Kancelář Hradu je na předání úřadu týmu nově zvoleného prezidenta připravena. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl vedoucí současné Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Sdělil také, že pokud bude chtít nastupující prezident Petr Pavel prostory na Pražském hradě už nyní, Miloš Zeman mu je rád poskytne. Zatím však takový požadavek vznesen nebyl.
„Pokud by pan prezident Pavel chtěl pro svůj tým využívat některých prostor, které bychom určitě na Pražském hradě našli, věřím, že pan Zeman mu vyjde vstříc. Zatím však tento požadavek vznesen nebyl,“ řekl Mynář v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vyjádření následuje jen den poté, co Pavel zahájil činnost v prostorách Hrzánského paláce, kde mu kanceláře dočasně poskytl Úřad vlády.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavel do toho vtrhl jako velká voda, měl by se mírnit, říká expert
Mynář komentoval také středeční schůzku s příští kancléřkou prezidenta Janou Vohralíkovou. Ta ho požádala o informace o organizační struktuře Kanceláře prezidenta republiky. Dále si řekla o seznam personálií, organizační řád nebo seznam kontrol. Mynář souhlasil, že dokumenty připraví. Současný kancléř bude navíc také kontaktní osobou pro inauguraci Petra Pavla.
Problémové předání Hradu? Nic nového. Klaus se stěhoval do vybydlených kanceláří, líčil Weigl
Jisté napětí mezi nově zvoleným prezidentem a administrativou dosluhující hlavy státu není ničím novým. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to naznačil Jiří Weigl, někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause. Během vysílání sdělil, v jak neutěšeném stavu „prezidentskou štafetu“ předávala administrativa Václava Havla. Reagoval tím i na zprávy, dle kterých tým Petra Pavla zatím se současnou hradní kanceláří moc nespolupracuje.
Hrad vyjde maximálně vstříc
„Shodli jsme se úplně na všem a řekl bych, že nejen s paní Vohralíkovou. Spolu s ní přišel na schůzku také vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny pan Plíšek. Shodli jsme se na tom, jakým způsobem postupovat, co připraví naše kancelář, čím budeme součinní a co naopak udělá Poslanecká sněmovna a jak v tom bude zainteresován nový tým pana Pavla,“ vysvětlil Mynář.
Co se týče pracovního nasazení, prý se pro něj až do inaugurace nového prezidenta nic nemění. „Budeme pracovat tak jako doposud. Pro nás se každodenní pracovní režim vůbec nemění a měnit nebude. Budeme jen aktivnější v tom, co společně dohodneme s paní Vohralíkovou. Budeme se snažit jí vyjít maximálně vstříc. Ať už to budou věci spojené s inaugurací, nebo předáváním úřadu,“ sdělil stávají kancléř s tím, že další jednání se uskuteční v pondělí 13. února.
Možnost komentovat optimistický přístup současného kancléře si však nenechala ujít senátorka a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), dle které by si od Mynáře nikdo neměl nechávat radit. „Vždy porušil všechna protokolární pravidla a z vrcholných událostí udělal Matějskou pouť,“ nešetřila kritikou Němcová. Na svém Twitteru rovněž konstatovala, že inaugurace je vžitý název pro společnou schůzi Sněmovny a Senátu, na níž skládá prezident slib. Schůzi svolává předsedkyně Sněmovny.
Vypadá to, že máme na Hradě aktivistu. Politolog hodnotí první Pavlovy prezidentské kroky
Telefonát s tchajwanskou prezidentkou či medializace Pavlova plánovaného auditu v kanceláři prezidenta. Podle politologa Lukáše Valeše jde o známky toho, že Petr Pavel hodlá být aktivistickou hlavou státu. Připomněl také, že nově zvolený prezident stále nemá mandát a je tedy až do své inaugurace 9. března řadovým občanem.
Sejde se Pavel se Zemanem?
Mynář v rozhovoru pro CNN Prima NEWS komentoval také možnou schůzku, která by měla proběhnout mezi stávajícím prezidentem Milošem Zemanem a jeho nástupcem. Zeman i Pavel přitom již dříve avizovali, že první krok očekávají od toho druhého. „Myslím si, že tu rukavici poprvé zvedl pan Zeman, který řekl, že rád přivítá pana Pavla. Teď je míček, jak se říká ve sportovní hantýrce, na jejich straně,“ uvedl Mynář.
Pavel přitom již dříve sdělil novinářům, že chce Zemana na schůzce mimo jiné požádat, aby do konce svého funkčního období nečinil žádná zásadní rozhodnutí. Narážel přitom na Zemanovy úvahy jmenovat s předstihem nového předsedu Ústavního soudu.
Z týmu Petra Pavla před několika dny také zaznělo, že prezidentova kancelář ztratila jakoukoliv sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu. V rozsáhlé míře prý prováděli vlastní aktivity, často v šedé zóně ne-li za hranou. Nově zvolený prezident to uvedl v rozhovoru pro web Reflex. S tím však Mynář nesouhlasí. „Je to pro mě docela zarážející, protože nevím, o jaké šedé zóně pan prezident mluvil. Podle mě je důležité vycházet z jisté faktografie a důkazů. To znamená, že pokud by se něco takového tady skutečně dělo, věřím, že minimálně já, plus další lidé, kteří jsou kompetentní, by už dávno byli orgány činnými v trestním řízení popotahováni, obžalováni a předvolání k výslechu. Vzhledem k tomu, že k ničemu takovému za deset let nedošlo, tak předpokládám, že informace, které má pan Pavel, se zakládají spíše na informacích z médií než na nějaké reálii,“ uvedl Mynář.
Reportérovi CNN Prima NEWS následně současný kancléř také prozradil, čemu se chce věnovat poté, co skončí ve své funkci. „První, co chci udělat, je, věnovat se rodině. Protože můj sedmiletý a tříletý syn, tím, že jsem se plně věnoval práci, poněkud trpěli, takže se jim to budu snažit vynahradit,“ zakončil Mynář.