz sportovních aktivit a tréninků v oddílech. Mnoha mladým lidem také chyběla perspektiva.“
Druhá uzávěra se protáhla na velmi dlouhou dobu a nikdo netušil, kdy skončí. „Kromě toho se objevil strach o rodinné příslušníky a zvýšilo se používání sociálních médií, stejně jako sledování koronavirového zpravodajství,“ oznámil Dohna-Schwake. Celkově je podle něj nesporné, že během pandemie došlo k nárůstu úzkostných poruch, depresivních symptomů a poruch příjmu potravy mezi mladými lidmi.
„Nárůst depresivních poruch u dětí znamená, že stále více z nich chce ve svém zoufalství vyslat volání o pomoc,“ objasnil Dohna-Schwake. Převážná většina pokusů o sebevraždu nebyla úspěšná, nejčastějším způsobem měla být otrava léky.
Primář Christian Dohna-Schwake považuje za správné, že se nyní nezavírají školy, přestože je výskyt nemoci COVID-19 i v Německu velmi vysoký. „Ještě v létě jsem byl skeptický, zda politici skutečně dodrží své sliby. To se jim daří, což je velmi důležitý faktor,“ poznamenal lékař s tím, že předchozí dlouhé uzavření škol během lockdownů nechce označit za chybu.
„Politici musejí na rozdíl od popíračů koronaviru hledat řešení a také rozhodovat, aniž by mohli stoprocentně vědět, co je v danou chvíli správné,“ řekl Dohna-Schwake a uzavřel: „Je třeba následně shromáždit údaje a potvrdit, že šlo o velmi obtížnou a dramatickou situaci pro děti a mladistvé.“ Proto je podle něj nyní třeba rozhodovat na základě získaných zkušeností.