Muž ze Slovenska onemocněl koronavirem, lékařům však dlouho tajil důležitou informaci. Průkaz s potvrzením o očkování proti covidu, který jim předkládal, byl zfalšovaný. Jeho organismus tak neměl protilátky. Přiznal se, až když se mu přitížilo, informovala slovenská média.
Covidový pacient byl hospitalizován v Univerzitní nemocnici v Košicích. Lékařům tvrdil, že dostal dvě dávky vakcíny od společnosti Pfizer/Biontech, což měl i na papíře.
K falšování se přiznal, až když se jeho zdravotní stav zhoršil. Údajně prozradil i jméno lékaře, který mu potvrzení vystavil. Případ by již mělo řešit právní oddělení nemocnice, která se zatím k případu nevyjádřila.
O kuriózním případu informoval web Tvnoviny.sk. Proč potvrzení muž falšoval, není jasné. Podle lékařů je jeho podvod hazard s životem. A to v době, kdy se Slovensko podobně jako Česká republika potýká s rekordním nárůstem počtu nakažených.
Slovenské nemocnice jsou přetížené. Právě kvůli značnému vytížení kapacit zdravotnických zařízení, která se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu, slovenská vláda minulý týden v souvislosti s rychlým šířením koronavirové nákazy vyhlásila nouzový stav a kromě jiného výrazně omezila volný pohyb lidí.
Podvody i v Česku
Ve středu také schválila návrh zákona, na jehož základě má stát motivovat seniory k očkování proti onemocnění COVID-19 poukázkami v hodnotě 500 eur, v přepočtu 12 750 korun, na úhradu různých služeb.
I v Česku jsou známy případy podvodů, motivací lidí je většinou cestování. Certifikáty o dokončeném očkování prodávají pochybné on-line obchody. Některé e-shopy se zaštiťují i jmény veřejně známých osob, jako jsou šéf stomatologů Roman Šmucler či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková. Ti se od těchto projektů distancují a mluví o zneužití jejich jména. Na obchody s certifikáty se zaměřila i policie, podvodníkům hrozí tučné pokuty i vězení.