Hostem moderátora Pavla Štrunce byl arabista Petr Pelikán
Podle arabisty Petra Pelikána neměly na podepsání mírové smlouvy mezi USA a Tálibánem podíl žádné jiné státy NATO, tudíž ani Česká republika. Popřel tak tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který řekl, že činnost armády v Afghánistánu je pro bezpečí České republiky podstatná. V rozhovoru s moderátorem Pavlem Štruncem dále například navrhl amnestii těm, kteří byli obviněni ze schvalování teroristických útoků proti českým vojákům.
„Navrhoval bych panu prezidentovi, jestli by nestálo za současné situace za to, výjimečně amnestovat ty, kteří byli odsouzeni za verbální trestné činy, kdy schvalovali útoky afghánských teroristů na naše vojáky. Teď už nejde o teroristy, ale opět o bojovníky za osvobození,“ uvedl Pelikán na téma únorového podepsání mírové dohody mezi spojenými státy a Tálibánem, ve kterém se obě strany dohodly na stažení vojsk NATO z území Afghánistánu.
Jediné, co je pro nás nebezpečné, jsou migranti
V rozhovoru došlo také na diskuzi, zda měly při podepsání smlouvy nějaký vliv i jiné státy NATO kromě USA a co dohoda znamená pro Českou republiku jako člena Severoatlantické aliance. Podle Miloše Zemana má totiž činnost armády v Afghánistánu podstatný vliv na bezpečnost naší země. Petr Pelikán s tím ale nesouhlasil: „Myslím si, že to není podstatné. Jediné, co situace vyvolá a co je pro bezpečnost České republiky podstatné, je proud migrantů směrem do Evropy.“
Arabista Pelikán: Ať v Afghánistánu klidně mlátí ženy, když jsme jim neukázali opak
K podepsání mírové smlouvy mezi Spojenými státy a Tálibánem mohlo dojít už před dvaceti lety, řekl host moderátora Pavla Štrunce, arabista Petr Pelikán. Podle něj stažení vojáků NATO z Afghánistánu může způsobit další migrační vlnu v Evropě. To samé by se mohlo stát s uprchlíky z Libye, kde probíhá konflikt mezi generálem Chalífem Haftarem a premiérem Fáizem Sarrádžem.
Konkrétně tím arabista myslel, že Afghánci, kteří jsou navázáni na okupační síly, se teď budou cítit ohroženi na životech. Nepůjdou ale hledat pomoc ke spojencům, nýbrž k příbuzným, kteří už jsou někde usazeni. „Mohou jít například do Pákistánu, Indie nebo Evropy,“ popsal možnou cestu migrantů Pelikán.
Nemusely se utratit biliony dolarů
Ukončení více než dvacetiletého konfliktu Pelikán schvaluje. Samotný dokument má pouze jednu podmínku, a to, aby se Afghánistán nestal základnou pro útoky proti USA a jejich spojencům. „Spojené státy se na tom mohly dohodnout už na začátku a nemusely se tam utratit biliony dolarů a velké množství lidských životů,“ podotkl arabista.