Takovou radu rodiče britských dětí nejspíš nečekali. Největší mobilní operátor v zemi EE jim radí, aby dětem do 11 let vůbec nepořizovali chytré telefony. Společnost chce tímto doporučením zlepšit duševní zdraví dětí. Experti varují, že používání smartphonů může přispívat ke ztrátám pozornosti, vystavuje děti škodlivému obsahu a vytlačuje záliby jako jsou venkovní aktivity nebo povídání si s kamarády.
Britský operátor EE, který patří do nadnárodní telekomunikační skupiny BT, uvedl, že by děti do 11 let neměly mít chytré mobilní telefony. Namísto nich by jim rodiče měli pořídit klasické telefony, jež umí základní funkce: telefonovat a posílat zprávy a jsou bez přístupu k internetu či sociálním sítím.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo je šéf Telegramu, kterého drží Francie? Zatčení Durova je problém i pro ruskou armádu
„Domníváme se, že děti mladší 11 let by neměly mít přístup k chytrým telefonům. Nepotřebují používat chytrý telefon a ve skutečnosti je pro ně vhodnější hloupý telefon, jak jim někteří lidé říkají,“ sdělil BBC Mat Sears z EE.
BBC dále uvedlo, že podle expertů vede nadměrné používání chytrých telefonů k vytlačení jiných činností jako je například hraní si venku s kamarády nebo povídání si s nimi.
U teenagerů od 11 let mobilní operátor radí užívání chytrých telefonů pod dohledem rodičů. Ti by měli vědět, co si děti stahují a co používají, především se to týká sociálních sítí. Ty sice mají ve svých podmínkách, že je mohou používat pouze uživatelé starší 13 let, ale jejich provozovatelé nijak nekontrolují a ani neověřují, jestli daný uživatel skutečně věk splňuje.
Od 13 let už je podle doporučení teprve čas na sociální sítě, profily by ale měly být propojené s rodiči či opatrovníky. Ti by měli také nastavit pravidla, k jakým stránkám, platformám a obsahu budou mít děti přístup.
Děti tráví u obrazovek výrazně více času
Britská vládní agentura Ofcom v průzkumu zjistila, že polovina dětí mladších 13 let je aktivní na sociálních sítích. Přístup k internetu má sice pozitivní vliv na vzdělávání dětí, může podporovat jejich aktivitu a kreativitu, zároveň rodičům umožňuje mít přehled o tom, kde se jejich potomek nachází.
Vedle toho však může děti vystavovat nebezpečným situacím. Sexuální predátoři zneužívají třeba jednu z nejpopulárnějších her pro děti Roblox. Seznamují se s dětmi v on-line prostoru, povídají si s nimi a poté se z nich snaží vylákat intimní fotografie.
Už dříve britský regulátor komunikační činnosti Ofcom informoval, že se v letech 2020 až 2022 zvýšil čas, který děti stráví u obrazovky, o 52 procent. Britští poslanci proto letos v květnu vyzvali k zákazu prodeje smartphonů dětem mladším 16 let, připomněl britský deník Daily Mail.
VIDEO: Vydělávat se dá i z pokojíku. Streameři hrají celé dny, ti nejlepší inkasují miliony