360°, Jiří Kobza, Vít Samek, Petr hladík, Petr Janský - 24.5. v 21:31
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) chystá zákon, který zařídí zálohování plastových lahví a plechovek. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podrobně vysvětlil, jak by systém fungoval a kdo by jej financoval. Zdůraznil však, že nápoje chystaným návrhem nepodraží.
„Nejdřívější termín spuštění je polovina roku 2025, hned vysvětlím proč. Nyní jsme zveřejnili parametry, kdy do konce roku chceme mít napsanou novelu zákona. Tu chceme projednat v Parlamentu a poté potřebujeme zhruba rok na to, aby se na změny připravili obchodníci a celý systém se nachystal,“ líčil Hladík.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) Zdroj: CNN Prima NEWS
Partie Terezie Tománkové: Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) Zdroj: CNN Prima NEWS
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) Zdroj: CNN Prima NEWS
Jiří Kobza (SPD) v Partii Terezie Tománkové Zdroj: CNN Prima NEWS
Poslanec Jiří Kobza (SPD) v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Zdroj: CNN Prima NEWS
Jiří Kobza Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle plánu by se nově měly zálohovat všechny plasty a plechovky od jednoho deci po tři litry. „A to takovým způsobem, že žádným způsobem nezdraží nápoj jako takový,“ zdůraznil. Tedy, pokud si zákazník zakoupí například minerálku za 20 korun, musí si připočíst další čtyři až pět korun za zálohu. „A stejně jako u pivní lahve peníze poté dostane zpět,“ vysvětloval ministr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plynové kotle? Podporu vrátíme, zvažuje Hladík. Nastínil i pomoc pro nízkopříjmové a seniory
Díky tomu si Hladík slibuje efektivnější recyklaci a opakované využití plastových lahví. „Není to však 100procentní recyklace, ale zhruba 85procentní. Je to ale lepší než nic. Uvědomme si ještě, že nejvíce plastů je v průmyslových obalech,“ doplnil poslanec Jiří Kobza (SPD). „Ministerstvo životního prostředí řeší celou cirkulaci, potřebujeme jít na oběhové hospodářství, vracet věci zpátky, recyklovat. Jdeme cestou ekonomické podpory, chceme jít také cestou podpory výrobních kapacit zpátky k zálohování,“ pokračoval Hladík.
Systém se zaplatí sám
K chystanému zákonu resort vedou tři důvody. „První, aby se nám už plechovky a petky neválely v přírodě po škarpách, v lesech. Druhý – dnes vybereme zhruba 77 procent PET lahví, cíl je v roce 2029 pro celou Evropskou unii 90 procent. Třetí a poslední důvod je ten, že dnes nemáme kvalitu PETu, abychom mohli vyrábět další lahve. Tvoří se z nich oblečení, plasty do automobilů. Když ale uděláme zálohový systém, tak vznikne neustálá recyklace. Není to 100 procent, ale možná to bude 90,“ doplnil.
Dodal, že systém bude schopný zaplatit se sám. „Nebudou tam dotace, příspěvky. Je to vymyšlené tak, aby to ekonomicky dávalo smysl,“ uzavřel.