Uplynulý rok s covidem pořádně zamíchal i realitním trhem. Nejdříve se během první vlny v podstatě zastavil a později došlo v mnoha ohledech k redefinici slova domov. Mnozí lidé začali preferovat bydlení blíže přírodě či chtěli například byty s terasami. Do obliby se také znovu dostal nákup venkovských chalup. Vyplývá to z realitního reportu společnosti Reas.
Odborníci upozorňují, že letos pravděpodobně budeme svědky ještě větší nedostupnosti bydlení. Nové byty nestačí a nabídka těch starších rozhodně nezvládá uspokojit poptávku, proto kdo bude mít příležitost koupit, rozhodně to udělá.
„Obecně se dá říci, že lidé, kteří si nyní mohou dovolit nemovitosti nakupovat i bez levných půjček, považují trh za nadhodnocený a uvítali by korekci. Ta může přijít ve chvíli, kdy budou lidé nuceni prodávat, ať už z jakéhokoliv důvodu, a banky zvýší sazby či upraví pravidla pro hypotéky (například po zásahu ČNB),“ říká report společnosti Reas.
Podle ekonomů to také souvisí s malou výstavbou bytů. „Počet zahájených bytů loni klesl na 35 253. To značí meziroční pokles o 8,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější propad v počtu zahájených bytů od roku 2012. Stavebnictví se zadrhlo kvůli pandemii. Ta způsobuje nedostatek zahraničních pracovníků a také vede developery a firmy k omezení svých investic ve stavebnictví, kvůli vzniklé vysoké nejistotě ohledně budoucí ekonomické situace,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Od roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v ČR druhým nejrychlejším tempem v EU, o více než 55 procent
Omezení výstavby bytů bude tak v nadcházející době dalším tlakem na růst cen nemovitostí a bydlení obecně, neboť dále omezí nabídku nemovitostí na českém trhu. „Tato nabídka je přitom již nyní značně omezená, což je zásadním důvodem dramatického růstu cen nemovitostí v uplynulých letech. Od roku 2015 vzrostly ceny nemovitostí v ČR podle údajů Eurostatu druhým nejrychlejším tempem v EU, o více než 55 procent,“ vysvětlil ekonom.
Jak covid změnil realitní trh
V první vlně koronaviru na jaře 2020 se trh poprvé v historii prakticky zastavil. Nastalo období vyčkávání, jak se situace vyvine. „Po skončení prvního lockdownu jsme byli naopak svědky redefinice domova – lidé díky tomu, že trávili více času doma se svojí rodinou, přehodnocovali své potřeby a touhy a naopak poptávka po nemovitostech a zároveň jejich prodeje vystřelily rekordně vysoko (červen/červenec),“ uvádí report společnosti Reas.
K zájmu o nové bydlení se v polovině roku přidaly také rekordně levné peníze na bydlení. Najednou si vlastní bydlení mohli dovolit ti, kteří na něj dříve nedosáhli a rozhodně se toho chopili s vervou.
„Dalo by se říci s trochou nadsázky, že jsme od léta svědky situace, kdy co přijde do inzerce, to se také prodá. A není to jen otázka České republiky. Kvůli koronakrizi můžeme vidět zvýšený zájem o nemovitosti po celém světě, což vede k obrovskému dysbalancu mezi velmi nízkou nabídkou a obrovskou poptávkou,“ píše Reas.
V loňském roce byl obrovský zájem o byty v centrech měst, které sloužily jako ideální příležitost investice – pronájmy, Airbnb. Dále pak kancelářské prostory. Nyní jsou v popředí zájmu byty na okrajích měst s větší dostupností do přírody, případně byty s velkými terasami nebo předzahrádkami, skokově vyrostl zájem o chaty a chalupy a také evidujeme obrovský rozmach logistických nemovitostí – skladů, popisuje zpráva Reasu.
Díky levným penězům na bydlení, ale také jako pojistku proti případné inflaci, se řada lidí rozhodla uložit svoje peníze do koupě bytů. A to nejen jako zajištění pro své bydlení, ale i jako investici do budoucna, tedy další byt navíc k tomu, v němž bydlí. „Oproti roku 2019 však lidé očekávají nižší výnos, protože nájmy v posledních měsících razantně klesají, ale stále se jim vyplatí do realit své peníze uložit. Všeobecně jsou reality vnímány jako bezpečná investice a nejistota ohledně budoucnosti s koronavirem toto mínění jen podpořila,“ uvádí report.