Byli oblečení jako normální námořníci, přišlo mi, že spolu mluví polsky nebo česky. Těmito slovy jeden ze správců přístavu na baltském ostrově Rujána líčil německému týdeníku Der Spiegel události z loňského podzimu, jež se měly týkat sabotérů podezřelých z útoku na Nord Stream 1 a Nord Stream 2. Zničeny tehdy byly tři ze čtyř větví plynovodu. S verzí, že za sabotáží měla stát „proukrajinská skupina“, však nesouhlasí Kyjev ani někteří experti.
Německý týdeník na téma útoku na Nord Stream 1 a 2 zveřejnil výzkum, v němž přinesl výpověď správce přístavu na baltském ostrově Rujána. Právě zde měla při své plavbě k místu sabotáže zastavit posádka podezřelých na jachtě Andromeda.
Muž německým novinářům líčil, jak si na podzim minulého roku všiml skupiny lidí, kteří vypadali jako „běžní námořníci“. „Jejich řeč mu zněla polsky nebo česky. Na palubu si nesli několik nákupních tašek z tamního supermarketu. Přesné datum si nepamatoval. Je si však jistý, že šlo o několik můžu a jednu ženu,“ cituje mužovu výpověď také web Berliner Zeitung.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za útokem na Nord Stream není Kyjev, říká šéf ruské bezpečnostní rady. Koho podezřívá nejvíce?
Sestavení a počet členů skupiny by odpovídal tvrzení žurnalistů z amerického listu The New York Times a německé televize ARD. Ti uvedli, že za útokem na plynovod mohla stát proukrajinská skupina složená z pěti mužů a jedné ženy. Mělo jít o kapitána, dva potápěče, dvojici asistentů a lékařku. Již dříve ale německá televize sdělila, že není jasné, z jaké země dotyční pocházeli, neboť se prokazovali profesionálně zfalšovanými pasy.
Verzi o „proukrajinské skupině“ však zpochybňují jak experti v USA, tak na Ukrajině či v Německu. Například americký investigativní novinář Seymour Hersh označil „pohádku o proukrajinské skupině za zastírací manévr, naprostou fikci objednanou Bílým domem, kterou rozcupuje každý ověřovatel faktů“. Takové tvrzení Američané zásadně popřeli.
Spojitost útoku s Ukrajinou odmítl například Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře. „Ukrajina nemá s incidentem v Baltském moři nic společného a nemá žádné informace o ‚proukrajinských sabotážních skupinách‘,“ napsal na Twitteru, kde možné zapojení Kyjeva označil za „zábavnou konspirační teorii“.
Američtí představitelé, s nimiž hovořili novináři NYT, uvedli, že o pachatelích a jejich vazbách toho mnoho nevědí. Z přezkumu nově shromážděných zpravodajských informací ale podle nich vyplývá, že šlo o odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina. Členové skupiny ale nebyli identifikováni. Stejně tak není jasné, kdo skupinu vedl nebo za operaci zaplatil.