Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

Agnieszku hospitalizovali 21. prosince v Čenstochové kvůli silným bolestem a nevolnostem v prvním trimestru těhotenství s dvojčaty. Přestože měla podle webu The Guardian přijet do nemocnice v dobré kondici, během hospitalizace jedno z dětí zemřelo. Lékaři však odmítli umožnit ženě bezpečnou interrupci a odvolávali se na novou polskou legislativu.

Mrtvé dítě tak měla Agnieszka v těle sedm dnů, dokud se nezastavil srdeční tep i u druhého dvojčete. Následně musela čekat další dva dny, než nemocnice těhotenství ukončila.

Žena ale dostala podle příbuzných sepsi a 25. ledna zemřela. Nemocnice však v oficiálním prohlášení příčinu smrti neurčila. „Je to další důkaz, že polská vláda má na rukou krev. Opět zemřela těhotná, nevinná mladá žena, matka a manželka, a zůstaly po ní tři děti, které se nedožily maminčina návratu domů,“ vyjádřila se rodina zesnulé ženy na Facebooku.

Rodina: Lékaři odmítali sdělit výsledky testů

Podle příbuzných byl kontakt s nemocnicí špatný. Tamější zaměstnanci měli rodině odmítat sdělit výsledky lékařských testů s odvoláním na směrnice o důvěrnosti a naznačovat, že by její zhoršení mohlo způsobit onemocnění BSE, obecně známé jako nemoc šílených krav, nebo mimořádně vzácná Creutzfeldt-Jakobova choroba, která postihuje zhruba jednoho člověka z milionu. V oficiálním stanovisku nemocnice se však nic podobného neobjevilo.

„Mnoho věcí se před námi zatajovalo, lékaři například naznačovali, že za Agnieszčin špatný zdravotní stav může její nevhodná strava bohatá na syrové maso,“ popsala rodina komunikaci se zdravotníky. „Celou tu dobu v ní byla rozkládající se těla nenarozených synů. Zdravotníci ale nezapomněli včas zavolat kněze, aby přišel na oddělení a odsloužil pohřeb dětí,“ dodala.

„Jsme zdrceni a bolest, která nás provází, je nepopsatelná. Žádáme o pomoc. Máme nezvratné důkazy o tom, že byl spáchán trestný čin a že se lékaři pokusili utajit příčinu Agnieszčina stavu. Nemocniční personál podal nepravdivé informace o okolnostech smrti dvojčat,“ napsali do příspěvku na sociální síti pozůstalí, kteří se chtějí domáhat vyšetření všech okolností smrti.

Podle prohlášení lékařů měla Agnieszka před smrtí pozitivní test na COVID-19, ačkoli při prvním přijetí byla dvakrát negativní. „Zdůrazňujeme, že personál nemocnice učinil všechny nezbytné kroky k záchraně pacientky,“ vyjádřila se k situaci nemocnice. Dosud není jasné, zda byla nařízena pitva.

V Polsku už rok platí přísná omezení interrupcí. Těhotenství lze legálně ukončit jedině v případě, když je důsledkem znásilnění či incestu nebo když ohrožuje život matky. Sporných případů už se ale stalo několik.

Loni v září v důsledku upřeného lékařského zákroku zemřela i třicetiletá Izabela, které praskla voda ve 22. týdnu těhotenství. Její rodina tvrdí, že byl kvůli zákonu ženě odmítnut potrat nebo císařský řez. Následné vyšetřování dokázalo, že k Izabelině smrti vedlo zanedbání lékařské péče, a nemocnici byla uložena pokuta.

Osud polské matky není lhostejný ani některým českým politikům. „Je to naprosto hrozné. Cítím se zdrceně. Na konci loňského roku jsem v reakci na úmrtí Izabely z Pszczyny psala polské vládě, aby nesmyslné protipotratové zákony změnila. Mnoho z vás se mnou tehdy taky bylo na pietním pochodu před polským konzulátem v Praze. Bohužel dodnes nám nikdo neodpověděl. Polská vláda přihlíží dalším tragédiím a nedělá nic,“ komentovala situaci poslankyně Klára Kocmanová (Pirátská strana).

Tagy:
smrt Polsko potrat Izabela z Pszczyny Agnieszka

Hlavní zprávy

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Živě
ON-LINE: V ukrajinské vsi Demydiv jsou zaplavené desítky domů. Na Donbasu pokračují boje

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda. Okupanti se prý snaží upevnit moc na východě. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Domácí zpravodajství