Společnost Pfizer jásá. Tabletky paxlovid jsou podle tří provedených testů proti omikronu účinné. Riziko hospitalizace a úmrtí by měl lék snižovat o 90 procent. Slibné výsledky však provází nepříjemný problém: množství a výroba.
V boji proti covidu máme novou zbraň. I tak se dá prezentovat zpráva společnosti Pfizer, která testovala lék paxlovid. Antivirotikum by mělo být proti omikronu a dalším mutačním kmenům účinné, nasvědčují tomu tři provedené testy. Lék, který se může podávat v pohodlí domova, schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
„Přípravek paxlovid jsme navrhli tak, aby si zachoval svou aktivitu proti koronavirům i současným rizikovým variantám,“ uvedl v prohlášení Dr. Michael Dolsten, vědecký ředitel společnosti Pfizer. Antivirová pilulka v testech vykazuje schopnost snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí o 90 procent. Musí však být užívaná v rané fázi infekce, píše web Daily Mail.
„Tyto údaje naznačují, že léčba covidu antivirotiky může být důležitým a účinným nástrojem v pokračujícím boji proti tomuto viru a jeho nebezpečným variantám, včetně omikronu,“ dodal Dolsten s tím, že společnost bude nadále sledovat testy v laboratorním prostředí.
Lék je nutné podávat po třech tabletách dvakrát denně, po dobu pěti dní. Osoby by je měly užívat okamžitě poté, co se nakazí virem, aby zabránily zhoršení svého stavu. Na rozdíl od monoklonálních protilátek, které se podávají za asistence zdravotnického personálu a nutného vybavení v nemocnicích, může lékař tabletky pouze předepsat a pacient je pak užívá v pohodlí doma.
Druhou antivirovou léčbou jsou tablety od společnosti Merck. Lék molnupiravir má však nižší účinnost než paxlovid. Riziko hospitalizace a úmrtí snižuje o třicet procent. Na rozdíl od léku společnosti Pfizer se však molnupiraviru dokáže vyrobit mnohem více. Právě výroba a množství paxlovidu je jeho největším mínusem.
Problémy s výrobou tak mohou boj s pandemií napříč světem značně zpomalit. V prosinci společnost Pfizer odhadla, že do konce roku 2022 dokáže připravit 120 milionů kusů léků, ty pak budou k dispozici světu. Jedná se však o mnohem nižší číslo, než se očekávalo. Počítalo se, že paxlovid bude dostupný v řádech stamilionů kusů.
Podobně jako zbytek světa se Česko, které o tento lék má zájem, musí spoléhat na molnupiravir, prevenci a očkování, které je nadále největší zbraní v boji s omikronem. Zejména se jedná o třetí dávku, která by podle dat CDC měla riziko hospitalizace snižovat až o 90 procent.