Irena z Lučan nad Nisou se dostala do tíživé situace. Po smrti manžela ji energetická společnost zařadila mezi nové zákazníky a původní smlouvu zrušila. Seniorka se pokoušela situaci vyřešit, zatím však marně. Aby mohla zaplatit vysoké zálohy, musela sáhnout do svých úspor.
„Na zálohách na zemní plyn zaplatím 17 900 korun, za elektřinu 4 900. Do té doby jsme s manželem platili 10 000 za zemní plyn a asi 2 700 za elektřinu,“ popsala skokový růst cen Irena.
Dodavatel trval na podpisu nové smlouvy s tím, že jinak dům odpojí od dodávky energií. Žena doufala, že v ní budou původní ceny, které její zesnulý muž platil. Rozpis záloh ji však šokoval. „Hned jsem jim volala a oznámila, že ze svého důchodu to nejsem schopna zaplatit. Bylo mi doporučeno, ať se obrátím na svého finančního poradce,“ vysvětlila.
ČTĚTE TAKÉ: Myši i předražené potraviny. Výsledky kontrol jsou horší, než se čekalo, říká Nekula
Podle energetické společnosti Armex Group, se kterou má Irena uzavřenou smlouvu, jde o běžnou praxi. „Při úmrtí vlastníka odběrného místa původní smlouva zaniká a odběrné místo se přepisuje na nového majitele. Při přepisu má nový vlastník možnost uzavřít s námi novou smlouvu na některý z aktuálních produktů v naší nabídce, nebo bez sankcí přejít k jinému dodavateli,“ uvedla ve svém prohlášení energetická společnost.
Irena podala opětovné reklamace, ale komunikace nikam nevedla. „Mamka má úplně jiné starosti. Člověk je nešťastný z toho, že mu odejde blízký člověk, zároveň musí řešit takové nepříjemné věci,“ řekla dcera ovdovělé ženy.
„Etický kodex seriózního dodavatele by mu měl velet ‚vyhov a proveď bez nějakých zbytečných otálení přepis‘, a ne aby pozůstalý trpěl tím, že má nový produkt nevýhodnější,“ řekl CNN Prima NEWS ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Seniorka musela sáhnout do rezerv
S tím souhlasí také mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort. „Existuje judikatura Nejvyššího soudu, který už v minulosti řekl, že pokud je smlouva o energiích uzavřena v rámci společného jmění manželů, to znamená za trvání manželství, potom povinnost právo čerpat mají oba manželé. Tedy pokud by jeden z nich zesnul, tak pozůstalý partner má právo, aby na něj smlouva přešla za stejných podmínek,“ vysvětlil Kebort.
Irena je ze současné situace nešťastná. „Za plyn jsem za uplynulé tři měsíce zaplatila něco přes 40 tisíc a v únoru mi přišlo vyúčtování, kde byl další nedoplatek necelých 40 tisíc korun. Takže celkově bych měla za 3,5 měsíce zaplatit za plyn 83 tisíc,“ popsala vdova. „Maminka musela sáhnout do rezerv, za které si měla začít trochu užívat života v důchodu, místo toho z těch peněz platila elektriku, aby v domě nezmrzla,“ doplnila ji dcera.
Plynárenská společnost se už o případ Ireny začala více zajímat a nabídne jí prý řešení. „V současnosti se případem zabývá naše reklamační oddělení a i v kontextu těžké životní situace jsme připraveni jí vyjít vstříc nad rámec našich právních povinností. Spokojenost zákazníků je pro nás na prvním místě,“ uvedla společnost Armex. Pokud máte i vy podobnou zkušenost, ozvěte se nám na e-mail zpravy@iprima.cz.