Finský velvyslanec: Na krize jsme stále připraveni. I v Praze si děláme zásoby jídla a vody

Rozhovor s finským velvyslancem k ochraně lidí

Každý obyvatel Evropské unie by měl zvládnout přežít prvních 72 hodin jakékoliv krizové situace bez pomoci. Soběstačnosti chtějí hasiči a politici naučit také české občany. Lidé by si tak měli připravit zásoby jídla, léků a tekutin. Přeborníkem v tomto směru je Finsko, které se stalo vzorem a jako jediná země EU má kryty pro 90 procent obyvatel. „Být připravený na nečekané situace, včetně agresivního útoku, je v nás Finech hluboce zakořeněné,“ říká finský velvyslanec v Česku Pasi Tuominen.

Jak funguje civilní ochrana ve Finsku?
Civilní ochrana byla pro Finsko vždy velmi důležitá, není to nic nového a jsme stále připravení. Finsko má komplexní bezpečnostní model a od druhé světové války až do 90. let jsme na naší připravenosti nic neměnili. Nikdy jsme nevyloučili ruskou nebo sovětskou agresi v plném rozsahu.

ČTĚTE TAKÉ: Izraelci měli postřílet posádku osvětlené sanitky. Záběry zachycují i poslední slova obětí

Kolik peněz Finsko investuje do krytů a civilní ochrany?
Jde asi o 2,5 miliardy eur, které jdou na civilní ochranu. Částka zahrnuje všechna opatření, která k tomu patří, jako je každodenní fungování hasičů a policie. Kromě toho jsou za ochranu obyvatel, údržbu a budování krytů zodpovědné obce, u těch soukromých jsou to společnosti a bytová družstva.

Když je bytový dům velký, musí mít úkryt. Ten se za běžného života v normální době používá třeba jako sklep a musí být možné ho vyklidit do 72 hodin

Kdo je zodpovědný za jejich údržbu?
Za údržbu krytů v obytných domech je odpovědný bytový spolek a musí určit osobu, která ho má na starosti. Všechny kryty ve Finsku mají za normální situace civilní použití, třeba ty velké veřejné se běžně využívají jako sportoviště nebo parkoviště. Dají se ale vyprázdnit za 72 hodin.

Znamená to, že se už při výstavbě podzemních garáží nebo hřišť počítá s odolností vůči útoku?
Absolutně, je to investice do stavby a úkrytu zároveň. Údržba a roční náklady se pokryjí právě z parkovného nebo třeba vstupného na sportoviště. Toto je ve Finsku základní myšlenka.

Velvyslanec: Máme důvěru ve stát, autority i politiky

Jak vychováváte lidi k soběstačnosti a připravenosti?
Všechno začíná už ve škole, učíme děti, co mají dělat, navíc máme dobrovolná cvičení. Kromě toho tu máme také státní a obecní samosprávu, máme dobrovolníky a pro občany máme brožuru s návodem, co by měl každý mít, aby byl prvních 72 hodin soběstačný.

Postupujete podle tohoto návodu i tady v Praze?
Ano, máme zásoby jídla, vody. Takže ano, vlastně to děláme.

Jsou připravenost a soběstačnost atributy, které jsou ve vás Finech zakořeněné?
Všichni by měli být nachystaní, když neteče voda nebo se znečistí. Ve Finsku jsme dobře připravení i na výpadky elektrické energie a samozřejmě na kybernetické útoky. Každý má hotovost pro případ, že by nefungovaly bankomaty a podobně.

Finové opravdu pozorně naslouchají radám od úřadů a mají velkou důvěru ve stát, autority i politiky.

Zajímali jste se o to, kde jsou kryty tady v Praze?
Vím, že nejbližší úkryt by byla nejbližší stanice metra, takže bych to nemusel složitě hledat, protože to je vždycky nejblíž. Mimochodem ve Finsku je to stejné.

Co byste jako voják a jako Fin doporučil nám Čechům?
Je dobré být připravený a brát soběstačnost vážně. Nejde jen o vojenský útok, ale o každodenní krizové výjimečné situace, jako netekoucí voda nebo tady u vás v Česku záplavy.

PODÍVEJTE SE: Udělejme show a vystavme Trumpa tlaku, vždyť jejich auta stojí za starou bačkoru, míní Vondra

Tagy: