reklama

Restaurace na hranici krachu volají o pomoc. Chtějí speciální státní podporu

Některé české restaurace chtějí speciální státní pomoc. Bez dalších daňových úlev prý mnoho z nich nepřežije následující měsíce. Krach hrozí zejména podnikům v turistických destinacích, kde stále chybí potřebná kupní síla.

reklama

V rizikovém území, tedy v centru Prahy, se nachází i Vinograf, který podobně jako řada dalších podniků v Česku v současné době žije s vypětím všech sil. Má stále málo zákazníků, lidé tam méně jedí a tržby jsou hluboko pod normálem.

„Myslím si, že teď přichází nejtěžší doba, protože všechny restaurace spotřebovaly své rezervy a jedou na to, že kdo vydělá korunu, ten ji zase vydá. Do konce roku očekávám, že restaurace začnou padat jako švestky,“ popsal spolumajitel a provozní ředitel Vinografu Jan Horešovský.

K tématu

Podobně mluví většina restaurací v centru Prahy. Na Václavském náměstí musely ceny jít rapidně dolů, a přesto je zájem zákazníků zhruba poloviční. „Řada restaurací zjednodušila menu, nevaří složitá jídla, aby ušetřily personál, a stačil jim menší obrat,“ vysvětlil Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského.

I přes snahu adaptovat se na nové podmínky se ale v hlavách mnoha restauratérů rodí plán, jak svému oboru pomoci. „Je tu více než 35 tisíc restaurací, které kromě základní podpory, která už končí nebo skončila, nemají vyhlídky na žádnou jinou podporu. Přihlížíme, jak je zbytek ekonomiky podporován a gastronomie podporu nemá. Takže křičíme o pomoc,“ uvedl Luboš Kastner, spolumajitel restaurací v Praze a Plzni.

Restauratéři volají o pomoc

Horešovský by uvítal třeba úlevy na daních. „Myslím si, že nejúčinnější pomoc je nechat restauratérům peníze, které si vydělali, a nechtít je po nich ve formě odvodů a daní,“ řekl. Kastner zase navrhoval „dočasně sníženou úroveň DPH“.

K tématu

Restauratéři by chtěli nynější desetiprocentní daň na jídlo zkonzumované v restauraci snížit na pět procent. Stát zatím oslovili pouze dopisem a jednat s ním chtějí do konce srpna. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale sdělila, že se zatím žádné změny nechystají.

„Restaurace mnohdy nebyly úplně zavřeny, mohly provozovat okénkový prodej. Samozřejmě jsou tam programy plošného charakteru, které na ně dopadají. V tuto chvíli žádný konkrétní program na stole není,“ sdělila.

Stát vše zdůvodňuje tím, že podporou restaurací bylo už květnové snížení DPH a státní doplatky nájemného.

Další hlavní zprávy

Domácí

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama