Korejská společnost je na sexuální útoky mimořádně citlivá. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS na to upozornil koreanista Jaromír Chlada. Reagoval tak na obtěžování hygieničky, kterého se měl na letišti v Soulu dopustit člen české vládní delegace. „Na takové diplomatické úrovni je to politováníhodný incident,“ prohlásil odborník. To, že se sexuálního obtěžování dopustil cizinec, může podle něj posloužit jako přitěžující okolnost.
„Je to nešťastný incident. Korejská společnost je na sexuální obtěžování mnohem citlivější než česká,“ uvedl v pořadu 360° Chlada. Vzápětí vysvětlil, v čem tato rozdílnost spočívá.
„Korejská společnost je tradičně formovaná konfuciánským pohledem na mezilidské vztahy. Historicky je v tomto učení vztah muže a ženy takový, že žena má být submisivní a podřízena muži. Tento pohled je součástí historické tamní kultury a ve společnosti je tento náhled dlouhodobě zakořeněn, zejména u mužů. I přesto, že se Korea za posledních 30 let ekonomicky rychle vyvinula, její společenský vývoj je v těchto otázkách zpomalený. Boj za ženská práva probíhá až teď. To znamená, že zejména ženy jsou na tyto věci velmi citlivé,“ vysvětlil odborník.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Skandál českého lékaře v Koreji. Me too v zemi rezonuje a soudy jsou přísné, říká koreanista
Roli „ochránců žen“ podle něj přebírají hlavně neziskové organizace, které se starají o oběti sexuálních činů. „Pro ženy je to náročný boj. Velkou roli v tom hraje stud. Ženy, které se rozhodnou touto cestou jít, jsou pak obviňovány, že to byla jejich chyba. Pokud se takový případ dostane k soudu, tresty pro viníky jsou v podstatě zanedbatelné,“ sdělil koreanista.
Člen české vládní delegace v Jižní Koreji obtěžoval hygieničku, která cestujícím na letišti v Soulu měřila teplotu. Lékař s hodností podplukovníka podle webu iDNES.cz v opilosti plácl ženu přes zadek. Případem se zabývají tamní úřady. Řeší ho i české ministerstvo obrany, pod které lékař spadá. Chystá se ho potrestat.
Z incidentu se může stát velká věc
„Dalším specifikem je, že v Jižní Koreji je velmi vyvinuté prostředí sociálních sítí. Jihokorejci do velké části žijí sociálními sítěmi a je to důležitý prostředek občanské společnosti. Snadno se tam rozdmýchají tyto incidenty a může se z toho velmi rychle stát velká věc,“ podotkl Chlada.
Podle něj bude hodně záležet na české diplomacii a na tom, jak rozhodnou jihokorejské úřady. „V případu je zaangažovaný cizinec, a to znamená, že to spíš poslouží jako přitěžující okolnost,“ dodal.