Elon Musk, americký miliardář a majitel sociální sítě X, je známý svými kontroverzními názory a často se nebojí kritizovat vlády a politiky po celém světě. Naposledy se opřel například do Velké Británie. V minulosti ale kritizoval i Německo, Kanadu, Austrálii a další země. Podívejte se na 13 příkladů, kdy Musk promluvil do mezinárodní politiky.
Miliardář Elon Musk, který má blízko k nastupujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, je známý tím, že často sdílí kritické příspěvky na sociální síti X. A když se zrovna neopírá do domácí politiky, nebojí se ostře vystoupit ani proti záležitostem vlád v zámoří.
K TÉMATU: Proč Musk živí kauzu zneužívání v Británii? Respektovaný list odkrývá tajné plány miliardáře
Web Politico připomíná 13 případů, kdy se Musk pustil do boje s politiky po celém světě.
Velká Británie
S bývalým premiérem Velké Británie Rishi Sunakem měl Musk špičkový vztah. To se ale změnilo, když ho ve funkci vystřídal Keir Starmer. Jen několik týdnů po nástupu labouristů Musk prohlásil, že „občanská válka je v zemi nevyhnutelná“.
Od té chvíle s kritikou nepřestal. Musk prohlásil, že Británie je „tyranský policejní stát“ a označil Starmera kvůli policejnímu potírání krajně pravicových protestů za „twotierkeira“ (rozdvojeného Keira). Následně varoval, že Spojené království se úpravou pravidel dědické daně pro zemědělce dostává do „stalinského módu“, vyzval k uvěznění premiéra kvůli reakci státu na sexuální zneužívání dětí a Starmerovu ministryni pro bezpečnost Jess Phillipsovou označil za „obhájkyni genocidy znásilnění“.
Neblahé zkušenosti s Muskem má i skotský poslanec Humza Yousaf. Expremiéra a jednoho z nejvýznamnějších britských muslimských politiků Musk označil za „super-super-rasistu“, a to v reakci na jeho projev o strukturálním rasismu ve Skotsku. „Skotsko mu dalo všechno, a přesto nenávidí bílé lidi,“ uvedl Musk.
Americký miliardář se opřel dokonce i do svého domnělého spojence, když vyzval k výměně předsedy Reformní unie Spojeného království Nigela Farageho – vrchního Trumpova příznivce – v čele strany. Důvod? Není podle Muska dostatečně nakloněn vězněnému krajně pravicovému agitátorovi Tommymu Robinsonovi.
Německo
Německo příští měsíc čekají předčasné volby do Spolkového sněmu. Velký rozruch Musk způsobil, když se postavil za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD) a prohlásil, že jen AfD „může Německo zachránit“.
To vyvolalo reakci ze strany dosluhujícího kancléře Olafa Scholze, který prohlásil, že Muskova ceněná svoboda slova znamená, že „můžete říkat věci, které nejsou správné a neobsahují dobré politické rady“.
Do Muska se pustil i volební favorit Friedrich Merz, který označil komentáře majitele sociální sítě X za „dotěrné a arogantní“. Podle německých politiků se miliardář vměšuje do předvolebního boje a ohrožuje dobré vztahy mezi Německem a USA.
Ukrajina
V říjnu 2022 sdílel Musk anketu na sociální síti X, v níž se dotazoval uživatelů na možnost uspořádání voleb v regionech okupovaných Ruskem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebyl nadšený a sarkasticky odpověděl anketou o tom, zda lidé dávají přednost Muskovi, který podporuje Rusko, nebo Ukrajině. V Muskově anketě ale lidé jeho návrhy odmítli.
Kanada
Jako správná se vedle toho ukázala Muskova předpověď, že kanadský premiér Justin Trudeau „v nadcházejících volbách skončí“.
K tomu nakonec došlo dřív. V pondělí Trudeau na tiskové konferenci v Ottawě oznámil, že rezignuje na svůj post v čele vlády i na pozici předsedy Liberální strany. Dodal, že se tak stane, až si jeho strana vybere nástupce.
Musk ho označil za „nesnesitelný nástroj“ poté, co Trumpovo znovuzvolení nazval neúspěchem v oblasti práv žen.
Austrálie
Ani politici v Austrálii se nevyhnuli Muskovým ostrým výpadům. Tentokrát kritizoval plány zakázat dětem přístup na platformy sociálních médií. Návrhy shrnul jako „zadní vrátka pro kontrolu přístupu k internetu“. Australskou vládu rovněž označil za „fašisty“ kvůli prosazování legislativy zaměřené na regulaci dezinformací na sociálních médiích.
Vláda jeho kritiku odmítla a jeden z ministrů prohlásil, že jejich úkolem „není vymýšlet politiku sociálních médií, aby se zavděčili Elonu Muskovi“.
Brazílie
Brazílie zašla ještě dál než Austrálie a loni Muskův profil na síti X dočasně zcela zablokovala poté, co odmítl zakázat účty, které šířily dezinformace o brazilských prezidentských volbách v roce 2022.
V odvetě Musk propustil brazilské zaměstnance společnosti X a uzavřel místní pobočku firmy.
Irsko/Severní Irsko
Musk zabrousil i do jednoho z nejcitlivějších konfliktů moderní doby, když zesměšnil Irskou republikánskou armádu (IRA) a řekl, že „bývala velmi tvrdá, ale teď je děsivá jako plyšová hračka“.
Pochválil také protiimigrační shromáždění v Dublinu a prohlásil: „Lidé v Irsku se postavili sami za sebe!“.
Rumunsko
Také rumunské prezidentské volby, které byly odložené, když se úřady odvolávaly na „agresivní“ hybridní útoky z Ruska, vyvolaly Muskův hněv. „Jak může soudce zrušit volby a nebýt považován za diktátora?“ ptal se miliardář Musk.
Dánsko/Grónsko
Nastupující americký prezident Donald Trump již několik let projevuje zájem o získání Grónska, které označuje za „naprosto nezbytné“ pro americkou bezpečnost.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová není velkým příznivcem této myšlenky. V úterý, kdy ostrov navštívil Trumpův syn Donald mladší, prohlásila, že „Grónsko patří Gróňanům“.
Svůj názor na X vyjádřil i Musk, který napsal: „Pokud se obyvatelé Grónska chtějí stát součástí Ameriky, což doufám, že chtějí, budou vítáni!“.
If the people of Greenland want to be part of America, which I hope they do, they would be most welcome! 🇺🇸 🇬🇱 https://t.co/lgzbVDpYOG
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2025
Nizozemsko
Muskova záliba v setkávání s osobnostmi tvrdé pravice se opět ukázala během jeho rozhovoru s Geertem Wildersem, nizozemským politikem, známým svou dlouhodobou kampaní proti islámu a imigraci.
Musk komentoval nízkou porodnost v zemi a prohlásil, že „nizozemský národ vymře vlastní rukou“.
Venezuela
Venezuelský levicový prezident Nicolás Maduro loni v srpnu po roztržce s Muskem na 10 dní zakázal sociální síť X.
Musk totiž označil Madura za „diktátora“ a „klauna“ a obvinil ho z „velkého volebního podvodu“. Nutno však podotknout, že o volbách ve Venezuele panovaly značné pochybnosti. Vážnou obavu, že „oznámené výsledky neodpovídají vůli a hlasům lidu“, vyjádřil i americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Finsko
Musk byl ale kritický ještě před tím, než koupil sociální síť Twitter, kterou následně přejmenoval na X. Tehdejší finské premiérce Sanně Marinové se vysmíval za to, že koncem roku 2021 navštívila noční klub poté, co byla vystavena nákaze koronavirem.
Jeho příspěvek obsahoval obrázek dvou mladých lidí v nočním klubu s nápisy: „Tak čím se živíte? Jsem finská premiérka.“
Evropská unie
Jako by nestačilo jít po jednotlivých zemích, Musk se pohádal i s celou Evropskou unií. Kauza má přitom i českou stopu. Už v říjnu se totiž vizionář na internetu pustil do sporu s odcházející místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, kterou označil za „ztělesnění banálního byrokratického zla“.
Věra Jourová is the epitome of banal, bureaucratic evil
— Elon Musk (@elonmusk) October 17, 2024
Stalo se tak poté, co ho v rámci řady regulačních bojů o síť X označila za „propagátora zla“.
Musk také napadl nově jmenovanou Evropskou komisi jako „nedemokratickou“ a řekl, že Evropský parlament by se jí „neměl vzdávat pravomocí“.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump dál hrozí Panamě a Grónsku, nevyloučil použití síly. Chce přejmenovat i Mexický záliv