MŠMT

Výpis příspěvků ke štítku „MŠMT“

Pro Pražany je na středních školách míst dost, říká radní. Nastínil regionální problém

Míst na středních školách v Praze je dost, trvá si na svém pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN). Chaos podle něj vzniká kvůli přihláškám Středočechů. Těm radí, ať se hlásí na školy ve svém kraji, jsou podle něj stejně kvalitní jako v Praze. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví také o tom, že letos může být ve třídách až 32 studentů nebo vysvětluje, proč navrhuje vznik státního fondu pro školství, do kterého potečou peníze od developerů.

Stát slibuje místa ve školkách, pokuty pro obce však zrušil. Poraďte si, vzkazuje rodičům

Chcete ve školce nebo dětské skupině místo pro tříleté dítě? Musíte na svou obec tlačit sami, vzkazuje ministerstvo práce a sociálních věcí rodičům. Původně zamýšlená pokuta pro radnice, které svou povinnost nesplní, totiž z návrhu zákona zmizela. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mají však obce možnost čerpat štědré dotace na vznik i provoz dětských skupin, a to by pro ně měla být dostatečná motivace pro jejich vytváření.

Plaga: Situace se zhoršuje a zpřísnění ve školství rozhodně hrozí

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) připustil, že vzhledem k aktuálně se zhoršující situaci s pandemií koronaviru hrozí opětovné zpřísnění opatření na školách. Šéf resortu to prohlásil na tiskové konferenci k výsledkům mezinárodního šetření TIMSS 2019. Jednou z cest, která by stav zlepšila, je podle Plagy antigenní testování a co největší zapojení učitelů. Vyzval tak kantory, aby se nebáli nechat testovat.

Pelta mě neúkoloval, tvrdí exnáměstkyně Kratochvílová o dotační kauze

Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministerstva školství, v pondělí poprvé vypovídala před soudem v kauze sportovních dotací. „Cítím se nevinná,“ zopakovala Kratochvílová několikrát. Skutky popsané v obžalobě se podle ní buď nestaly, nebo nejsou trestnými činy. Ohradila se také proti tvrzení, že se řídila požadavky tehdejšího předsedy Fotbalové asociace ČR Miroslava Pelty. Odmítla i to, že by od Pelty přijala úplatek.

Místo známek u maturitních testů jen uspěl nebo neuspěl, navrhuje ministerstvo školství

Státní maturitní testy se možná od jara příštího roku nebudou známkovat. Hodnotit by se mohly jen slovy „uspěl“ či „neuspěl“ podle procenta zvládnutých úkolů. Hranici úspěšnosti v testech by určoval Cermat, který má státní zkoušky na starosti. Vyplývá to z návrhu úpravy vyhlášky k maturitám, kterou připravilo ministerstvo školství a ČTK ho má k dispozici. Novela má sladit podobu zkoušek se změnou školského zákona, podle níž testy zůstanou jedinou částí maturit organizovanou státem. Ústní a písemné zkoušky z jazyků se přesunou do škol.

Jaký je teď nejtěžší úkol základních škol? Odpovídá ředitel jejich asociace

Ústup koronaviru v Česku a další rozvolňování restriktivních školských opatření. Žáci devátých tříd mohou od pondělí v rámci přípravných kurzů na přijímací zkoušky opět do škol, i když za bezpečnostních a hygienických opatření určených ministerstvem školství. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je potřeba pokyny rozdělit na ty, které jsou opravdu nezbytné a ty, které jsou zbytné. Vodítkem má být ministerský manuál. Jaký nejnáročnější úkol teď školy čeká? K čemu bude sloužit izolovaná místnost – takzvaná marodka?