Dva snímky mladých roztleskávaček jsou téměř stejné, jeden z nich ale pobouřil Američany. Dívky v modrobílém oblečku a pompony na rukou ze Shoreline Junior High School v Utahu si pořídily skupinovou fotografii, na které je i čtrnáctiletá Morgyn Arnoldová s Downovým syndromem. Jenže na druhém snímku, který vznikl jen o pár chvil později, už není. Vyřazení mladé dívky vyvolalo v USA bouři, škola vše označila za chybu a omluvila se.
Problém nastal, když se fotka, na které Morgyn Arnoldová není, namísto té původní dostala do školní ročenky. Čtrnáctiletou dívku, která plnila funkci manažerky, samozřejmě zasáhlo, že není na snímku se svým milovaným týmem, popsala její sestra Jordyn Pollová.
„Morgyn, jak je?“ ptal se podle webu BuzzFeed News otec Jeff Arnold poté, co se jeho dcera přišla s ročenkou pochlubit domů a zjistila, že mezi roztleskávačkami není. Dívka prý odpověděla: „Jsem smutná, ale to jsou moji přátelé.“
Arnold nechápe, jak se něco takového mohlo stát, a tvrdí, že po zveřejnění příběhu se mu ozvalo několik dalších rodičů dětí s podobnými zkušenostmi.
Škola se ke všemu vyjádřila slovy, že šlo o nedorozumění. „Jsme hluboce zarmouceni chybou, která způsobila vynechání studentky v ročence. Omluvili jsme se rodině a upřímně se omlouváme všem ostatním, kterých se tato chyba dotkla,“ napsala škola v oficiálním prohlášení.
Kamarádkám pravidelně fandí
Kdo rozhodl, která fotografie bude v ročence, není jasné. „Už si nepamatuji, jestli to byl fotograf, nebo trenér, kdo poslal Morgyn pryč. Připadalo mi to ale zvláštní,“ popsala jedna z roztleskávaček, Maddie Cambellová, s tím, že fotka bez Morgyn všechny zaskočila. „Když jsem ji viděla fandit, měla jsem vždycky takovou radost,“ dodala Maddie.
Dorian Packard, který pomáhá organizovat nejen soutěže pro tělesně postižené roztleskávačky, uvedl, že incident je pro něj zklamáním, ale ne překvapením. „Dívám se na to jako na příležitost, jak tyto příběhy zveřejnit, aby si lidé více uvědomili, jak je důležité, aby měl každý příležitost se ukázat. To, že máte nějakou diagnózu, neurčuje, že jste méněcenný,“ vysvětlil Packard.
Advokát Centra pro práva osob se zdravotním postižením v Utahu Nate Cripes doufá, že za „vystřižením“ z fotografie není žádný zlý úmysl. „Snad se jednalo o omyl a nikdo se záměrně nesnažil vyloučit osobu s postižením. Ale už to, že pořídili dvě fotografie, je trochu znepokojující,“ obává se.
Problémem je společnost a trenér
Podle zakladatele organizace sdružující hendikepované roztleskávačky ParaCheer International Ricka Rodgerse je představa, že by dívka s Downovým syndromem nemohla být roztleskávačkou, absolutně zcestná. „Existují světoví šampioni s onemocněním, jako je Downův syndrom. Problém, který jí brání být roztleskávačkou, není Downův syndrom. Je to nepřizpůsobivost trenéra, nepochopení společnosti a školská rada, která tyto změny neprovádí,“ dodal Rodgers.
Změna v systému však může trvat dlouho. Otec čtrnáctileté Morgyn podotkl, že ačkoli některé rozhovory kolem incidentu byly povzbudivé, stejně se mnoho lidí soustředilo spíše na to, jak se cítí ostatní dívky z týmu, než aby se řešila případná diskriminace jeho dcery.