360°, Ondřej Novák, Mikuláš Peksa, Jiří Pospíšil, Kateřina Konečná - 25.8. v 21:58
Záporožskou jadernou elektrárnou ve čtvrtek zněly varovné sirény. Ruští okupanti ji kompletně odpojili od ukrajinské elektrické sítě. Jižní část Ukrajiny tak byla bez proudu. Večer se podařilo elektrárnu k síti opět připojit. Obavy z jaderné havárie jsou ale opět silnější. Podle jaderného fyzika Ondřeje Nováka však žádné bezprostřední nebezpečí pro Českou republiku nehrozí. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Už dopoledne přišly z elektrárny varovné zprávy. Na síti Telegram se objevilo video, na němž zaměstnanci elektrárny prosí ukrajinského prezidenta, aby oblast osvobodil. Kolem půl čtvrté odpoledne přišla zpráva, že poprvé v historii byla elektrárna zcela odpojena od ukrajinské elektrické sítě. Část jižní Ukrajiny byla bez proudu.
⚡️CNN has published satellite images from Planet Labs and the #European Space Agency showing fires and smoke near the #Zaporizhzhia Nuclear Power Plant.
— NEXTA (@nexta_tv) August 25, 2022
Three images taken on August 24 at 10:39 am, 11:30 am, and 11:35 am local time show the fire growing south of the station. pic.twitter.com/sUSvt6fzay
„Došlo k tomu, že elektrárna nemohla vyvádět produkovaný výkon a byla Ruskem odpojena od sítě. Můžeme říct, že situace se postupně zhoršuje,“ vysvětluje Novák z Jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty ČVUT v Praze.
„Pořád jsme ale daleko od stavu katastrofy. Zařízení je velice robustní, provozuje jej kvalifikovaný personál, a pokud do něj Rusové nehodí jadernou bombu, tak se nic strašného stát nemůže,“ pokračuje Novák.
Expert se proto nebezpečí, které by mohlo zasáhnout i Česko, nebojí. „Pokud by se sem dostaly nějaké radioaktivní látky, tak nás to neohrozí. Jsme dostatečně daleko,“ uzavírá s tím, že častá srovnání s černobylskou katastrofou nejsou adekvátní. „Bloky, které jsou součástí elektrárny, jsou totiž daleko modernější a úplně jinak konstruované.“
Britská rozvědka ve čtvrtek zveřejnila satelitní snímky ukazující těžkou ruskou vojenskou techniku méně než 100 metrů od jaderných reaktorů. Objekt chce navštívit inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Rusko si ale klade fakticky nesplnitelnou podmínku. Inspektoři musí do elektrárny jet přes Rusko. A s tím Ukrajina nesouhlasí.