reklama

Na Islandu zemřeli letos na covid jen dva lidé. Počty nakažených jsou přitom rekordní

Evropský ostrovní stát je místem koronavirových rekordů. Za letošní rok na Islandu na covid zemřeli pouze dva lidé. Denní přírůstky nakažených jsou přitom v posledních týdnech na historických maximech. V zemi je ale více než 71 procent populace naočkovaných a lidem se tak vyhýbá těžký průběh nemoci.

reklama

Za dva roky pandemie se v jednotlivých státech odehrály rozmanité koronavirové scénáře, ze kterých se ostatní země mohly poučit. Také na Islandu se rozehrál zvláštní koronavirový příběh.

V ostrovní zemi, kde žije zhruba 356 tisíc lidí, se infikovalo přes 10 400 obyvatel. K pozastavení je ale spíše počet obětí, s covidem na Islandu totiž zemřelo „jen“ 31 lidí. Z toho v letošním roce jen dva, a to v květnu a v srpnu.

Nákaza na Islandu přitom znovu sílí. Za poslední dny se denní přírůstky nakažených pohybují kolem stovky. Což je vzhledem k celkovému počtu obyvatel relativně hodně. Pro lepší představu je to, jako kdyby se v Česku denně nakazilo 3 200 lidí.

Recept na islandský úspěch – vakcíny?

Experti si tento paradox vysvětlují přístupem k vakcinaci, jaký Reykjavík nastavil. Island se řadí mezi lídry očkovacího procesu, obě dávky má v těle přes 71 procent populace. „Někdy se koronavirem nakazí i očkovaný, ale případů vážných průběhů nemoci či dokonce úmrtí je mimořádně málo, a to je ta hlavní myšlenka,“ komentoval pro Washington Post epidemiolog Philip Landrigan. „Vakcíny zaručují téměř absolutní ochranu před úmrtím na covid,“ dodal.

Islandská vláda na konci června za velkých ovací odvolala prakticky všechna koronavirová opatření i nošení roušek. Vzhledem k vývoji v posledních dnech teď ale kabinet opět zavádí některá drobná opatření. Ve vnitřních prostorech se opět nosí ochrana dýchacích cest a taktéž se omezuje počet účastníků kulturních akcí.

I když je koronavirová situace na Islandu v celkovém měřítku dobrá, řada odpůrců očkování využívá dění na Islandu jako záminku pro přesvědčení, že vakcíny nefungují. Vědci totiž sami sebe dostali do pasti.

„Sami sebe jsme svázali tím, co považujeme za úspěch,“ míní epidemiolog Brandon Guthrie z Washingtonské univerzity. „Vědci původně doufali, že vakcíny budou alespoň na 50 procent efektivní a zabrání smrti a vážnému průběhu nemoci, nikdy to nebylo o tom, že úplně zamezí infekci. Tohoto cíle se dosáhlo a v širším kontextu bychom to měli považovat alespoň za částečné vítězství,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty
Doprava

Benda tepe zákon o předjíždění: Cyklisté si myslí, že chrání svět před smrdícími auty

Poslanec Marek Benda (ODS) nesouhlasí s novinkou o předjíždění cyklistů. Jsou přeci ti správní, kteří chrání svět před smrdícími auty, rýpl si do zákona, který ve čtvrtek schválila Sněmovna. Podle Bendy není potřeba na veškeré lidské chování legislativa, stačí zdravý rozum. Pirátský poslanec Ondřej Profant ale podotkl, že zákon se schválil kvůli malé aktivitě policistů.

Netolický: Lhůty od stavebního zákona jsou šibeniční, reforma bude stát spoustu peněz

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) je i nadále kritický k novému stavebnímu zákonu z dílny ministerstva pro místní rozvoj. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že například lhůty na vyřízení stavebních povolení jsou od nového zákona „šibeniční, až nerealizovatelné“. A měl i další výtky. Proti těm se staví šéfka zmíněného resortu Klára Dostálová (za ANO).

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Dostane žhář z Bohumína doživotí? Obviněný trest přijal, rozhodne soud

Muž obviněný ze způsobení loňského požáru, při kterém v bohumínském panelovém domě zahynulo 11 lidí, by měl ve vězení strávit zbytek života. Jeden ze zmocněnců poškozených, Petr Kausta, to v pátek během jednání v budově krajského soudu řekl novinářům. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

Hasiči se vrátili na místo, kde ztratili kolegy. Výbuch poškodil i sousední domy

Jeden z rodinných domů v sousedství budovy v Koryčanech na Kroměřížsku, kterou zničil středeční výbuch, je podle statika neobyvatelný. Po explozi má poškozenou konstrukci, hasiči proto zajistili stabilizaci objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Exploze si vyžádala životy dvou zasahujících dobrovolných hasičů, další čtyři lidé utrpěli zranění.

Nejhorší covidový scénář v Česku: Obchody s výdejním okénkem a hospody na rezervace

Ministerstvo zdravotnictví má na stole plány, jak postupovat v nadcházejících měsících podle vývoje pandemie koronaviru. Připravený má i nejkrizovější scénář, který by začal platit v okamžiku, kdy by se v Česku znovu rozjela masivní vlna, tak jako loni na podzim. Obchody by při něm mohly fungovat jen prostřednictvím výdejních okének a do restaurací by se chodilo pouze při rezervaci.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Na D7 se převrátil kamion do příkopu. Dálnice už u Nezabylic jede jedním pruhem

Aktualizováno

Dálnice D7 u Nezabylic na Chomutovsku je po více než třech hodinách průjezdná jedním pruhem. Na místě je odtahová služba, která stále vyprošťuje směrem na Chomutov kamion, který se převrátil na bok. Nikdo nebyl zraněn. Událost se obešla bez větších kolon, protože v době úplného uzavření dálnice mohli řidiči využít objízdné trasy. Před příjezdem odtahové služby bylo místo průjezdné s opatrností, řekla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama