Chcete ve školce nebo dětské skupině místo pro tříleté dítě? Musíte na svou obec tlačit sami, vzkazuje ministerstvo práce a sociálních věcí rodičům. Původně zamýšlená pokuta pro radnice, které svou povinnost nesplní, totiž z návrhu zákona zmizela. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mají však obce možnost čerpat štědré dotace na vznik i provoz dětských skupin, a to by pro ně měla být dostatečná motivace pro jejich vytváření.
Obce mají už v současnosti ze zákona povinnost zajistit místo ve školkách pro tříleté děti. Často se tak ale neděje, místa nejsou a rodiče musejí hledat alternativní cesty. Pokud nepomůže rodina, nejčastěji volí cestu dětské skupiny, tedy jakési náhrady školky, kam mohou rodiče dát dítě už od půl roku až do doby jeho nástupu do školy.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chybějící místa na školách? Je to mnohem horší než na papíře, přiznávají starostové
Stát se problém snaží řešit připravovanou novelou zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Nová pravidla mají tlačit na obce, aby plnily své povinnosti a nově je rozšiřuje právě o zmíněné dětské skupiny.
ČTĚTE TAKÉ: Kam s dětmi? Nové školy vznikají pomalu, papírování trvá i deset let. Výstavba pak dva roky
„Obec je povinna zajistit dítěti, které má místo trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu, na území dané obce, nejpozději ke dni dosažení třetího roku věku, místo v mateřské škole nebo dětské skupině na území obce,“ uvádí se v návrhu novely zákona, do které měla redakce možnost nahlédnout.
Ať je příště nevolí, vzkazuje náměstkyně
V původním návrhu byla dokonce sankce pro obce v případě, že místa pro děti nezajistí, ta ale zmizela. Z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) se nyní ozývá, že tlak na obce budou muset aktivně vyvíjet sami rodiče.
EXKLUZIVNĚ: Obří průšvih. Pražské školy a školky nebudou mít místa pro desetitisíce dětí
Praha se řítí do kolosálního průšvihu. V roce 2050 bude chybět téměř 19 tisíc míst na základních školách a přes 12 tisíc ve školkách, pokud nedojde co nejrychleji k výstavbě nových budov. Poukazuje na to rozsáhlá prognóza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) a který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle autorů analýzy navíc jde o „optimistická čísla“ – rejstřík škol totiž obsahuje data, která v případě některých vzdělávacích institucí nebyla aktualizována celá desetiletí. „Skutečná situace tak může být mnohem horší, než co jsme vypočítali,“ sdělili redakci.
„V zákoně pokuta byla, ale po konzultaci s resorty financí, vnitra i školství byla odstraněna. Bude to s největší pravděpodobností povinnost bez sankce. Tlak bude na rodičích. Obce se budou chovat podle toho, jak si řeknou občané, a pokud si o to rodiče neřeknou, tak to podle toho dopadne,“ řekla CNN Prima NEWS ředitelka sekce rodinné politiky MPSV Zdislava Odstrčilová.
Doplňuje ji náměstkyně resortu, Pirátka Zuzana Freitas Lopesová: „Je to svým způsobem tlak, ale motivační. Co víc už chcete dělat, než dát obcím peníze a příznivé podmínky pro vznik dětských skupin. Pokud to obce skutečně myslí vážně a o své občany se chtějí postarat, tak tady mají nástroje. Stát si je vědom toho, že jaké jsou jejich potřeby, proto na to dává peníze, motivuje obce, ale vůle musí přijít od nich. A je na občanech, aby vnímali, že pokud se k tomu jejich vedení nemá, budou třeba příště své zástupce volit jinak,“ dodala pro CNN Prima NEWS Lopesová.
Obce se bojí, že vytvoří zbytečná místa
Obce se však bojí, že z povinnosti vytvoří místa, o která nebude zájem. A prázdný prostor pak bude vytvářet pouze náklady.
„I když budeme vědět, že máme v obci 100 tříletých dětí, tak rodiče nemají povinnost dát je k nám do mateřské školy nebo dětské skupiny a my budeme držet místa za velké náklady zbytečně. Pokud se tato povinnost dá na obec, měl by stát říci ‚my do toho jdeme s vámi s rizikem, že kapacity uděláte a my vám je budeme držet‘. Jedna věc je investice, druhá pak dlouhodobý provoz,“ vyjádřila obavy minulý týden před novináři ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková (bývalá starosta Jesenice u Prahy a členka hnutí ANO).
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv
Sdružení místních samospráv jako jednu ze základních výhrad formulovalo nedostatečné pedagogické vedení v dětských skupinách. „Nepodporujeme myšlenku dětských skupiny jakožto plnohodnotné náhrady za mateřské školy. Dětské skupiny nikdy neměly nahradit předškolní vzdělávání a tento směr nakonec uškodí všem. Z pohledu socializace a samostatnosti mají děti z dětských skupin po nástupu do mateřské školy jistý náskok ve vývoji. Opačná situace ovšem nastává v prvních třídách základních škol, kde rozdíly mezi dětmi z dětských skupin a mateřských škol jsou postřehnutelné,“ argumentuje poslankyně a předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková (STAN).
Přechodné poloviční důchody a částečné úvazky. Richterová prozradila pirátskou vizi reformy
Recept na důchodovou reformu mají vládní strany společně najít do května. Podle Pirátů je ale stěžejní to, aby i senioři mohli přechodně pracovat na poloviční úvazek a k tomu brát nižší důchod, pokud budou chtít. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Ta dlouhodobě koncept zkrácených úvazků prosazuje pro maminky na mateřské i pro penzisty. Dále prozradila, jak bude vypadat princip sousedského hlídání, jaké budou změny v rodičáku nebo jak by se mohlo změnit spoření na stáří.
To ale rozporuje předsedkyně Asociace provozovatelů dětských skupin Daniela Celerýnová s tím, že rozdílnou úroveň dětských skupin mají srovnat tzv. standardy kvality, které má kontrolovat MPSV.
„Do základních škol děti docházejí zpravidla z povinného předškolního roku docházky, které dle zákona může zajistit pouze rejstříková mateřská škola. To je smyslem vzdělávacího statusu mateřských škol – připravit děti na nástup do školy. Dětské skupiny mají výchovně pečující charakter, mateřská škola pak vzdělávací. Nově mají dětské skupiny ale zajistit také 20 hodin týdně pedagoga v případě, že přijímají děti starší tří let,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Celerýnová.
Důvodem rozšíření kapacit i na dětské skupiny je podle ní především poptávka ze strany rodičů a nedostatek míst ve školkách. „Dětské skupiny mají být nástrojem, který umožní rodičům dřívější návrat na pracovní trh, za tímto účelem byly zřízeny a v praxi to jasně dokazuje průměrný věk dětí, tedy 2,1 roku,“ doplnila šéfka asociace.
Na nástup nemusíte čekat do září
V chystané novele zákona, která původně měla platit už od letošního roku, ale její účinnost se zřejmě posune až na leden roku 2025, je řada dalších novinek. Tou nejmarkantnější je, že místo musí obec vytvořit už ve chvíli, kdy dítě dovrší tří let. Rodiče tedy nebudou muset čekat na září, kdy začíná školní rok. Jednoduše řečeno, pokud vašemu dítěti budou tři roky v březnu, musí mu od této chvíle obec držet ve školce nebo dětské skupině místo. Vám by se tak nemělo stát, že uslyšíte obligátní větu: Nemáme kapacity, bereme až čtyřleté děti.
ČTĚTE TAKÉ: Školka chystala místnost pro sexuální hry. Ohrožujete blaho dítěte, stopla projekt sociálka
Z této změny má obavu ministerstvo školství (MŠMT), které se bojí, že se tím naruší školní rok. Školky mají ze zákona povinnost zajistit základní vzdělávací služby a pokud budou přijímat děti během roku a setkají se společně různě staré, obávají se toho, že kvalitu služeb nebudou moct zajistit.
„Prioritou za nás je, aby každé dítě, které k začátku školního roku dosáhlo věku 3 let, mělo garantované místo v MŠ a bylo součástí vzdělávacího procesu v rámci předškolního vzdělávání,“ uvedla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.
Dětské skupiny mohou samozřejmě přijímat i mladší děti, pro ty už ale obec místo ze zákona garantovat nemusí.
Podejte žádost půl roku předem
Druhou novinkou je podmínka žádosti, kterou budou muset rodiče na obec poslat minimálně půl roku před umístěním dítěte do dětské skupiny. „Obce musí vědět, jaký je zájem. Nemohou automaticky počítat se všemi dětmi narozenými u nich. Nemohou to vědět dopředu, protože někdo jezdí do práce a bude chtít dát dítě třeba do dětské skupiny tam. Proto zatím pracujeme s požadavkem, že minimálně půl roku předem musí dát rodič vědět, že chce dítě v obci do předškolního vzdělání umístit,“ doplnila ředitelka Zdislava Odstrčilová.
Třetí novinkou by mělo být zavedení tzv. sousedského hlídání, které se nyní testuje v pilotním projektu na Vysočině.
Přechodné poloviční důchody a částečné úvazky. Richterová prozradila pirátskou vizi reformy
Recept na důchodovou reformu mají vládní strany společně najít do května. Podle Pirátů je ale stěžejní to, aby i senioři mohli přechodně pracovat na poloviční úvazek a k tomu brát nižší důchod, pokud budou chtít. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Ta dlouhodobě koncept zkrácených úvazků prosazuje pro maminky na mateřské i pro penzisty. Dále prozradila, jak bude vypadat princip sousedského hlídání, jaké budou změny v rodičáku nebo jak by se mohlo změnit spoření na stáří.
Rozdíl mezi školkou a dětskou skupinou
Hlavní rozdíl mezi oběma institucemi je především v pedagogické složce u školek a dále ve vyšší finanční spoluúčasti u dětských skupin ze strany rodičů. Dětské skupiny mají primárně výchovně pečující charakter, mateřská škola pak charakter vzdělávací.
- Mateřská škola
Jejím zřizovatelem je ministerstvo školství. Zpravidla je určena pro děti od tří let, někdy i od dvou, do zahájení povinné školní docházky. Školky jsou zřizovány právnickými osobami, přičemž předmětem jejich činnosti je poskytování vzdělávání nebo školských služeb podle školského zákona: zajišťují povinné předškolní vzdělávání. Zřizovatelem školek je obec, kraj, stát nebo svaz obcí. Mohou však být zřizovány i soukromými subjekty či církvemi.
PŘEHLEDNĚ: Dětská skupina vs. mateřská škola. V čem se liší a co je pro rodiče výhodnější?
Představa, že rodiče nenajdou mateřskou školu, do níž by mohlo jejich dítě docházet, se pro mnohé stává realitou. I z toho důvodu vznikají dětské skupiny. V čem mohou být výhodnější? A spasí situaci s nedostatečnými kapacitami školek?
I přesto, že se jedná o státní instituci, školka dnes vyjde rodiče cca na 2000 korun měsíčně. V ceně je započítán měsíční poplatek, stravné i peníze na kulturní program.
- Dětská skupina
Spadá do gesce ministerstva práce a sociálních věcí. Jejím hlavním cílem je výchova či péče o děti a podpora rodičů při ladění pracovního a rodinného života. Skupina je určena pro děti ve věku od šesti měsíců do zahájení povinné školní docházky. Mohou zajišťovat povinné předškolní vzdělávání pouze za předpokladu, že si rodiče požádají u své spadové školky o tzv. individuální vzdělávaní.
„Mohou plnit stejnou funkci jako školky, ideálně tam, kde je neekonomické stavět celé školky. Postavit dětskou skupinu trvá tři až šest měsíců, zatímco školku v průměru 6,5 roku. Dětské skupiny tedy dokáží posilovat dostupnost kvalitní péče mnohem rychleji,“ zdůraznila pro CNN Prima NEWS organizace Sto skupin, která vznik těchto zařízení aktivně podporuje.
Dětské skupiny nyní na rozdíl od školky nemusí mít pedagogický dohled. I to by se ale v rámci novely zákona mělo změnit. Nově mají zajistit také 20 hodin týdně pedagoga v případě, že přijímají děti starší 3 let.
Dětská skupina je nyní přibližně dvakrát dražší než školka. Za měsíc zaplatí rodiče 4 720 korun, od ledna to bude až 5 046 korun. Jak školky, tak dětské skupiny zároveň čerpají příspěvky od státu.
Denní normativ na jedno dítě mladší tří let je nyní 507 korun; 24 korun dostanou instituce na stravu. Pro starší dítě je denní normativ 298 korun a na stravu 14 korun.
Stát nabízí štědré dotace
Vznik dětských skupin v posledních letech zaznamenal velký boom a to především cílenými státními dotacemi. A právě toto je ze strany státu cesta, jak nejen obce ke vzniku dětských skupin motivovat.
„Všechny výzvy jsou nastaveny velmi flexibilně. Byla by škoda, pokud by některá obec tuto příležitost nevyužila. Při pohledu na parametry, finanční prostředky, které jsou připraveny, si nemyslím, že je zde prostor na to, aby vedení některé obce za rok argumentovalo tím, že nemohlo vybudovat dětskou skupinu, protože nemělo peníze nebo nebyla příležitost. A je důležité, aby to věděli i rodiče,“ řekl novinářům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Dotační programy jsou otevřené jak pro samosprávy, tak pro soukromé provozovatele i pro zaměstnavatele. Již několik let jsou rozděleny jak na dotace na investice, tedy vznik skupin, tak následně i na jejich denní provoz. Resort pravidelně dotační výzvy obnovuje. Největší objem peněz je v rámci tzv. Národního plánu obnovy, kde má ministerstvo práce a sociálních věcí z evropských zdrojů k dispozici sedm miliard korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dětské skupiny nemají peníze. Podívejte se na video.