reklama

„Na pravé straně čelisti měl díru skrz tvář." Příběh Alana, který dnes hledá domov

Další příběh z pera Ivy Volkové, která zasvětila svůj život pomoci týraným a opuštěným psům, které přijímá pod křídla své organizace Rafael o.p.s.

reklama

„V prosinci loňského roku jsem akutně přebrala do péče dalšího zuboženého psa ze záchytných kotců v Turnově, který na tom nebyl vůbec dobře. Byl podvyživený, dehydrovaný, z obou tváří mu tekl hnis. Nepřijímal potravu, jenom hodně pil,“ popisuje pejskův stav Iva.

Léčba

Pejsek dostal jméno Alan. Trpěl značnou vyhublosti, nejen úbytkem tukové hmoty ale též i svalové. Neměl na sobě kousek tuku. Na obou stranách horní čelisti měl abscesy vycházející od kořenů stoliček a na pravé straně čelisti měl díru skrz tvář. Zuby měl v katastrofálním stavu. Paní doktorka Veronika Křížová řekla, že tento stav musel trvat dlouho. Pro nutnost výplachu ran zvolila sedaci. Odebrala krev a poslala na rozbor. Výsledky ukázaly velmi vysoké hodnoty leukocytů, tudíž měl v těle obrovský zánět, kdy mohly být zasažené i kosti. Ale naštěstí ledviny i játra měl v pořádku. Zjistila šelest na srdci. Ve stolici měl zrní a kousky slámy.

„Tak jsem se pustila do práce. Alánek první dva dny nechtěl jíst, ale po antibiotikách se mu ulevilo. Pomalu se začal rozkrmovat, několikrát denně po menších dávkách. Denně jsem proplachovala rány a čistila hnis, to se mu vůbec nelíbilo a to jsem vždy musela zavolat nějakou posilu, aby ho držela,“ popisuje začátky s Alanem Iva.

Několik operací

Hned začátkem ledna prodělal Alana operaci zubů u veterinářky Veroniky Křížové. A bylo to za minutu dvanáct. Bylo to opravdu hodně zlé. Musel dostat inhalační narkózu, neboť má nedomykavost srdeční chlopně.

Měl obnažené krčky na kost, úplně shnilé stoličky, rozpadlé, uhnilé kořeny a docházelo k rozpadu čelisti vlivem velikého zánětu. V čelistech měl díry skrz tvář. Paní doktorka vytrhala zasažené stoličky a obnažené zuby. Musela odstranit z dásní všechny zbylé úlomky shnilých zubů a kořenů. Měl chudáček místo zubů úplné krátery. Ostatní zdravé zuby se mu vyčistily. Při rentgenovém vyšetření byla zjištěna spondylóza v bederní oblasti dvou obratlů.

„Stále jsem mu rány čistila, ale na jedné straně se to pořád nechtělo zahojit. V únoru jsem ho vezla na další operaci. Paní doktorka musela zrevidovat stále se nehojící ránu na tváři, která zasahovala skrz kůži pod okem až do tlamy, do úrovně předposlední stoličky. Další operovaným problémem byl nádor vedle řitního otvoru, který se kompletně odstranil a byl odeslán na histologické vyšetření,“ říká Iva.

Tyto typy nádorů jsou často v růstu podporovány hormonální činností, proto byla zvolena z preventivních důvodů i kastrace. Pro komplexnost vyšetření byly nabrány i vzorky krve. Výsledky krve již byly v pořádku. Ale Alan byl sešitý od hlavy až k zadečku. Límec, co musel mít, se mu vůbec nelíbil, nechtěl v něm jíst, Iva ho krmit z ruky, po pár dnech si na něj zvykl.

„Jsem šťastná, že jsme to s Alankem zvládli a už je naprosto v pořádku. Stal se z něho nádherný pes, má klidnou a mírnou povahu, je hodný a společenský a miluje mazlení.“

Alan vyhlíží novou rodinu

Ahoj, mé jméno je Alan a jsem kříženec staforda. Přesto, že ke mně byli lidé krutí, nezanevřel jsem na ně. Miluji lidi, jsem moc vděčný za každé pohlazení. Pejsků se spíše straním, mám rád svůj klid a konflikty nevyvolávám. Ale chtěl bych mít páníčka jenom pro sebe. Pokud bys mi chtěl poskytnout domov snů, který si zasloužím, zavolej prosím Ivě Volkové na: 605 254 813.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama