Paní Barboře ze Zlínska se v osobním životě příliš nedařilo. Po rozvodu měla problémy navázat vážný vztah, pandemie koronaviru navíc posílila její pocit osamělosti. V tom se jí ozval „americký voják s českými kořeny“, který jí po několika týdnech plných lichotek slíbil společnou budoucnost a pohádkové jmění. A to byl moment, kdy z ní vylákal více než čtvrt milionu korun. Prozření, že byla podvedena, přišlo příliš pozdě. Žena redakci CNN Prima NEWS podrobně popsala, jak se celý podvod odehrál.
Pět let po divokém rozvodu, omezení pohybu kvůli šíření koronaviru a děti daleko od domova a zřídkakdy on-line. V takové situaci se vloni nacházela 57letá paní Barbora. Na internetových seznamkách nesklízela příliš velký úspěch, a když už došlo na rande, většinou takové známosti netrvaly déle než týden. Jednoho dne se jí ale zničehonic ozval Tomáš – o 10 let mladší americký voják „s českými kořeny“, který prý zrovna sloužil na misi v Afghánistánu.
Bitcoinoví podvodníci řádí, vydávají se za banku i policisty. Na co si dát pozor?
Policie varuje – prudce narůstá počet telefonických podvodů, kdy se volající vydávají za vaši banku, sdělí vám, že máte napadený bankovní účet, je nutné peníze vybrat a vložit do takzvaného bitcoinmatu, který převede hotovost rovnou na kryptoměnu Bitcoin a odešle ji podvodníkům na jejich elektronickou peněženku. Tu vydávají za zabezpečený účet. O všechny peníze tak nadobro přijdete. Obětí podvodníků v posledních týdnech prudce přibývá.
„Napsal mi, že ho strašně zaujal můj profil na Facebooku a že si chce psát. Už měl po cvičení s nějakými cizinci a nudil se. Říkal, že se cítí v zahraničí osamělý, tak jsme si začali nezávazně psát,“ popsala paní Barbora redakci CNN Prima NEWS.
Pravidelně si tak začali vyměňovat zprávy. Odpovědi od údajného vojáka chodívaly s menším zpožděním, což vysvětloval jiným časovým pásmem i náročným programem na základně. S každým dalším týdnem spolu sdíleli důvěrnější a osobnější informace. Zatímco mu paní Barbora popisovala svou nespokojenost v pracovním i manželském životě, obtížné seznamování během pandemie či vládních opatření proti šíření covidu, údajný Tomáš opakovaně vyjádřil touhu se vrátit do ČR a odstartovat nový život.
„Tvrdil mi, že chce vojenskou kariéru pověsit na hřebík. Sice dostával pohádkové peníze, ale nebyl se svým životem spokojený. Taky říkal, že je napůl Američan a napůl Čech, což mu v komunikaci způsobuje někdy obtíže. Je pravda, že psal takovou zvláštní češtinou, ale nebrala jsem to jako něco podezřelého. Jeho vysvětlení jsem uvěřila,“ zalitovala paní Barbora.
Netrvalo dlouho a nápadník ji začal zasypávat pochvalami a lichotkami, což jí v té době prý psychicky pomáhalo a posilovalo.
„Víte, po nepříliš šťastném manželství a několika nepovedených krátkodobých vztazích existují slova, která člověk touží slyšet. Byla jsem zoufalá a osamělá. S dětmi si samozřejmě píšu taky, ale víte, jak to chodí. Mají vlastní životy, občas prohodíme pár slov, uvidíme se na svátky, ale většinu dne na vás mimo práci nikdo nepromluví. Obzvlášť teď, během pandemie,“ svěřila se redakci.
Společná budoucnost? Pošli nejdřív peníze
Zhruba po měsíci a půl přišel zlom. Tomáš jí vyznal lásku a navrhl jí společný a bezstarostný život. Pochlubil se, že díky svému působení na nebezpečné zahraniční misi má na kontě pohádkové jmění. Nejdřív se ale chtěl vrátit do ČR a přenést část svých prostředků do českých bank ze zahraničních účtů. „Byla jsem nadšená. Měla jsem pocit, že jsem konečně našla spřízněnou duši. Rozuměli jsme si, vždy mě dokázal vyslechnout a já se prostě cítila sama. Dětem jsem o mé známosti neřekla – chtěla jsem si to nechat jako překvapení, stejně by mi takový vztah nevěřily,“ líčila paní Barbora.
Věřil, že pomáhá ženě v Sýrii, naletěl podvodníkovi. Muž z Prahy přišel o 5,5 milionu
Stačilo pár podvodných e-mailů a muž z Prahy uvěřil, že finančně pomáhá syrské lékařce a ještě při tom bohatne. Jenže naletěl podvodníkům a nakonec přišel o 5,5 milionu korun.
Údajný nápadník ale potřeboval pomoc s převedením peněz. Celkově mělo jít o desítky milionů korun v hotovosti, které měly putovat ze zahraničních fondů přes specializovanou přepravní službu. Ta ale byla poměrně drahá, a protože byl Tomáš „stále na misi“, potřeboval od paní Barbory pomoc.
„Měla jsem našetřeno, takže mě vysoké poplatky netrápily. Přišlo mi, že vše dává smysl – že když se posílají peníze hotově, je namístě, aby převedení měla na starost i kvalitní a ověřená přepravní služba. Navíc oproti tomu, v jaké hodnotě byl odeslaný balík, byly poplatky nic,“ pokračovala.
Komunikace se z „bezpečnostních důvodů“ přesunula na e-mail. Prvních 20 tisíc korun poslala paní Barbora bez otálení na zahraniční účet. Když si myslela, že už je vše vyřešené, jen dva dny po vyřízení transakce přišla další prosba.
„Prý měli v armádě problém s tím, aby odešel ze zahraniční mise, i když to měl slíbeno. Potřebovali za něj alespoň nějakou dočasnou náhradu, kterou musel finančně uhradit. Protože ale měl peníze uprostřed převodu, nakonec se mi ozval, jestli bych to nemohla zaplatit,“ popsala další dění. Fiktivní Tomáš si tentokrát řekl o 150 tisíc korun jako zálohu na tři měsíce mimo službu.
Zde nastal menší problém – úhrada se měla uskutečnit přes kreditní kartu, kvůli nastaveným limitům na účtu se ale transakci nedařilo dokončit. Paní Barbora se proto musela ozvat svým kamarádkám a hledat návody na internetu, jak to změnit. „Původně jsem se chtěla zeptat syna nebo zavolat do banky, od toho mě ale Tomáš odrazoval. Měla jsem si převod peněz nechat pro sebe, abych nikoho nevylekala nebo něco takového. V tomhle byl docela nátlakový a rázný. Tady jsem udělala zásadní chybu, že jsem mu uvěřila,“ přiznala svůj osudný omyl.
„Sliboval, že už nebudeme do konce života pracovat“
Nakonec se jí podařilo částku zaplatit přes blíže nespecifikovanou platební bránu. Poté ovšem následovalo několikadenní ticho, což paní Barboru znervózňovalo – dle jejích slov ani ne proto, že by měla podezření na podvod, ale protože se jejímu „nastávajícímu“ mohlo něco přihodit. Poté od vojáka obdržela e-mail s další prosbou o platbu.
„Měla být už poslední. Prý se objevily další komplikace a rozhodl se veškeré peníze převést na můj osobní bankovní účet. Protože ale šlo o několikamilionové jmění, potřeboval prý zaplatit poplatek za převod na český účet. Chtěl dalších 100 tisíc korun,“ řekla CNN Prima NEWS. Platba proběhla obdobným stylem, tedy kartou přes odkaz, který paní Barbora našla v e-mailu.
Falešný doktor vylákal od naivní ženy statisíce. Jsem v Sýrii, vyplať mě z mise, psal
Podvodníci, kteří zneužívají citů osamělých žen, přišli s novou fintou, jak z nich vylákat peníze. Po sérii falešných vojáků na zahraničních misích se nyní objevil falešný doktor.
Tím ale žádosti o další peníze neskončily. Uběhl pouhý den a už po ní voják chtěl platbu ve výši 300 tisíc korun. Údajně mělo jít o převod bitcoinů na jeho účet od příbuzného, který obchodoval s kryptoměnami. Zde už paní Barbora začínala být opatrnější.
„Začal mi vysvětlovat, jak tato měna funguje a proč je dobré do ní dávat každý měsíc peníze. Sliboval mi, že do konce života bychom nemuseli ani jeden pracovat. Ale už jsem na internetu četla o různých podvodech, takže jsem byla spíše skeptická,“ vylíčila, jak dále probíhala komunikace s internetovým nápadníkem.
Paní Barbora se rozhodla zeptat svého syna, co si myslí o kryptoměnách, a jestli by měla investovat do bitcoinu. Ten se začal dotazovat, proč se o takové věci zajímá. Když mu sdělila svůj záměr, zděsil se. „Okamžitě po mně chtěl vidět všechno – celou historii našich zpráv, výpis plateb, odkazy na terminál, prostě všechno. Bránila jsem se, přišlo mi, že je to velký zásah do soukromí, a chtěla jsem si chránit vztah,“ zalitovala.
Dohnala mě k tomu situace, brání se žena
Věci následně nabraly rychlý spád. Syn jí ukázal desítky článků o internetových podvodech, které se nesly ve stejném duchu, do věci se pak zapojila i její dcera a po bouřlivé hádce se rodina rozhodla případ nahlásit policii a bance. Všem už ale bylo jasné, že je pozdě. „Nechtěla jsem si připustit, že jsem byla obětí očividného podvodu. Ale v hloubi duše si myslím, že tam ta pochybnost byla, jen jsem se ji snažila celou dobu ignorovat. Byla jsem hloupá a zoufalá, nechtěla jsem si nic přiznat,“ vysvětlila redakci.
Syn se snažil navázat s podvodníkem kontakt, ten ale nejspíše poznal, že je něco špatně. Na e-maily proto nereagoval a účet na Facebooku přestal existovat. Veškeré zprávy z jeho strany byly v chatu smazány.
„Jsem ostuda. Nedokážu se lidem, kteří o mém případu ví, podívat přímo do očí. Jsou to bolestivé vzpomínky, ale snažím si sama sobě nalhávat, že mě k tomu dohnala tehdejší těžká psychická situace. A taky to, že oproti jiným obětem jsem neposlala tolik peněz a ani si žádné nemusela půjčit. Ale jak říkám – snažím se sama sebe omlouvat, abych s tím mohla nějak žít,“ uzavřela příběh paní Barbora.