O tom, že začít kariéru v IT oblasti lze díky rekvalifikačním kurzům v každém věku, už jsme psali. Co je ale potřeba, aby člověk takzvaně prorazil a stal se skutečně žádaným IT specialistou? Podle Jindřicha Mácy, IT specialisty, který stál u vzniku ITnetwork, je zásadní sbírat zkušenosti, hledat příležitosti a konkrétní disciplíny, kterým se věnuje jen málokdo, a přitom všem být stále otevřený novým příležitostem.
Slibná kariéra a práce, která baví. Tak by se ve stručnosti dala popsat pozice IT specialisty. Že se jedná o atraktivní zaměstnání, potvrzuje také Jindřich Máca, developer se specializací na webové technologie, pro nějž je programování koníčkem. V současnosti působí ve společnosti ITnetwork. První zkušenosti přitom začal sbírat velmi brzy. „Začínal jsem, když mi bylo 12 let. Za celou dobu mě to nepustilo a teď mě to i živí... Po práci jdu domů a jdu si ještě něco naprogramovat,“ říká v rozhovoru ITN ONAIR a ve vyprávění o jedné z nejmodernějších pracovních pozic pokračuje: „Baví mě řešení problémů, vytváření věcí, které si sám vymyslím... Může to být velice kreativní činnost. Malíře baví malovat, mě baví psát software.“
Práce, která baví a navíc i slušně vydělá
Příležitostí, při nichž se programátoři a další IT specialisté mohou uplatnit, je s přibývajícími moderními technologiemi více než dost. A tomu odpovídá také jejich finanční ohodnocení. „Jelikož už jsem v IT opravdu dlouho, tak se ta částka pohybuje nad 100 000 Kč do 200 000 Kč. Někde v tom rozmezí to je,“ uvádí Jindřich Máca jako příklad vlastní příjem, který je podle něj vyšším stropem platu IT seniora. „IT senioři podle statistik berou 150 000 - 160 000 Kč.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nahradí AI IT specialisty? Zatím ne, myslí si programátor: Je nedokonalá a drahá
Nicméně ani to nemusí být absolutní hranice. Nadaní a cílevědomí IT specialisté si mohou vydělat i více než 200 000 Kč měsíčně.
„Lze si najít zaměstnavatele, který hledá talent a je ochotný za něj hodně zaplatit. A když člověk má talent, může být expert na nějakou velice úzkou oblast, kterou moc lidí neovládá, může najít uplatnění, které je adekvátně zaplacené,“ uvádí Jindřich Máca.
A zmiňuje další zajímavý fakt: „V Americe chybí COBOL programátoři, což je jazyk ze šedesátých let. Původní generace šla do důchodu a nováčci už to nedělají. Ale staré systémy na tom pořád běží a někdo se o ně musí starat. Takže třeba finanční motivace dostat tam experty je velká.“
➡️🖥️Z průzkumu pracovního trhu od společnosti StartupJobs vyplývá, že je IT stále jeden z nejlépe hodnocených oborů...
Posted by ITnetwork.cz on Wednesday, February 14, 2024
Základem jsou zkušenosti
A jak vůbec kariéru v IT oboru odstartovat, pokud se pro ni rozhodneme? Je lepší hledat příležitost právě v oblastech, na které se specializuje jen málokdo, nebo je lepší sázet na jistotu a vybrat si oblasti, které patří k nejžádanějším?
„Člověk může hledat škvíru ve specializaci, až když má obecný základ, určitě ne dřív. Rada pro ty, kteří do IT oboru vstupují, by byla spíš podívat se, co frčí na trhu, ideálně třeba v místě bydliště. Co firmy v okolí hledají, kde se dá potenciálně pracovat, najít si to nejpoužívanější, nejrozšířenější a tam bude ta vstupní brána do oboru,“ radí zkušený IT programátor s tím, že časem člověk nabere zkušenosti, které mu mohou pomoci ve specializaci na konkrétní oblast.
A tedy i k dosažení vyššího platu, který má mimochodem potenciál dále růst. „Platy v IT rostou, protože roste poptávka po specialistech. Dneska každá firma, každý menší byznys nějak pracuje, každý nosí v kapse chytrý telefon, chytré hodinky, chytré lednice budou za chvíli v každé domácnosti a někdo tyhle věci musí vyvíjet, programovat atd. Zároveň se ten obor rozšiřuje, nastal boom, takže o lidi, co v něm jsou dlouho a jsou experti, se firmy začnou přetahovat.“
O výši platů přitom rozhoduje vícero faktorů. „Záleží na společnosti. Mám zkušenosti s menšími českými firmami, většími i s přesahem do zahraničí, zahraničními firmami, co tahají lidi z českého trhu. A ten trh je velice různorodý. Když se podíváme na průměrné statistiky, které vedou populární portály pro hledání práce, tak to začíná kolem 40 000 Kč na juniora a pak to postupně roste. Stupínek mediora může být 70 000, 80 000 Kč, senior 100 000 Kč a pak to může růst dál. V IT si člověk často neříká o přidání, ale mění práci, protože mu za zkušenosti, které má, někdo nabídne výrazně víc. A takhle ty platy můžou i během několika málo let vyrůst a najednou jsem na poměrně vysoké částce,“ uvádí Jindřich Máca, který dodává: „Dneska člověk dostává i pravidelně přidáno, aby ho nepřetáhla konkurence.“
ČTĚTE TAKÉ: Výzva 5 Statečných: Programování je jazyk budoucnosti, naučte se ho taky!
Rekvalifikační kurz, cesta mezi žádané profesionály
Žádaným IT specialistou se lze stát v každém věku. Ideálním způsobem jak začít jsou rekvalifikační kurzy, které nabízí už zmíněná společnost ITnetwork. A jak zkušený IT specialista uvádí, příležitostí k uplatnění je stále více než dost. A nováčky rozhodně nevnímá jako konkurenci. „Budu rád, když zaplníme volná místa. Poptávka očividně je a když se lidi budou mít dobře a budou spokojení s prací, proč ne? Mám ten obor rád a čím víc lidí v něm bude, tím víc kamarádů si tam můžu najít.“
IT pracovník přitom může fungovat jako zaměstnanec i na volné noze. „Dlouhou dobu jsem dělal na IČO různé zakázky, pak jsem přešel do zaměstnaneckého poměru. A mám dodnes spoustu kamarádů, kteří takhle fungují, třeba víc cestují atd. A věřím, že to může být dobré. Ajťák potřebuje počítač a dobré internetové připojení a může teoreticky pracovat odkudkoliv. A to, si myslím, že je vidět na nabídkách práce, je tam často home office anebo třeba remote práce, což znamená, že třeba sice musí zůstat v Evropské unii, ale může pracovat z úplně jiného státu, než ta firma sídlí, a funguje to,“ uvádí Jindřich Máca.
I při vyprávění o změně pracovní pozice vychází z vlastní zkušenosti. Hlavní motivací pro změnu pro něho byla náplň práce. Společnost STRV a její agenturní vývoj loni vyměnil za produktovou firmu Make. „Přecházel jsem na stejnou pozici inženýr manažera, ale náplň práce je dost odlišná, protože to, co tvoříme, je hodně odlišné. Do STRV přicházeli externí klienti se svým zadáním a dělali jsme pro ně projekty. Tady máme zákazníky, kteří přichází s feedbackem, ale celá firma vyvíjí jeden produkt.“
Při vzpomínání na nový profesní začátek Jindřich Máca poukazuje na fakt, že v jeho případě se ideálně sešla nabídka s poptávkou - tedy že mu nabídka na změnu přišla ve chvíli, kdy se po ní začal poohlížet, jak sám říká. A jak takové poohlížení se vypadá? I v tomto případě mají zásadní roli chytré technologie. „Začnu si číst zprávy, co mi každý týden chodí na LinkedIn, jestli mě tam třeba něco nezaujme... Týdně chodí jednotky i desítky nabídek práce pro různé firmy, které si vás chtějí přitáhnout, protože jestli přišly na váš LinkedIn profil a vypadalo to, že máte zkušenosti, technologie, které potřebují, tak to prostě zkusí. Je to určitě lichotivé, na druhou stranu pro někoho to může být obtěžující, někdo to posílá do spamu. Je to vlastně reklama na pracovní pozici, když se to tak vezme. Snaží se vás ulovit.“
A jak zkušený IT profesionál dodává, k tomu, aby nabídky na práci začaly chodit tzv. ve velkém, jsou potřeba už zmiňované zkušenosti, které člověk nasbírá v průběhu let. „Nabídky kontinuálně chodí po pěti letech zkušeností, což možná je i dolní hranice seniora. Když už člověk nasbírá zkušenosti ve dvou třech firmách, má dobře sepsané, co dělal, má na profilu populární technologie, tak ty nabídky začnou chodit víc a víc.“
Začátečníkům ovšem Jindřich Máca doporučuje mít rozumná očekávání a také mít co předvést.
„Samozřejmě nemůžete hned čekat největší peníze. A je potřeba se nějak odlišit a zaujmout budoucího zaměstnavatele. Já třeba dělám i mentoring a často radím, že je dobré mít vlastní projekty, něco, co můžu ukázat. Tedy - sice nemám pracovní zkušenost, ale tady vám můžu ukázat, co jsem sám vyvinul. Nebo ještě lepší je, když se složí kolektiv a vyvine něco společně. A když je to zajímavé, tak můžou ukázat, že na to mají a že o tom dobře přemýšlí, a to většinou zaměstnavatele hodně zaujme.“
Vlastní potenciál a nápady tak lze využít třeba už během samotné rekvalifikace. „Můžete se učit a rovnou znalosti aplikovat, což je dobrá cesta, jak si je zafixovat.“
Šance na uplatnění pochopitelně nejsou k nalezení pouze v Česku. A to jak v případě získávání znalostí tak i pro už zaběhlé IT specialisty. „Na mě vyskočila nabídka do Bangladéše i s relokací,“ vykládá Jindřich Máca s tím, že podobné nabídky ovšem nepředstavují pro každého stejnou příležitost a to bez ohledu na zkušenosti a dovednosti. Jaké jsou výhody práce na dálku a v čem člověku naopak může prospět fungování v kolektivu?
Poslechněte si celý rozhovor ITN ONAIR Jindřicha Mácy s Tomášem Hauptvogelem