reklama

Na Šumavě je první monitorovaný vlk v Česku. Jeho odchycení trvalo měsíce

V Národním parku Šumava mohou vědci sledovat život samice vlka divokého. Šelmě, kterou odchytili, nasadili telemetrický obojek a vypustili ji zpět do přírody. Jedná se tak o vůbec prvního přesně monitorovaného vlka na území České republiky. Trvalo přibližně tři měsíce, než se vlčice chytila do jedné z desítek nastražených pastí.

reklama

„Vlk je inteligentní zvíře a odborníci museli mnoho měsíců zjišťovat, kudy vlci pravidelně chodí,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. Třicetikilovou šelmu vědci uspali a na krk jí připevnili monitorovací obojek. Po odběru genetického materiálu se probudila a vrátila zpět do přírody. V současnosti je vlčice součástí menší smečky.

Postrach pro chovatele ovcí

Vlci jsou ale velkým problémem pro chovatele ovcí. Před necelými dvěma měsíci zaútočili na stádo v Lachově na Broumsku. Šest ovcí zardousili a dalších patnáct zranili. Podle chovatele smečka čítala jedenáct vlků. „Museli jsme opravit ohradu, protože byla vyvalená. Tady už nejde o peníze nebo dotace, ale o život,“ popsal chovatel Jan Šefr.

Údaje z obojku pomohou zjistit, jaký podíl času věnují vlci farmám ve srovnání s lovem v lesích. „Budeme moci i zpřesnit některé informace, které si člověk vymýšlí, a vyvrátit některé nepravdy,“ dodává Dvořák.

Vlčici budou odborníci sledovat zhruba rok, než se vybije baterie v náramku. Kolik vlků přesně na Šumavě žije, není jasné. Správci vědí o sedmi, které zachytily fotopasti. Bude jich ale zřejmě mnohem víc.

Tagy:
vlk ovce Jan Dvořák Národní park Šumava sledování vlků chovatelé
Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ speciál 360° s Marianem Jurečkou: Jaký má názor na Šlachtovo hnutí?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda lidovců Marian Jurečka. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

Nenávist mezi Izraelem a Íránem zapomenuta. Trenér Čechů Ginzburg předvedl pěkné gesto

Bylo to jen obyčejné potřesení rukou, ale v tomto případě znamenalo daleko více. Čeští basketbalisté vstoupili do olympijského turnaje výhrou nad Íránem (84:78). Tedy státem, který neuznává Izrael. A právě ze židovské země pochází Ronen Ginzburg, trenér Tomáše Satoranského a spol. Kouč spolu se svým íránským protějškem však ukázali, že se dokážou povznést nad politiku.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Dominance v souboji o bronz. Šermíř Choupenitch zajistil Česku druhou medaili

V pondělí to českým barvám začalo na olympiádě v Tokiu cinkat. Po stříbru Lukáše Rohana ve vodním slalomu získal další medaili fleretista Alexander Choupenitch. Napřed neuspěl v semifinále, nakonec se ale dočkal velkého úspěchu v souboji o bronz. Domácího Japonce Takahira Šikineho porazil 15:8 a získal po 113 letech první českou medaili ze šermu pod pěti kruhy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama