CNN: Trump už upevňuje moc a „vykuchává“ stabilitu USA. Je Musk pákou na Zelenského?

Elon Musk je Trumpův nejoblíbenější poradce

Trump vyhrál ve všech sedmi klíčových státech USA

Nově zvolený americký prezident Donald Trump již nyní rozšiřuje svou mocenskou síť a vše naznačuje tomu, že se pokusí rozvrátit státní rovnováhu, uvádí analýza CNN. Jeho nová administrativa, s níž převezme v lednu Bílý dům, je podle webu více nasycená populismem než standardní politikou. Republikán dal jasně najevo: do mého kabinetu se zapojí jen ti nejvěrnější. Současně prý hodlá ovládnout za pomoci republikánů Kongres. O tom, že Trumpovo druhé volební období bude divočejší ve snaze centralizovat moc, vypovídá i jeho úzký vztah s miliardářem Elonem Muskem.

Trumpovy kroky ohledně formování jeho budoucího kabinetu zatím předznamenávají administrativu „prosycenou populismem na úkor standardních politiků z exekutivních funkcí“, stojí v analýze CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Kvůli rodinné tragédii si Trump nikdy nedal alkohol ani cigaretu. Co si nejvíce vyčítá?

Jednou z indicií je skutečnost, že Trump nepočítá ve svém týmu s Mikem Pompeem a Nikki Haleyovou. První jmenovaný šéfoval během prvního Trumpova prezidentského mandátu diplomacii, druhá politička byla velvyslankyně USA při OSN a při republikánských primárkách byla exprezidentovou vyzývatelkou.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Kdy se Trump chopí moci, hrozí mu stále vězení a co udělá s Ukrajinou?

Vítězem prezidentských voleb v USA je republikánský kandidát Donald Trump. Získal sice potřebnou většinu volitelů napříč státy, přesné výsledky se však stále dopočítávají. Mohou Trumpovo vítězství napadnout političtí soupeři? Na oficiální potvrzení, které stvrdí čtyřletý prezidentský mandát republikánského politika, se teprve čeká. Kolem Trumpova vládnutí visí celá řada nezodpovězených otázek. Kdy definitivně převezme otěže moci po Joeovi Bidenovi a může ukončit válku na Ukrajině během dne, jak se kasal v předvolební kampani?

Podle dvou zdrojů CNN právě pozici velvyslance při OSN nabídl republikánské člence Sněmovny reprezentantů Elise Stefanikové, která v dolní komoře Kongresu začínala za stát New York jako umírněná představitelka republikánů, ale postupně se z ní stala nekompromisní zastánkyně Trumpa a jeho politiky.

Pompeo postupně ztrácel vliv v kruhu Trumpa, až byl dokonce jeho konzultantem Rogerem Stonem označen za představitele „Deep Statu“, tedy jakési představy zkorumpovaných a pevných struktur razících status quo. Haleyová během primárek Trumpa několikrát hlasitě kritizovala. Stanovisko nového prezidenta je tedy jasné: „V mé administrativě budou jen ti nejloajálnější představitelé filozofie ,Udělejme Ameriku opět velkou'.“

Trump rovněž hodlá ovládnout horní komoru Kongresu. Do lavic by se mohl pokusit dostat své preferované nominanty, které například odmítají i umírnění republikánští senátoři. Zdůraznil také, že pokud zájemce o post šéfa republikánského klubu v tomto zákonodárném orgánu nebude souhlasit s klauzulí, která by prezidentovi dávala více pravomocí ohledně horní komory Kongresu USA, se svými šancemi se může rozloučit.

„Exprezident se pokouší vykuchat naši ústavní kontrolu a stabilitu a upevnit svou moc tím, že vyzývá republikány k tomu, aby ignorovali svou ústavní povinnost a souhlasili bez dostatečného ověření s výběrem kandidátů,“ varoval výkonný ředitel nezávislého kontrolního úřadu Accountable.us Tony Carrk.

Musk jako páka na Zelenského?

Signálem, že Trump pojede po vlastních kolejích bez ohledu na zvyklosti a mantinely svých pravomocí, je i úzká spolupráce s Muskem. Ten měl být i přítomen při telefonátu Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Miliardářova síť Starlink je přitom zásadní pomocí v boji proti ruské invazi.

VIDEO: Trump bude nejmocnější prezident USA v historii země, tvrdí amerikanistka

Jelikož Trump slíbil, že co nejdříve ukončí tento konflikt na východě Evropy, zatímco dlouhodobě zdůrazňuje svou schopnost jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, je možné vyložit přítomnost Muska u telefonátu s Kyjevem jako určitou páku na Zelenského, pokud se v otázce případných podmínek, s nimiž přijde Trump, postaví na zadní.

Analýza CNN mimo jiné upozorňuje, že přítomnost Muska, který má řadu lukrativních smluv s americkou vládou, po boku Trumpa vypovídá o masivním střetu zájmů.

Také volba Susie Wilesové jakožto nové personální šéfky Bílého domu prý vypovídá o tom, že Trump chce odstartovat svou vládu co nejrychleji.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump vnímá Evropu jako malou Čínu, řekl Kovanda. Navýšení cel se prý může USA vrátit jako bumerang

Tagy:
Vladimir Putin Elon Musk prezidentské volby Ukrajina kandidát Bílý dům Mike Pompeo Republikánská strana USA Donald Trump Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Kongres Spojených států amerických Senát Spojených států amerických ruská invaze na Ukrajinu Nikki Haleyová Susie Wiles Elise Stefaniková