Energie jako atentát na domácnosti
I když cena energií klesá a dodavatelé oznamují zlevnění, tak lidé budou od příštího roku platit podobné měsíční zálohy jako dosud. Důvodem je vrácení poplatku za obnovitelné zdroje energií (OZE), který letos není zahrnutý v zálohách na elektřinu. Spolu s vyšším distribučním poplatkem se tak může stát, že navýšená cena požere plánované zlevnění od energetických společností.
Dodavatelé energií oznamují velké zlevňování. Na podzim například ohlásila Pražská energetika snížení ceny elektřiny o 20 procent pod vládní strop nebo E.ON o 16 procent. Naposledy s výhodnou nabídkou přišla polostátní skupina ČEZ, která taktéž oznámila zlevnění elektřiny o 20 procent. Zákazníci ale levnější elektřinu na svých zálohách často nepoznají.
ČTĚTE TAKÉ: Sedmnáctiletí řidiči? Jsou nevyzrálí a mentor na ně může přenášet zlozvyky, varují autoškoly
Stát totiž plánuje od příštího roku vrátit do ceny elektřiny poplatek za obnovitelné zdroje elektřiny. Ten byl odpuštěn v minulém roce během zavedení úsporného tarifu. Platba za OZE je součástí regulované složky elektřiny a odvádí se i na financování solárních projektů z let 2008 až 2010.
PŘEHLEDNĚ: Daň, distribuce a tarify. Co platíme v elektřině a co vláda zastropovala?
Téměř každý člověk se v dnešní době mohl setkat s tím, že cena elektřiny roste. Málokterý odběratel energií však ví, za co přesně platí. Elektřinu hradí většina spotřebitelů v měsíčních zálohách, které jsou však složené z několika částí. Která z těchto složek roste nejvíce a kvůli které z nich je cena energií tak vysoká? Jaké platíme z elektřiny daně a proč bude cena elektřiny vyšší, než ji vláda zastropovala?
Poplatek dosud platil stát. Na příští rok počítá ministerstvo průmyslu a obchodu pouze s podporou 9,35 miliardy korun na náklady spojené s výkupem elektřiny. Přitom celkový náklad je ve výši 36 miliard korun.
Zbytek proto musí zaplatit domácnosti a firmy právě přes poplatek za obnovitelné zdroje energie. Celkem zákazníci zaplatí 599 korun za MWh. Průměrná spotřeba se pohybuje okolo 3 MWh za rok a taková domácnost by od příštího roku nově zaplatila 1 800 korun ročně.
Zvedne se i částka za distribuci
Ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor upozorňuje, že se nejedná o konečnou částku. „Je to citelná suma. Když si vezmeme, že vládní cenový strop je nastaven na šesti tisících korunách a ceny jsou zhruba o tisíc korun nižší, tak se jedná o desetiprocentní navýšení,“ řekl Gavor pro CNN Prima NEWS.
Kromě poplatku by měli zákazníci počítat i se zvýšením platby za distribuci. Ta je taktéž součástí regulované složky elektřiny. „Cena silové elektřiny klesá odběratelům o 20 až 30 procent. Od příštího roku přijde náraz a jen na poplatku OZE dojde k navýšení o 10 procent. Dalších 10 až 20 procent půjde na distribuci. Platit proto můžeme podobně jako letos,“ dodal Gavor.
Po klesající ceně silové elektřiny se tak lidé budou muset oklepat z dalšího navýšení. Vláda Petra Fialy (ODS) ale pouze vrací poplatek, který byl jen dočasně pozastavený. Podpora pro obnovitelné zdroje energie bude zákazníky na zálohách strašit ještě dlouho. S podporou solárů počítá stát na 20 let přes garantovanou výkupní cenu nebo v zeleném bonusu stanoveným Energetickým regulačním úřadem.