Svět obletěl dojemný a smutný příběh britského manželského páru, který spolu byl přes půl století. Muž svoji nevyléčitelně nemocnou partnerku trpící rakovinou krve zabil. Prý si to přála, a chtěl jí tak ulevit od bolesti. Jenže čin spáchal na Kypru a místní prokuratura obvinila Brita z vraždy. Za tu je na středomořském ostrově v případě odsouzení automaticky doživotí. Dcera i právníci obžalovaného se nyní snaží zoufalému muži pomoci.
David Hunter čelí na Kypru obvinění z vraždy své manželky Janice. Čtyřiasedmdesátiletý britský důchodce měl podle obžaloby svoji o rok starší partnerku udusit a pak se pokusit o sebevraždu. Důvodem zoufalého činu mělo být ulevení od bolesti, kterou Janice kvůli nevyléčitelné nemoci trpěla.
Asistovaná sebevražda uprostřed přírody? Švýcaři schválili přenosnou smrtící kapsli
Švýcarské úřady schválily prototyp speciální kapsle, která má usnadnit provádění asistovaných sebevražd. Lidé, kteří už z určitých důvodů nechtějí žít, si budou moct vybrat, kde zemřou. Smrtící chemickou sloučeninu navíc nahradí zcela jiný způsob usmrcení.
Hunter, který se živil jako horník, ve čtvrtek u soudu odmítl, že by se dopustil vraždy. Za tu mu v případě prokázání viny hrozí na Kypru i doživotí. Jeho právníci argumentují tím, že Janice trpěla nevyléčitelnou formou leukémie, trpěla nesnesitelnými bolestmi a přála si zemřít. I proto navrhují právní klasifikaci změnit z vraždy na asistovanou sebevraždu. Ta je sice na převážně pravoslavném ostrově také nelegální, tresty jsou ale v tomto případě mnohem nižší.
„V době, kdy kyperský parlament projednává legalizaci eutanazie, a vzhledem k okolnostem v tomto případě, předložíme, že napomáhání sebevraždě by bylo mnohem přiměřenější obvinění než vražda, za kterou je povinný doživotní trest,“ uvedl podle webu BBC právník Michael Polak z organizace Justice Abroad, která Huntera zastupuje.
Za Huntera bojuje i jeho dcera Lasley Cawthoreová, která založila sbírku. S pomocí vybraných peněz chce financovat pomoc svému otci. „Táta zasvětil život péči o mojí maminku. Moc ho milujeme a chceme mu pomoci, jak jen to bude možné. Je už starý a my chceme, aby tu byl s námi,“ uvedla v prohlášení.
Nevyléčitelně nemocný fanoušek šílel radostí. Zápas mohl sledovat z lůžka přímo na stadionu
Miguelovi se splnilo, v co už vůbec nedoufal. Šestnáctiletý zarytý fanoušek Betisu Sevilla je kvůli nevyléčitelné chorobě upoután na lůžko. Španělská nadace Sanitka splněných přání mu umožnila sledovat utkání jeho milovaného týmu přímo na stadionu v Granadě.
Případ se odehrál v prosinci loňského roku ve městě Paphos. Kyperská policie do bytu vtrhla poté, co dostala upozornění od Interpolu. Hunter totiž poslal svému bratrovi do Británie e-mail, ve kterém se mu svěřil, že manželku už navždy zbavil trápení a sám se chystá spáchat sebevraždu. Na místě policisté našli udušenou Janice a předávkovaného Davida, který byl po svém zotavení přemístěn do psychiatrické léčebny.
Případ manželů Hunterových, kteří byli svoji 54 let, opět na Kypru vzbudil debatu ohledně možnosti eutanazie pro nevyléčitelně nemocné pacienty. Snahy některých politiků ale naráží na odmítavé stanovisko vlivné pravoslavné církve, která eutanazii považuje za těžký hřích srovnatelný s vraždou nebo sebevraždou. „Církev připisuje život Bohu, ne člověku. Pokud se něčí život stane nesnesitelný, může tento člověk požádat Boha, aby mu život vzal,“ cituje web Daily Mail nedávná slova kyperského preláta.
Pokračování procesu s Davidem Hunterem je naplánováno na 18. dubna. Do té doby zůstane bývalý horník zřejmě ve vazbě.