Nahradí AI IT specialisty? Zatím ne, myslí si programátor: Je nedokonalá a drahá

Žijeme v době chytrých technologií. Denně komunikujeme s řadou pomocníků, kteří nám hlídají zdraví, kalendář v práci či chod domácnosti. To se ovšem neděje samo od sebe. K tomu, aby moderní vychytávky fungovaly, je třeba lidí, kteří je naprogramují k naprosté spolehlivosti. Po IT specialistech je na trhu stále hlad, aktuálně patří k nejlukrativnějším pracovním pozicím. Jaký je ovšem výhled do budoucna, budou stále žádaní a neohrozí je fenomén, jakým je umělá inteligence?

Umělá inteligence pomalu ale jistě získává zásadní slovo v běžném životě. Denně ji používáme ve volném čase, klíčovou roli hraje i ve zdravotnictví či ve výrobních oborech. Dokáže člověka nahradit úplně? Otázka, která logicky napadá nás všechny.

Vyrovná se umělá inteligence zkušeným profesionálům? Zatím těžko...

Není divu, že se takovou myšlenkou zabývají i IT specialisté, především junioři. Pro ty má ale Jindřich Máca, developer se specializací na webové technologie, dobrou zprávu. Zatím to nehrozí. „Záleží, co ten člověk na juniorní pozici dělá. AI obecně zasahuje do IT oboru. Ajťáci si rádi vyvíjejí nástroje sami pro sebe, pro svoji práci, to zefektivňuje a zrychluje určité aspekty práce - umí to napsat části kódu za vás atd.. Na druhou stranu pořád to není tak, že bych přišel a řekl - teď napíšeš složitý systém a ono by to všechno udělalo za mě. I kdyby to náhodou zvládlo, tak když bude potřebovat něco upravit nebo tam budou chyby, někdo se v tom musí vyznat,“ říká zkušený IT profesionál, který byl u zrodu společnosti ITnetwork a pokračuje:

„Myslím si, že jsme ještě hodně daleko. Komplexní softwary mají stovky tisíc, miliony řádků kódů a AI vyprodukuje části, ale úplně neskládá celky a velké softwary. Já používám AI v práci na spoustu úkolů nebo i ve svém volném čase, ale není to tak, že by to za mě psalo kód. Pomáhá mi to být rychlejší a efektivnější. Nenapíšu to třeba tak rychle jako to generuje AI, ale musím porozumět, abych věděl, co tam dávám, že mi to nezpůsobí problémy atd. Takže IT práce se trochu mění, ale určitě si nemyslím, že by to hned teď ajťákům sebralo práci.“

ČTĚTE TAKÉ: Kurz, který pomůže i ke statisícovým výdělkům každý měsíc? IT rekvalifikace

Těžko předvídatelná AI

S otázkou ohledně schopností umělé inteligence a jejího rychlého vzestupu jdou ruku v ruce i očekávání, co v IT oboru přinese v blízké budoucnosti. Může znamenat průlomový objev nebo třeba nový jazyk? „Skoro se až bojím dávat predikce na dlouhou dobu dopředu. Když si člověk vezme, jak rychle se třeba uplatnil ChatGPT, to byl boom a najednou je to všude, je to trendy a kdo ví, co takového přijde příští rok nebo za dva roky, natož kolik takových věcí přijde v průběhu dalších 10 let? Fakt se neodvažuju,“ přiznává zkušený programátor s tím, že nových možností a výzev se neobává. „Mám ty technologie rád, rád si v tom hraju, já se v tom šťourám, takže já se těším.“

K TÉMATU: Úspěch v IT branži? Sbírejte zkušenosti a hledejte díru na trhu, radí odborník

Mimochodem, jak zazní během rozhovoru ITN ONAIR, i IT specialisté se rádi baví. Mezi oblíbené kratochvíle Jindřicha Mácy patří sledování seriálu Ajťáci. „Mám ho poměrně rád, je tam britský suchý humor, IT Crowd je fajn, můžu ho jenom doporučit.“

Trpí zkušený profesionál z IT pracovní deformací a hledá při sledování vtipných scének profesní chyby, nebo si je jednoduše dokáže užít? Nejen to se dozvíte v rozhovoru, který v plném znění najdete níže.

Tagy: