Francouzka promluvila (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Za pět let už tu asi nebudu.“ Sedmnáctiletá Francouzka, která se vyjádřila nevybíravě o islámu a od té doby je pod policejní ochranou, to řekla pro francouzskou televizi TF1. Výhružky smrtí jí prý chodí nepřetržitě. Po zahájení procesu se 13 lidmi, kteří ji napadali na internetu, se jejich počet ještě zvýšil.
V rudém svetříku je nepřehlédnutelná. I její ochranka. Jeden muž dva kroky před ní, druhý dva kroky za ní a další v obleku vše jistí. Takto přišla na proces. Podobně však poslední rok a půl vypadá třeba i její cesta do supermarketu.
Žena, která krotí lumpy a fotbalové chuligány: Musíte si věřit, ale mít i pokoru
Fotbaloví chuligáni jsou nebezpečnou cháskou; od křiku, nadávek a házení dělbuchů občas přejdou i k ostrým rvačkám. A přece má jejich krocení v Česku na starost mezi jinými i jedna křehká dáma. Kamila Vendula Muziková Vávrová je specialistkou na ochranu měkkých cílů, její firma se nestará pouze o bezpečnost na stadionech, ale nabízí také bodyguardy a soukromé detektivy. Boj proti nepravostem má v genech, její tatínek kdysi coby uznávaný kriminalista vyšetřoval orlické vraždy.
Mila nyní o své situaci poskytla rozsáhlý rozhovor. „Video, které všechno rozpoutalo, jsem natočila impulzivně, ale nelituji toho,“ řekla televizi TF1. Publikovala ho loni v lednu. Jako reakci na jednoho z diskutujících.
Během živého vysílání na Instagramu, kde mluvila o své sexuální orientaci, byla komentujícím hlásícím se k islámu nazvána „špinavou lesbičkou“. „V té víře je jen nenávist, islám je hnus. Říkám, co si myslím,“ sdělila tehdy Mila. „Nenávidím náboženství. A islám je náboženstvím nenávisti,“ doplnila.
Za pět let budu mrtvá
Pak už se na ni sypala lavina výhrůžných zpráv od znásilnění, mučení až po výhrůžky smrtí. Od té doby má ochranku, musela opustit lyceum. Výhrůžky jí chodí stále. „Když se mě někdo ptá, kde se vidím za pět let, asi budu mrtvá. Určitě to nepřežiji a říkám to klidně. Vím, že to není normální, moc dobře to vím a dohání mě to k slzám,“ uvedla Mila.
Francouzsku Milu musí policie hlídat na každém kroku Zdroj: Profimedia.cz
Frekvence výhrůžek se totiž od procesu, kde jsou souzeni ti, kteří ji napadali na internetu, dál stupňuje. Za Milu se loni postavil i prezident Emmanuel Macron. Rouhání je ve Francii legální. „Bylo by už zřejmě třeba, abychom to učili ve školách, nebyli bychom tam, kde jsme teď. Jinak tu budeme mít další Mily,“ vysvětlil advokát dívky Richard Malka.
Případ Samuela Patyho
Kam až může zajít nadávání, očerňování a výhrůžky na internetu, ukázal případ profesora Samuela Patyho. Tomu loni v říjnu podřízl hrdlo mladý Čečenec kousek od školy, kde učil. Rozhodl se na základě diskusí na sociálních sítích. Učitele neznal, jen nedokázal skousnout, že studentům ukazoval karikatury Mohameda. I to je ovšem ve Francii legální.