Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Polskem otřásá případ ženy, která zemřela po odmítnuté interrupci

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

Agnieszku hospitalizovali 21. prosince v Čenstochové kvůli silným bolestem a nevolnostem v prvním trimestru těhotenství s dvojčaty. Přestože měla podle webu The Guardian přijet do nemocnice v dobré kondici, během hospitalizace jedno z dětí zemřelo. Lékaři však odmítli umožnit ženě bezpečnou interrupci a odvolávali se na novou polskou legislativu.

Mrtvé dítě tak měla Agnieszka v těle sedm dnů, dokud se nezastavil srdeční tep i u druhého dvojčete. Následně musela čekat další dva dny, než nemocnice těhotenství ukončila.

Žena ale dostala podle příbuzných sepsi a 25. ledna zemřela. Nemocnice však v oficiálním prohlášení příčinu smrti neurčila. „Je to další důkaz, že polská vláda má na rukou krev. Opět zemřela těhotná, nevinná mladá žena, matka a manželka, a zůstaly po ní tři děti, které se nedožily maminčina návratu domů,“ vyjádřila se rodina zesnulé ženy na Facebooku.

Rodina: Lékaři odmítali sdělit výsledky testů

Podle příbuzných byl kontakt s nemocnicí špatný. Tamější zaměstnanci měli rodině odmítat sdělit výsledky lékařských testů s odvoláním na směrnice o důvěrnosti a naznačovat, že by její zhoršení mohlo způsobit onemocnění BSE, obecně známé jako nemoc šílených krav, nebo mimořádně vzácná Creutzfeldt-Jakobova choroba, která postihuje zhruba jednoho člověka z milionu. V oficiálním stanovisku nemocnice se však nic podobného neobjevilo.

„Mnoho věcí se před námi zatajovalo, lékaři například naznačovali, že za Agnieszčin špatný zdravotní stav může její nevhodná strava bohatá na syrové maso,“ popsala rodina komunikaci se zdravotníky. „Celou tu dobu v ní byla rozkládající se těla nenarozených synů. Zdravotníci ale nezapomněli včas zavolat kněze, aby přišel na oddělení a odsloužil pohřeb dětí,“ dodala.

„Jsme zdrceni a bolest, která nás provází, je nepopsatelná. Žádáme o pomoc. Máme nezvratné důkazy o tom, že byl spáchán trestný čin a že se lékaři pokusili utajit příčinu Agnieszčina stavu. Nemocniční personál podal nepravdivé informace o okolnostech smrti dvojčat,“ napsali do příspěvku na sociální síti pozůstalí, kteří se chtějí domáhat vyšetření všech okolností smrti.

Podle prohlášení lékařů měla Agnieszka před smrtí pozitivní test na COVID-19, ačkoli při prvním přijetí byla dvakrát negativní. „Zdůrazňujeme, že personál nemocnice učinil všechny nezbytné kroky k záchraně pacientky,“ vyjádřila se k situaci nemocnice. Dosud není jasné, zda byla nařízena pitva.

V Polsku už rok platí přísná omezení interrupcí. Těhotenství lze legálně ukončit jedině v případě, když je důsledkem znásilnění či incestu nebo když ohrožuje život matky. Sporných případů už se ale stalo několik.

Loni v září v důsledku upřeného lékařského zákroku zemřela i třicetiletá Izabela, které praskla voda ve 22. týdnu těhotenství. Její rodina tvrdí, že byl kvůli zákonu ženě odmítnut potrat nebo císařský řez. Následné vyšetřování dokázalo, že k Izabelině smrti vedlo zanedbání lékařské péče, a nemocnici byla uložena pokuta.

Osud polské matky není lhostejný ani některým českým politikům. „Je to naprosto hrozné. Cítím se zdrceně. Na konci loňského roku jsem v reakci na úmrtí Izabely z Pszczyny psala polské vládě, aby nesmyslné protipotratové zákony změnila. Mnoho z vás se mnou tehdy taky bylo na pietním pochodu před polským konzulátem v Praze. Bohužel dodnes nám nikdo neodpověděl. Polská vláda přihlíží dalším tragédiím a nedělá nic,“ komentovala situaci poslankyně Klára Kocmanová (Pirátská strana).

Tagy:
nemocnice smrt Polsko rodina těhotenství lékař potrat The Guardian interrupce Klára Kocmanová Izabela z Pszczyny Agnieszka dvojče polská vláda Čenstochová