Hromadné zneužívání dětí v Británii
Americký miliardář Elon Musk na své sociální síti X ostře kritizuje přístup Velké Británie k případu groomingových gangů, které měly sexuálně zneužívat nezletilé dívky. Tentokrát se pustil do ministryně pro ochranu dětí Jess Phillipsové, kterou označil za „obhájkyni genocidy a znásilnění“. Podle Phillipsové ale Musk šíří dezinformace, které ji ohrožují.
Britská ministryně pro ochranu dětí Jess Phillipsová řekla v pořadu Newsnight stanice BBC, že se cítí ohrožena Muskovými dezinformacemi poté, co ji americký miliardář a poradce zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti X označil za „obhájkyni genocidy znásilnění“. Navíc zdůraznil, že by ji měli zavřít, píše BBC.
K TÉMATU: Nejmladším obětem znásilnění v Británii mělo být 11 let. Gangy dívkám vyhrožovaly smrtí
Phillipsová uvedla, že po Muskových příspěvcích na sociálních sítích musela zavést zvýšená bezpečnostní opatření. Dodala však, že je smířená s tímto údělem a ve svém boji proti násilí na ženách a dívkách neustane. „Není mi jedno, že se lidé, kteří nevědí, o čem mluví, snaží umlčet ženy, jako jsem já,“ zdůraznila.
Jess Philips is a rape genocide apologist https://t.co/vmLKtIQ6YV
— Elon Musk (@elonmusk) January 3, 2025
V úterý Musk sdílel další příspěvek, ve kterém zmínil svou britskou babičku Coru Amelii Robinsonovou, která byla podle jeho slov důležitou součástí jeho dětství. „Byla velmi přísná, ale zároveň laskavá a vždy jsem se na ni mohla spolehnout. Vyrůstala v chudých poměrech v Anglii v době velké hospodářské krize a za 2. světové války zažila bombardování. Aby si vydělala peníze na jídlo, uklízela v domech, což ve mně zanechalo trvalý respekt k těm, kteří takto pracují. Moje babička byla jednou z chudých dělnických dívek, které neměl kdo chránit a které mohly být v dnešní Británii uneseny,“ napsal Musk.
Spor mezi Muskem a britskou vládou se týká případů skupin mužů – převážně pákistánského původu – odsouzených za sexuální zneužívání a znásilňování převážně bílých dívek po celém Spojeném království.
Výzvy k celostátnímu vyšetřování
Musk si stěžoval na Phillipsovou kvůli odmítnutí žádosti, aby vláda vedla veřejné vyšetřování sexuálního zneužívání dětí groomingovými gangy (organizované skupiny, jež cíleně vyhledávají, manipulují a zneužívají zranitelné děti nebo mladistvé, pozn. red.). Rozhodnutí Phillipsové bylo přijato loni v říjnu, ale poprvé o něm informoval web GB News na začátku roku. Poté se Musk k věci začal vyjadřovat na sociální síti X.
Phillipsová rozhodnutí vlády obhajovala, tvrdila, že místní vyšetřování, jako například v Telfordu, jsou účinnější a vedou k reálným změnám. „Co jsem viděla v Telfordu, je přesný opak toho, co se dělo během národního vyšetřování za poslední dva roky. Tam jsem viděla skutečný posun,“ řekla. Uvedla, že vyzve místní radní, aby si z toho vzali příklad. „Když lidé tvrdí, že rada tak bude hodnotit svou práci, není to pravda. Jde o nezávislé vyšetřování na místní úrovni, a je to jediný model, který jsem viděla fungovat. V této oblasti pracuji již 15 let,“ dodala.
Nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí, které trvalo sedm let a zpráva o něm byla vydána v roce 2022, přineslo dvacet doporučení – žádné z nich však dosud nebylo realizováno. Vyšetřování vedla profesorka Alexis Jayová. „Stanovili jsme, jaká opatření jsou nutná, a lidé by se jimi měli na místní i celostátní úrovni zabývat. Už bylo dost vyšetřování, konzultací a diskusí,“ řekla v dřívějším rozhovoru pro pořad Today.
Stínový ministr spravedlnosti za Konzervativní stranu Robert Jenrick však tvrdil, že je zapotřebí nové šetření na celostátní úrovni. „Nyní toho víme mnohem více. Přezkum se zabýval šesti městy. Nyní máme podezření, že gangy tohoto druhu působí nejméně v padesáti městech. Můžeme se pokusit zabránit tomu, aby se další zranitelné mladé dívky znovu dostaly do takové situace, a upřímně řečeno zbabělí úředníci a radní, kteří to kryli, by mohli být také postaveni před soud,“ řekl Jenrick.
Konzervativci uvedli, že se pokusí do návrhu zákona vložit pozměňovací návrh, který vyzve ministry, aby zavedli národní zákonné vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v minulosti se zaměřením na groomingové gangy. Labouristé mají ale ve sněmovně velkou většinu, proto je nepravděpodobné, že by tento návrh prošel.
„Labourističtí poslanci mají nyní šanci hlasovat, aby obětem poskytli odpovědi a spravedlnost, a přijmout pozměňovací návrh, který jasně ukáže, že existuje vůle parlamentu pro vedení celostátního vyšetřování,“ uvedl stínový ministr školství Neil O'Brien.
Phillipsová se hájí
Na otázku, jak reagovala na Muskovy poznámky o její osobě, Phillipsová odpověděla, že jeho výroky jsou „směšné“. Kritika, které v současnosti čelí, bude podle ní stát za to pouze v případě, že povede ke skutečné změně. „Pokud bych si tím vším musela projít a za dva roky přesto nezměnila způsob, jakým se místní oblasti vypořádávají s groomingovými gangy, nemělo by to cenu,“ sdělila. Nařčení, že se labourističtí politici obávají, že vyšetřování bude nepopulární u jejich voličů, označila za „naprostý nesmysl“.
Phillipsová, která předtím, než se stala labouristickou poslankyní, vedla zařízení pro oběti domácího násilí, rovněž důrazně obhajovala své výsledky v boji proti násilí na ženách. „V této oblasti pracuji již léta. Setkávala jsem se s oběťmi a podporovala je po řadu let,“ popsala.
Muskovy výroky v úterý na akci v Las Vegas obhajovala generální ředitelka společnosti X Linda Yaccarino: „Kdyby nebylo společnosti X, kde by se vedla konverzace o záchraně tisíců dívek a postavení viníků před soud?“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Skřípot mezi Trumpem a Muskem. Přou se o víza, miliardář se nebojí politikovi postavit