Padnou daňové odpočty z hypoték? Realitní balíček je opět v jednání

Sněmovnu v úterý čeká další kolo jednání o návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Na něm se poslanci sice shodnou, větší diskuse ale bude kolem zrušení daňových odpočtů z úroků hypoték, které chce vláda prosadit současně. Podle Asociace realitních kanceláří avizované zrušení daně z nabytí nemovitosti rozhýbalo realitní trh.

S koupí bytu otálel třeba Martin Szotkowski. Přesvědčila ho garance státu, že kdo podal návrh na vklad vlastnictví do katastru v prosinci 2019 a později, nebude muset platit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. „Někdy v dubnu proběhla první informace o tom, že je možné, že bude odpuštěna daň z nabytí nemovitosti. Tak jsme čekali, jak se situace vyvine a kup proběhl asi měsíc po tom ujištění, někdy na přelomu dubna a května,“ popisuje Szotkowski.

Podle realitních kanceláří bylo hodně lidí, kteří s koupí nemovitosti právě z těchto důvodů čekali. I teď se jich ale klienti ptají, jak přesně bude zrušení daně fungovat. „Řada lidí čekala na ujištění, že daň z nabytí nebude nutné platit. Na trhu je to vidět a pro spoustu klientů je to velká úleva na nákladech, které souvisí s pořízením nemovitosti,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří ČR Jaroslav Novotný.

Opozice předloží osmnáct pozměňovacích návrhů

Změna ale celým legislativním procesem ještě definitivně neprošla. Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti půjde do druhého čtení ve Sněmovně už v úterý. Opoziční poslanci předloží osmnáct pozměňovacích návrhů. Opozici vadí hlavně to, že vláda chce současně zrušit možnost odečítat si úroky z hypotéky ze základu daně. „To samozřejmě pro některé lidi bude nevýhodné, většina lidí si pořizuje bydlení na hypotéku. Považovali jsme daňové odpočty za jednu z podpor vlastnického bydlení,“ vysvětluje poslanec ODS Vojtěch Munzar.

Podle výpočtu Komory daňových poradců by kupující mohl ve finále i prodělat. Za pořízení bytu v ceně dvou milionů by nově nemusel platit daň z nabytí nemovitosti ve výši 80 tisíc. Jenže v následujících letech by přišel o možnost uplatňovat daňovou úlevu v podobě odpočtu úroků z hypotéky. Za 30 let by to dělalo víc než 95 tisíc korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale dlouhodobě odmítá, že by lidé na změně nakonec prodělali. „Určitě je výhodnější, když lidé na začátku nebudou muset zaplatit daň a budou mít peníze okamžitě k dispozici,“ řekla Schillerová v rozhovoru pro TV Prima 9. dubna.

Pokud neprojdou návrhy na zachování daňových odpočtů, chce opozice jednat o prodloužení přechodného období, kdy by bylo možné odpočty z hypoték uplatňovat.

Expert: Co je výhodnější, je otázkou

„Není to poprvé, co se navrhuje její (daně z nabytí nemovitosti) zrušení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS daňový expert Jiří Žežulka, podle něhož se paní ministryně tímto krokem „snaží o to rozhýbat realitní trh a prakticky udělat bydlení levnější“.

Na modelovém případu nemovitost v hodnotě pěti milionů kupované na hypotéku pak porovnal plánované zrušení daně z nabytí nemovitosti spolu s navrhovaným zrušením odpočtů z hypotečních úroků oproti současnému stavu se zatím platnou daní i odpočty. Čistě absolutně bez očištění o inflaci by tak na změně mohl kupující i „prodělat“. „Je otázka, co je výhodnější: jestli 200 tisíc hned, nebo 238 tisíc v rámci následujících dvaceti let,“ položil si řečnickou otázku expert.

Tagy:
návrh jednání Alena Schillerová opozice sněmovna ODS daň z nemovitosti zrušení nemovitosti nemovitost ANO 2011 poslanecká sněmovna hypoteční úvěr Vojtěch Munzar daň Poslanecká sněmovna ČR Komora daňových poradců České republiky Asociace realitních kanceláří ČR