Rozhovor s Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zavlékání nepříznivých mutací ze zahraničí o dovolených bude znamenat největší riziko, upozornil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj do konce dovolených nebude problém, ale pak může být situace odlišná. Vymstít se podle Prymuly může Čechům i to, že se po rozvolnění chovají, jako by koronavirus nebyl.
„Zavlékání nepříznivých mutací ze zahraničí bude o dovolených znamenat největší riziko. Protože i v zemích, které potenciálně nejsou ohroženy mutacemi, dojde k nakupení turistů z jiných států. Virus se tam nepochybně zavleče i přesto, že bude fungovat testování,“ upozornil v Novém dni Roman Prymula.
Zároveň řekl, že se mutací trochu obává, protože mají menší schopnost reagovat na očkování. Hladiny protilátek podle něj nemusí být dostatečné proti různým variantám viru. „Nepředpokládám, že do konce dovolených bude problém. Pak bude situace odlišná,“ varoval epidemiolog.
Další problém je podle něj to, že lidé po rozvolnění odmítají nosit respirátory a chovají se, jako by koronavirus nebyl. „Nejsme schopni dodržet elementární schopnost chránit se. To se nám může vymstít,“ rozčílil se bývalý ministr zdravotnictví s tím, že opatření by lidé dodržovat měli a že neočkovaní lidé jsou ohroženi.
Číslo R, které se v posledních dnech pohybuje kolem 0,8, je podle něj ale v pořádku a není důvod, aby ještě klesalo. „Je tu výrazné rozvolňování a číslo 0,8 je velmi pěkné. Když vydrží celé léto, budu navýsost spokojen. Ale dá se očekávat, že bude postupně narůstat. Pokud se však bude stále držet pod 1, nemusí nás to znepokojovat,“ vysvětlil Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.
Není šťastné cestovat do zahraničí jen s jednou dávkou
Epidemiolog také upozornil, že očkování je úplné až po dvou dávkách vakcíny, a i tak lidé nemusí být stoprocentně chráněni, proto by měli nosit respirátory. „Očkování není samospasitelné, protože i po dvoudávkovém schématu se někde pohybujeme na účinnosti 90 až 94 procent. Takže téměř 10 procent populace je i přesto trochu ohroženo,“ zdůraznil Prymula.
Podle něj není bezpečné jezdit po jedné dávce vakcíny do ciziny. „Pokud jdeme jen na jedno dávkové schéma, je tam účinnost kolem 60 procent. Když se podíváme na mutace, některé z nich jsou při jednom dávkovém schématu pokryty pouze z 30 procent. Rozdíl tam je docela markantní, a tak není šťastné cestovat do zahraničí jen s jednou dávkou,“ vysvětlil s tím, že řada zemí povoluje vstup až po dvou dávkách vakcíny a že by se přimlouval za to, aby takový přístup měla i Česká republika.
Proč se mladí mají nechat očkovat?
Od půlnoci ze čtvrtka na pátek se k očkování mohou registrovat všichni Češi starší 16 let. Prymula proto vyjmenoval důvody, proč by se i mladí měli nechat naočkovat. „Může dojít i při lehkém průběhu k poškození jedince, protože mohou vznikat nepozorované trombózy v různých tkáních. A druhá věc je, že i mladá generace chce cestovat. A bude to mít mnohem jednodušší, když bude očkována a bude mít průkaz, který to dokladuje,“ lákal bývalý ministr zdravotnictví.
Zároveň by doporučoval, ať se nechají očkovat i děti starší 10 let. „Myslím, že očkování zhruba 10 plus je namístě. Je dobré očkovat i nejmladší populaci, abychom zamezili cirkulaci viru a mutací, které nás mohou ohrožovat všechny. Kategorie 16 plus je prakticky dospělá, není tam žádný problém,“ podotkl.
Uznal, že narůstá odpor proti očkování a obavy z komplikací. Podle světových statistik je ale komplikací minimum. „Poslední, která se diskutuje, je zánět srdečního svalu. Na izraelských datech je vidět, že takových případů bylo zhruba 250 na pět milionů. Není to tedy číslo, které by bylo úplně frekventní. Je to zhruba pět na 100 tisíc. Ukazuje se, že to postihovalo zejména muže mezi 16 až 30 lety, dominantně 16 až 19 let, ale průběh byl velmi lehký a zhruba po čtyřech dnech se naprostá většina z nich vyléčila,“ upřesnil epidemiolog a zdůraznil, že nejsou žádné signály, že by vakcína trvale poškozovala populaci, a lidé by tak neměli mít z očkování obavy.