Informace, produkty, profesionální péče, zkrátka vše, co je třeba k péči o pleť, nikdy nebylo dostupnější. Současně nás ale množství pokynů, návodů a doporučení může mást. Jak ke starostlivosti o pleť přistupovat s potěšením místo pocitu povinnosti? Proč je vlastně tak důležitá a jak najít tu správnou? To všechno v následujícím článku rozebereme s Renatou Sičákovou, odbornicí v oboru dermatologie a kosmetiky s více než dvacetiletou praxí, která upozorňuje na přesycenost trhu, která nám při přílišné horlivosti může spíš uškodit.
Snad nikdy se na zdravou a krásnou pleť nekladl takový důraz, jako je tomu v současnosti. Ta má být čistá, vypnutá a zářící. Lehce se to řekne, dosažení kýženého výsledku je ale pro mnohé z nás takzvaně „mission impossible“. A není se čemu divit, jedná se o disciplínu, k jejímuž zvládnutí nestačí jen správný návod, jak postupovat. Je potřeba poznat vlastní pleť, jak jinak než do hloubky, a zjistit, co jí svědčí a také kdy. To v praxi někdy znamená postupovat systémem pokus/omyl, obzvláště v případě, že se zdráháme svěřit do péče profesionálů, což bývá mimořádně náročná výzva, která mnohdy končí tím, že svou snahu po čase vzdáme. Jednoduše proto, že bez potřebného vědění nepřináší kýžené výsledky.
Denní péči o pleť netřeba přehánět
Jak funguje SPF neboli ochranný faktor
Na obalech opalovacích i pleťových krémů jsme zvyklí vídat různé hodnoty — 15, 30, 50 apod. Daná čísla nepředstavují vyšší či nižší účinnost ochrany. Ta je vždy stejná. Uvádějí pouze časový limit, po který dokážou naši pokožku chránit. V praxi to funguje tak, že stačí znát dobu, po kterou naše pleť na slunci vydrží bez nadměrného zatížení (ta je pro každého různá), kterou následně vynásobíme uvedenou hodnotou. Příklad: Na slunci vydržíme hodinu, aniž bychom se spálili, krém s SPF 50 nás tedy ochrání 50 hodin.
Reklamy, články, sociální sítě... O důkladné péči o pleť slyšíme ze všech stran, ze kterých se ozývají apely na ranní a večerní očistu — ideálně o několika krocích — na důkladnou hydrataci a doplnění všeho, co pleť s postupem času ztrácí. To máte: tonikum, sérum, oční a denní/noční krém, pak také dnes už nezbytný SPF atd. A každý produkt přitom nabízí jinou účinnou látku: kyselinu hyaluronovou, ceramidy, niacinamidy, peptidy, kolagen, retinol, případně bakuchiol, vitamín C, probiotika... Kdo se v tom má vyznat?
Všem, kteří tápou a váhají, případně vrství jeden produkt za druhým v naději, že právě tak své pleti přivodí úplné blaho, odpovídá Renata Sičáková, zakladatelka Hydrafacial centra Praha. „Jsme skutečně zahlceni širokou nabídkou a kvantem informací. V první řadě je potřeba nedělat z toho vědu a uklidnit se, i to je pro pleť prospěšné. Jako všude jinde i tady platí: hlavně žádný stres.“
ČTĚTE TAKÉ: Péče o pleť není marnivost, ale nezbytnost, chceme-li vypadat zdravě i krásně
A pro každodenní péči radí podpůrné látky průběžně střídat, stejně jako to děláme například v případě doplňků stravy:
„Není třeba používat pořád to stejné. Účinné látky lze střídat třeba po měsíci. Jeden měsíc tedy používáte krém s kyselinou hyaluronovou, další s vitamínem C, pak třeba s niacinamidy,“ doporučuje profesionálka v oboru dermatologie a kosmetiky.
Ideální kombinace denní rutiny s profesionální péčí
A jak dále říká, pleť je především potřeba chránit. Za nezbytný proto na denní bázi považuje krém s co nejvyšším ochranným faktorem. A za stejně podstatnou považuje také profesionální péči.
„Odborná kosmetická péče by měla být součástí pečující rutiny. Obsahovat by měla základní kroky, které pleť potřebuje — rozproudění lymfy, peeling nebo exfoliaci, dále výživu, tedy séra, masky, hydrataci, doplněné třeba masáží, případně mezoterapií. Když si tohle člověk dopřeje jednou za čtyři až šest týdnů, nemusí se bát, že pleť nebude mít, co potřebuje,“ vysvětluje Renata Sičáková.
A doplňuje, že důležité je dostat výživu co nejhlouběji do pokožky. I to je jedním z důvodů, proč ona sama v posledních letech sází na ošetření Hydrafacial. „Líbí se mi, že každý měsíc pomůže dodávat pleti látky, které potřebuje. Navíc ji do hloubky vyčistí, otevře póry a zbaví je nečistot, které tak nesnižují absorpci a účinek sér a boosterů, které následně aplikujeme,“ líčí průběh ošetření, které v závislosti na počtu partií, jimž je věnována pozornost, trvá zhruba hodinu až dvě.
Hydrafacial krok za krokem
Celkové ošetření je rozděleno do několika kroků:
Renata Sičáková
v oblasti zdravotnictví, intenzivní péče, dermatologie a kosmetiky pracuje déle než 20 let. Během této doby pracovala s klienty v Česku i v zahraničí.
Patří k prvním dodavatelům chemických peelingů do ČR a SK a současně k prvním školitelů na trhu.
Absolvovala řady převážně zahraničních školení a odborných kongresů v oboru dermatologie a estetické medicíny.
1. Vakuová lymfatická drenáž
Ve vybrané oblasti pomáhá rozproudit lymfu a tedy odvádět nahromaděné toxiny a mírnit otoky víček.
2. Čištění a exfoliace
Obnáší odstranění odumřelých buněk mechanickým obrušováním, k čemuž napomáhá podtlak, jenž kůži vtahuje do záhybů koncovky. Výsledkem je změkčení pleti vlivem roztoku s glukosaminy a kyselinou mléčnou.
3. Chemický peeling
Díky chemickému peelingu z pleti mizí nečistoty a rozmělňují se mazové zátky v kožních pórech. V případě problematické pleti je možno využít síly intenzivnějšího peelingu, který dokáže odstranit pigmentaci, zjemnit vrásky nebo třeba zmírnit akné.
4. Extrakce
Je založená na patentované vortexové koncovce, která jednoduše řečeno pracuje s vodním vírem, který umožňuje lepší vysátí nečistot z pórů. Ty se lehce vyčistí a stáhnou díky roztoku s kyselinou salicylovou.
5. Omlazení a regenerace
Krok je součástí ošetření Deluxe a VIP. Obnáší neinvazivní aplikaci intenzivních sér, tzv. boosterů, které se pečlivě volí podle typu pleti. Možno vybrat regenerační, omlazující, hydratační či depigmentační.
6. LED světelná terapie
Účinek předchozích kroků umocní aplikace červeného či modrého světla pro lepší regeneraci a hojení.
7. Hydratace a ochrana
I tady přicházejí na řadu vortexové koncovky a to při infúzi koktejlů antioxidantů a kyseliny hyaluronové.
Ošetření Hydrafacial se navíc netýká pouze pleti na obličeji, krku a dekoltu. S jeho pomocí se můžete intenzivněji zaměřit na oči a rty, ruce, hýždě, stehna nebo třeba záda. Výhodou je, že bezprostředně po něm lze vyrazit rovnou do společnosti. Mírné zarudnutí, které může následovat, mizí velmi záhy.