Fantom dopravních značek
V Plzeňském kraji řádí fantom dopravních značek. Už sedm jich upravil způsobem, že na ně přilepil barevné folie a přeměnil je v humorný obrázek. Pochopení pro to ale nemají policisté. Podle dopravního experta může takový vtípek řidiče ohrozit a jeho autor by také mohl skončit ve vězení.
Myslivec jedoucí na jelenovi, postava v helmě nesoucí předmět v podpaží nebo muž, který sedí na raketě. To je pár příkladů z díla neznámého umělce, který pravděpodobně pracuje po setmění a za pomoci štaflí. Na rozdíl od těch výtvarných mu za ale jeho díla nikdo nezaplatí, naopak riskuje, že se dostane do problémů.
Znáte všechny dopravní značky? Vytvořili jsme přehled těch méně obvyklých
„Pozor žáby“ nebo třeba „zákaz vjezdu osobám na segwayi“. I tyto dopravní značky můžete vidět na českých silnicích. Vyhledali jsme pro vás ty méně obvyklé. Historie dopravního značení přitom sahá až do starověku, kdy bylo poprvé vytesáno do kamene.
„Bral to jako recesi nebo klukovinu, ale vůbec si neuvědomil, že skutečně zvyšuje míru nebezpečnosti na silnicích. Především poškození zákazových nebo příkazových značek může být velmi nebezpečné pro řidiče, kteří okolí místa neznají,“ uvedl dopravní expert Roman Budský. Kdo dopravní značky takzvaně vylepšuje, policisté zatím nevědí.
Pravděpodobně se ale jedná o někoho, kdo má rad komiksové postavičky. Na jednu značku například vylepil siluetu Mickey Mouse. Po stopách neznámého fantoma se vydal i Milan Janoch z Plzně. Polepené dopravní značky umístil na sociální sítě. Pod příspěvkem lidé diskutují, zda se ještě jedná o umění, nebo vandalismus. „Někomu se to líbí, někdo říká, že je to poškozování věci, někdo naopak obdivuje umělce. Já to vnímám jako úsměvné,“ podotkl Janoch.
Za samolepky hrozí až tři roky vězení
Další „vytuněnou“ dopravní značku najdeme poblíž Přeštic. Ta původní řidiče upozorňovala na to, že se na komunikaci mohou setkat se zvěří. Po úpravě je z ní silueta tentokrát večerníčkových postav hajného Robátka a jelena Větrníka. „Ani jsem si toho nevšiml. Přijde mi to milé a neodstraňoval bych to,“ podotkl oslovený muž.
Podle dopravního experta ale ten, kdo na značky lepí barevné folie, v nejhorším případě riskuje i pobyt za mřížemi. „Postihy jsou skutečně velice přísné. Pokud by šlo o úmyslné poškození obecně prospěšného zařízení, kterým se rozumí mimo jiné značky zákazové či příkazové, tak hrozí riziko, že si člověk pobyde až tři roky v chládku,“ doplnil Budský.
Mluvčí policie Michaela Raidlová uvedla, že věc prověřují. Všechny upravené dopravní značky jsou potom na jižním Plzeňsku, můžeme se tedy domnívat, že ten, kdo je má na svědomí, pochází právě odsud.