Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.
Mynář získal na dotacích celkem 32 milionů korun – šest milionů na penzion v Osvětimanech a 26 milionů na stavbu sportovní ubytovny a fotbalového hřiště na Uherskohradišťsku. Obě kauzy se táhnou několik let a úřady už vše kontrolovaly několikrát. Větší sumu získalo Mynářovo sdružení Chřibák v letech 2007 a 2008 od ministerstva školství. To až v roce 2019 uznalo, že kancléř porušil jednu z podmínek udělení dotace a dostal téměř milionovou pokutu.
Jak zjistil zpravodajský web iRozhlas.cz, Národní sportovní agentura začala případ opět šetřit. „Seznámili jsme se se spisem a oznamujeme, že u dotací (...) pro spolek Chřibák zahájíme kontrolu,“ napsala podle iRozhlasu minulý týden organizaci a zástupcům ministerstva školství Markéta Kabourková, místopředsedkyně sportovní agentury.
Zástupci nevládní organizace Transparency International k věci dodali, že v šetření nastaly zbytečné průtahy. „Ministerstvo i Národní sportovní agentura přistupují velice laxně ke korekci sportovních dotací souvisejících se soukromým podnikáním hradního kancléře Vratislava Mynáře. Sportovní agentura až po několika urgencích odpověděla, že zahájí kontrolu,“ řekl mluvčí Transparency International David Kotora s tím, že zdržování celého šetření vzbuzuje dojem, že některé dotace se nevyšetřují.
Mynář: Transparency International se chce jen zviditelnit
NSA ale kritiku popírá. Předseda Filip Neusser prý na dané téma osobně jednal se šéfem organizace. „V srpnu jsme obdrželi z ministerstva školství spis. Kompletně jsme ho prostudovali a v září zahajujeme kontrolu,“ podotkl mluvčí agentury Jakub Večerka. Nechápe, o jakém zdržení Transparency mluví.
Mynář se odmítl vyjadřovat „ke směšným snahám o zviditelnění neziskové organizace Transparency International, o které i soud prohlásil, že je zkorumpovaná a zapojuje se do politických kampaní“. Transparency International zaslala loni v červenci na ministerstvo dva podněty, případ se pohnul až letos v červenci.
Resort sdělil Deníku N, že kontrolovat dotaci na výstavbu sportovního zázemí má Národní sportovní agentura. Ta následně studovala všechny dokumenty k přidělené dotaci.
Mynář je policií obviněn z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost. Dozorující státní zástupce ji ale zamítl. Mynář dlouhodobě tvrdí, že stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.
V šetření je také šestimilionová dotace na penzion v Osvětimanech. Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava předal na začátku září Nejvyššímu státnímu zastupitelství návrh na podání správní žaloby kvůli vrácení dotace.
Mynář a odposlechy BIS
Mynář figuruje v posledních týdnech také v kauze údajného odposlouchávání prezidenta Miloše Zemana Bezpečnostní informační službou (BIS). Zeman tvrdil, že o zastavení odposlechů požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), ten to však odmítá.
BIS opakovaně odposlouchávala a sledovala i mě, zdůraznil před pár dny v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář. „Mám informace, že jsem minimálně opakovaně byl odposloucháván a případně i sledován BIS,“ uvedl. Exkluzivní a nesestříhaný záznam rozhovoru s kancléřem Mynářem si můžete poslechnout zde.
Podle kancléře prezidenta republiky BIS po šetření vydala stanovisko, že Mynář „není žádným rizikem a že není problém, aby obdržel bezpečnostní prověrku, o kterou žádal“. „Tím spíš mě zaráží, že se dozvídám, že jsem opakovaně odposloucháván a sledován,“ dodal s tím, že na přesné datum, kdy se to dozvěděl, si nevzpomíná.
Premiér označil prezidentovo tvrzení o zastavení odposlechů za „nesmysl“ a odmítl rovněž to, že by o záležitosti někdy mluvil s ředitelem BIS Michalem Koudelkou. BIS v posledních dnech odmítla Zemanovy výroky přímo komentovat, zdůraznila pouze, že vždy postupuje podle zákona. Odposlechy může nasadit jen s předchozím písemným povolením předsedy senátu vrchního soudu.