reklama

Na K2 jsem se rozhodl, že už nikdy nepolezu s ženskou, říká horolezec Radek Jaroš

Před 70 lety byla poprvé zdolána desátá nejvyšší hora světa – Annapurna v Nepálu vysoká 8 091 metrů. 3. června 1950 ji pokořila skupina francouzských horolezců. O extrémních výkonech, hranicích lidského těla a pudu sebezáchovy hovořili hosté pořadu Silný hlas – horolezec Radek Jaroš a trenér házenkářů a bývalý československý reprezentant Michal Barda.

reklama

Jaroš je prvním Čechem a patnáctým člověkem na světě, který vylezl na všech čtrnáct osmitisícovek bez pomoci kyslíku. Annapurnu zdolal v roce 2012 a vzpomínky na ni má silné.

„Na Annapurnu se nedá zapomenout. Byla to moje třináctá osmitisícovka a následky z ní mám na celý život,“ popisoval Jaroš. Horolezec si z ní odnesl vážné omrzliny, které ho připravily o prsty na nohou.

Annapurna je velmi náročná, každý výstup na ni je pro horolezce extrémním výkonem. Navíc je tam běžné velké nebezpečí lavin a pádů. Jaroše a jeho tým k tomu během jejich výstupu zastihlo ještě extrémně špatné počasí. Na vrcholek nepálské hory stoupali šest dnů. „Dva dny po sobě se nám podařilo vystoupat jen 250 výškových metrů,“ vzpomínal Jaroš.

Podle něj je Annapurna sice první pokořenou, ale v současné době nejméně zdolávanou horou, protože má nejvíce lidských obětí. „Když jsme na ni lezli, nebylo tam za celou dobu ani dvě stě horolezců. Přitom na Everest vystoupá za jednu sezónu klidně pět set až tisíc lidí,“ objasňoval Jaroš.

Řeč došla i na extrémní výkony, které ale pro každého člověka mohou mít odlišný význam. „Jsou extrémní výkony, které se pohybují na hranici možností lidského těla. Pro někoho to může znamenat vynést bednu minerálek do druhého patra,“ vysvětloval Barda. Podle něj je především důležité, aby si každý člověk nastavil vlastní měřítko, čeho je schopný, a neporovnával se s ostatními.

Třeba Barda si svou hranici dokázal nastavit, když chytal za reprezentaci v házené. „Nikdy jsem nebyl rychlý, ale chtěl jsem být brankář, takže jsem pracoval s anticipací a s mentální přípravou na soupeře. Hrál jsem si s ním na psychologické úrovni,“ popisoval Barda.

Musíme mít pud sebezáchovy, abychom se vrátili

Právě psychologie je v extrémních podmínkách klíčová. S tím souhlasil i horolezec Jaroš. Podle něj lidé automaticky počítají s tím, že když se třeba zhorší počasí, nepodají tak dobrý výkon. „Když ale horolezce chytne špatné počasí v osmi tisících metrech, kdy podávají stoprocentní výkon, nemohou si jen tak sednout na kraj silnice a počkat, než je nabere sběrné auto. Lezení je hlavně o hlavě. Člověk ví, že jde do velkého rizika, musí s tím umět žít a pracovat,“ vysvětluje Jaroš.

K extrémním výkonům neodmyslitelně patří i pud sebezáchovy. Jaroš i Barda se shodli, že ho člověk nesmí nikdy vypnout, jinak by se mohl dostat do nebezpečí. „Musíme mít pud sebezáchovy, abychom se vrátili,“ uvedl horolezec. Bývalý brankář v házené zase míní, že právě přirozený reflex je klíčový. „Na extrémních výkonech je nejzajímavější, když se lidé dokáží vrátit třeba sto metrů pod vrcholem. To je známkou, že pud nedokázali vypnout,“ popsal Barda.

Ženy prý do hor nepatří

Radek Jaroš se v začátcích své horolezecké dráhy snažil zdolat hned tři nejvyšší hory světa, ale neúspěšně. V roce 1994 nejprve nevylezl na nejvyšší horu světa Mount Everest, kterou se mu ale v roce 1998 nakonec zdolat podařilo. V roce 2000 zase nepokořil třetí nejvyšší horu světa, Kančendžengu v Himalájích. Poslední byla K2, kde si také řekl, že v Himalájích ho už nikdo neuvidí. „Taky jsem se tam rozhodl, že už nikdy nepolezu s ženskou,“ dodal Jaroš.

Podle Jaroše ženy do velkých hor nepatří. K expedici na K2, které se zúčastnila také jedna horolezkyně, poznamenal: „Žena v týmu osmi chlapů je rušivý element z mnoha důvodů. Ti chlapi se v její přítomnosti chovají jinak a žádná ženská nebude nikdy tak silná jako chlap, kor v těchto extrémních podmínkách,“ konstatoval horolezec. Annapurnu přitom jako úplně první z řad československých horolezců zdolala v roce 1978 Češka, horolezkyně Věra Komárková.

Souhlasil s ním i Barda. „Myslím si, že je to trochu proti přírodě. Naprostá většina lidských společenství funguje tak, že samec se stará o bezpečí a obživu, a samice o rodinu, o přežití. Samec si může dovolit být takový blázen, že se vydá do nebezpečí, protože tam hledá výzvu, žena ale nemůže tuto svou roli opustit,“ vysvětloval Barda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Jednání mezi USA a Ruskem drhnou. Američané neakceptují náš klíčový požadavek, míní Lavrov

Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama