Dvě ženy a pět mužů, kteří se před třemi týdny vydali na Aljašce na lov tuleňů, zmizeli. Není po nich ani památky, nikde se neobjevila loď ani žádné jiné relikvie vedoucí k jejich nalezeni. Vše navíc komplikoval i koronavirus.
Počasí bylo 17. října na severozápadě USA ještě mírné, teploty nad nulou. A tak tři Eskymáci náležející k etnické skupině Inupiatů vyrazili z vesničky Quinhagak se sedmi sty obyvateli v sedm metrů dlouhém otevřeném hliníkovém člunu s přívěsným motorem. Ujeli 80 kilometrů po řece a následující den přibrali na palubu dvě ženy a další dva muže.
Skupina chtěla lovit tuleně na pobřeží Beringova moře. Inupiaté mají jinak zakázaný lov tuleňů povolený díky výjimce. Jsou totiž podle zákona považovaní za domorodé obyvatelé Arktidy.
Lovci tuleňů se dále posouvali na sever až k ostrovu Eek, kde je naposledy viděli 20 října. Od té doby s nimi nikdo nemá žádný kontakt. Když se ani po několika dnech skupina nevrátila a nikdo z nich se neozval rodině nebo známým, aljašské úřady zahájily pátrání. Jenže narazily na problém. Bylo obtížné dát dohromady dostatek pátracích skupin, zapojit profesionály na lodích či v letadlech. „Nacházíme se ve stavu personální nouze,“ vysvětlil policejní šéf z Quinhagaku John Peter. Mnoho místních totiž bojuje s koronavirem, proto se nemohou účastnit záchranných prací.
Ti, kteří mohli, i dobrovolníci, vyrazili po stopách sedmičlenné skupiny, ale nenašli žádné stopy po pohřešovaných. Ani loď, ani vybavení, ani těla. Nic.
Je to, jako by arktické moře skupinu lovců tuleňů pohltilo. „Obáváme se, že se loď převrátila,“ poznamenal policista Peter. Nikdo zatím nepřišel s vysvětlením proč. Byla bouře? Nebo je překvapila velryba?
Místní spekulují, že posádce došlo palivo, přestože s sebou měli mít rezervu až 40 litrů benzínu. „Jenže loď byla velmi naložená, navíc museli jet proti proudu,“ vysvětlil Peter. A loď bez paliva v arktickém moři se prý rovná rozsudku smrti.
Poslední dny už policie ani jiné záchranné složky po lovcích tuleňů nepátrají. Nikoliv kvůli onemocnění COVID-19 ve sborech, ale protože na Aljašku „padla“ zima. Přišla vánice, napadl sníh, teploty klesly hluboko pod nulu. Objevil se led.
„Rádi bychom hledali dál, ale ne v tomto počasí. Nemůžeme riskovat další lidské životy,“ pronesl policejní šéf John Peter. Pátrání podle něj může pokračovat pouze, když teploty stoupnou a led roztaje. „To by mohlo být za pár dnů,“ doplnil. Jenže místní lidé tvrdí, že počasí se zlepší až příští jaro.